Kül Çiçeği (Cineraria maritima)(Senecio cineraria) resimi bakımı üretimi, Kül çiçeği nasıl yetiştiri

zahide 12 May 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  193,767
  1,396
  38  goktepeliler kül çiçeği.jpg


  Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Akdeniz Havzası ile Türkiye'dir. 40 - 80 cm. kadar boylanabilen yarı çalı formunda çok yıllık bitkilerdendir. Ancak, bazı koşullarda bitkiye bir yıllık işlemi uygulanmaktadır. kül çiçeğinin saplan, dipten başlayarak dallanır. Bitkinin almaşık dizili yaprakları derin girintili çıkıntılı ve dolayısıyla çok dekoratif yapıda olup gümüşi renktedir. Yapraklarının arasında uzayan dallarının ucunda bitkinin ikinci yılında küçük ve sarı renkli bileşik çiçekleri şemsiyeler oluşturarak yaz mevsiminde açar. Ama, kül çiçeğinin gösterişli ve makbul yanı bu çiçekleri değil, güzel bir görüntü oluşturan yapraklarıdır. Kül çiçeği, çiçek tarhlarında başka renklerdeki çiçek ve yapraklı diğer bitkilerle hoş bir zıtlık oluşturduğu gibi, duvar diplerinin değerlendirilmesi için de çok uygun bir bitki türünü oluşturur. Ayrıca pencere önlerine konulan plastik kutu saksılarda da kül çiçekleri pek güzel durur.

  İstekleri ve Üretimi

  Kül çiçeği bitkisi, bol güneşli, ılık ve sıcak ortamları severse de yarı güneşli yerlere de dayanabilir. Kuru ve fazla bitek olmayan toprakları yeğler. Bitki, az olarak ama sık sık sulanmayı ister. Çok aşırı sulanırsa yaprak rengi bozulur; istenen gri rengini yitirir. Kül çiçekleri tohumuyla çoğaltılır.Kül çiçeği, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan süs bitkilerindendir.

  Tohumdan Çoğaltma:
  İyi bir tohum kompost yüzeyinde 15-24C de en erken ilkbaharda ekilir. Toprağı ıslak değil, nemli tutun.Sonra polietilen torba içinde çimlenme genellikle 10-21 gün sürer.Yeterince büyük olduğunda, 7,5 cm (3in) önce saksıya veya daha sonra güneşe yavaş yavaş alıştırıldıktan sonra dikileceği yere alın.

   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  151,474
  2,272
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  193,767
  1,396
  38


  teşekkürler sağ ol sev,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş