Köyümüze Yakin Bir Yerde Çıkartılan Bor Madeni İle İlgili HAber.Bor Madeni Nedir

zahide 27 Oca 2009

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  Ülkemizde Eskişehir-Sivrihisar bölgesinde çok zengin rezervler var ve bu alanda dünya birincisiyiz. Bor madeni 280 endüstri ürününde kullanılan bir maden. 2 trilyon dolarlık rezervimiz var. Türkiye borun tonunu 25 $a satıyor. Ton başına 19 $ daha masraf ederek bir öğütme tesisi kurduğumuz takdirde, 420-425 $ arasında satacağız. Bigadiçteki işletmenin müdürü: Bize 3 milyon $ versinler, mevcut öğütme tesisimizin yanına bir tesis daha kurarız. Bu en fazla 5-6 ayda, kendini amorti eder. Diyor. Biz bunu hammadde olarak satıyoruz. Hammadde olarak vermek mi, yoksa öğüterek vermek mi iyi?

  Başta ABD olmak üzere Batı bizdeki rezervlerle yakından ilgileniyor. Değerlendirmemize müsaade etmemeye çalışıyorlar. Yakın takip var yani. Bize yıllarca, bor madeninin kısırlığa yol açtığını söylediler. Oysa bor madeninin böyle bir etkisinin olmadığı, oralarda çalışanların ortalama çocuk sayılarından belli oluyor. Şimdi de çok önemli bir maden olan zoolitin kansere yol açacağını yazmaya başladılar.


  Bor-Boraks: Eskişehir Bor Mineralleri açısından zengin yataklara sahiptir. Seyitgazi İlçesi Kırka Bucağı Sarıkaya mevkiinde boraks yatakları bulunmaktadır. Boraks kütlesinin en fazla bulunduğu alan Sarıkaya köyü çevresidir. Boraks: Cam, seramik, lehim ve borikasit üretiminde, jet füze yakıtlarında, ateşe dayanıklı cam mutfak ve labaratuvar malzemeleri yapımında, cam elyaf, kimya, ilaç ve kağıt sanayinde kullanılmaktadır.

  Bölgemizdeki Bor tuzları rezervi 174.722.103 ton olarak tespit edilmiştir. Türkiye çok büyük bir bor üreticidir. 1993 yılı rakamlarına göre dünya üretimi 2.794.000 ton iken, Türkiye üretimi 1.241.000 ton olarak gerçekleşmiştir.Türkiye üretiminin ise 620.000 ton’u Kırka’dan sağlanmıştır. Bor mineralleri Türkiye için çok önemlidir. Ülkenin toplam maden ihracat gelirinin %50 ‘si borla karşılanmaktadır.

  Perlit: Perlit inci taşı anlamına gelen grinin tonlarından siyaha kadar değişik renklerde camsı volkanik bir kayadır. Perlit kayası kırılarak 0-2,5 mm lik değişik aralıklı eleklerden geçirilerek tasnif edilir.Tasnif edilmiş perlitin 850-1150 derecedeki alev şokunda bünye suyunu kaybederek, patlama sonucunda tane hacminin 35 misline kadar büyümesi haline genleştirilmiş perlit denir. İlimizde Merkez İlçe ve Seyitgazi İlçelerinde perlit yatakları mevcuttur. Kırılmış, elenmiş ve genleştirilmiş perlitin kullanıldığı alanlar şunlardır:

  İnşaat Alanında; Perlit sıvaları, perlit agregalı hafif yalıtım betonu, perlit agregalı hafif yapı elemanları, ısı ve ses yalıtım betonu, ısı ve ses yalıtıcı yüzey panoları ve özel amaçlı perlit betonları yapımı,Tarım Sektöründe; Mantar yetiştiriciliğinde, bahçecilik ve seracılıkta, çim sahaların canlılığının korunmasında, tarla ziraatinde, Sanayi Sektöründe; Metalurji alanında, katkı maddesi olarak seramik ve cam üretiminde, dolgu maddesi olarak ilaç ve kimya alanında, sıvılaştırılmış doğalgaz tanklarının sıcağa karşı korunmasında, yardımcı madde olarak süzme işlemlerinde, su kaçaklarının önlemek üzere petrol sondaj çamurunda, petrol ve diğer kimyasal atıklarla kirlenmiş ortam suyunun temizlenmesinde, montaj işlerinden doğan titreşimlerin azaltılmasında, yangın ortamına girebilecek değerli çelik eşyanın yalıtılarak sıcağa karşı korunmasında kullanılır.
   
 2. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  22,250
  12
  0


  Paylaşım adına teşekkürlerr emeğine sağlık cnmm...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş