Kudret Narı Nasıl kullanılır, Kudret narı çayı nasıl yapılır, Kudret narının faydaları nelerdir, kud

zahide 15 Nis 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,692
  1,871
  38


  goktepeliler kudret-nari-cayi-ve-sagliga-faydalari.jpg
  Kudret Narı Çayı ve Sağlığa Faydaları

  Latincesi “Momordica Charantia” olan ve Asya, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerinde oldukça yaygın olarak kullanılan kudret narının çayı, kudret narının kendisinden veya bitkinin yapraklarından hazırlanabilir. Çay geleneksel olarak kan şekerini düzenlemekten sıtmadan korunmaya, öksürüğü geçirmekten ateşi düşürmeye kadar çeşitli hastalıklarda yardımcı bir doğal ürün olarak kullanılmaktadır.

  Kudret Narı Çayının Faydaları
  Alternatif Asya tıbbında yüzyıllardır şeker hastalığı tedavisinde kudret narı çayı önerilmektedir. Kudret narı çayının insülin duyarlılığını arttırdığına inanılmaktadır.

  Çok eski zamanlardan günümüze özellikle tropikal iklimlerde sıtmaya karşı korunmakamacıyla tüketilmektedir. Bazı bilimsel araştırmalar kudret narında sıtmayı önleyici bazı bileşenlerin bulunduğu ortaya koymakla birlikte sadece kudret narı tüketerek sıtmadan korunma konusundan genel olarak kabul görmüş araştırma sayısı oldukça azdır.

  Yine araştırma sayısı az olmakla birlikte kudret narı çayı kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyerek kanserin yayılmasını yavaşlatabilir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar günümüzde de devam etmektedir.

  Kudret narı meyvesi ve yaprakları kalsiyum, demir, fosfor mineralleri ve B vitaminleribakımından oldukça zengindir.

  Kudret narı yaprakları basur tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır
  Kudret narı çayı ateşi düşürür ve kuru öksürüğü geçirir.

  Yapraklarının antimikrobiyal özellikleri bu bitkinin açık yaraların tedavisindekullanılmasını sağlamaktadır.

  Kudret Narı Çayı Nasıl Yapılır?
  Aktardan kurutulmuş kudret narı yaprakları satın alabilir veya taze yaprakları kendiniz evde kurutabilirsiniz. Yaprakların kuruması havanın sıcaklığına bağlı olarak 3-4 günden 1 haftaya kadar sürebilir. Yapraklar kuruduktan sonra 4 kişilik kudret narı çayı hazırlamak için iyice ufalanmış 4-6 kaşık yaprak kullanabilirsiniz. Yaprakları 4 kişilik kaynar suya attıktan sonra ocağı kapatın ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Taze kudret narı dilimlerini çayınıza ekleyebilirsiniz.

  Sonuç olarak kudret narı yaprakları ve meyvesi çay, özüt olarak başta Asya ülkeleri olmak üzere çeşitli bölgelerde geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ancak geleneksel kullanımı kudret narının iddia edildiği gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiğini kanıtlamamaktadır çünkü bazı kullanım alanları bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız kudret narı çayı içmeye başlamadan önce olası yan etkilerden korunmak adına öncelikle doktorunuza danışmalısınız.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  269,224
  65,585
  59


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  56,563
  2,084
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  165,692
  1,871
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş