Koyümüzde Ahıretlik.

zahide 5 Tem 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,783
    1,930
    38

Bu gelenek eski bir gelenek ama ben cocukluğumda çok iyi hatırlıyorum..sizlerle paylaşayım..

Köyde bayanlar arasında ahiret olunur yani bir nevi kan kardes gibi düsünün ama öle eller falan kesilmiyor)) bir genç kız veya gelin genelde genç yaslarda oluyor ahıret olalım diyor ve ahıret oluyorlar..onlar bir nevi artık kardes gibi oluyorlar..ve belirli zamanlarda birbirlerine ziyarete gidiyorlar buna ahıret görmesi deniyor ama bu bir tören gibi oluyor hediyeler alınıyor bohcalar hazırlanılıyor önceden ahırete haber veriliyor ahırette hazırlıklar yapıyor yiyecek icecek işde o günün şartlarında kabuklu fıstık seker, bisküvi lokum genelde bunlar vardı çayla ikram edilirdi..bu tören çok önemliydi ve yılda bir kaç kere karşılıklı tekrarlanırdı..anneminde kezban bacı dediğimiz bir ahıretliği vardı ibiş abcanın hanımı biz onlara ahıretliğe giderdik..kızlarıylada biz ardasdık doğal olarak hala o kezban bacıyı çok severim annem rahmetli oldu..ama onun ahıretliğini gördüğümde tüm geçmis gözümün önüne seriliyor annem önde biz bir sürü çoç uk pesinde ahıret görmesine giderdik ne kadar mamumane ve tertemiz günlerdi..

Bu kadar..umarım beğenirsiniz.

2. RoseQueen

RoseQueen ÜYE

748
    0
    0

Ynt: Koyümüzde Ahıretlik.

cok guzel bir seymis yaa simdi nerde boyle seyler? orf ve adetlerimizi birer birer yok ediyoruz kendi ellerimizle...

paylasim icin tesekkurler

3. Ynt: Koyümüzde Ahıretlik.

ilginç .. aMa hoş birşeymiş. KARDEŞLİK

4. ufuk

ufuk ÜYE

416
    0
    0

slm ben ufuk

bilgiler icin cok tesekur ederim

5. Merve..7

Merve..7 ÜYE

28
    0
    0

Evet çok güselmiş:)

6. ufuk

ufuk ÜYE

416
    0
    0

slm ben ufuk

cok güzel ellerine saglık

7. zahide

211,783
    1,930
    38

yorum için teşekkürler

8. Ynt: Koyümüzde Ahıretlik.

tesekur saol

9. Ynt: Koyümüzde Ahıretlik.

:D

10. kaldirimli

kaldirimli ÜYE

2
    0
    0

ben kezban bacinin torunu annemle beraber okuduk cook guzel olmus annemde hatirladi ogunleri.........

11. zahide

211,783
    1,930
    38

Evet o günler başkaydı.. Çok masumca ve tertemiz dugular ve hareketler vardı, gerç i benim köyümde hala masumiyet var. Ama bir sürü gelenekler yok oldu tabi... işde biz böle anlatarak hatırlatmaya çalısıyoruz.

12. Ynt: Koyümüzde Ahıretlik.

ELIMIZDEN GELDI KADAR GELENEK LERI DEVAM ETIRI YORUZ

13. zahide

211,783
    1,930
    38

Geleneklerine sahip ç ıkmayan bir toplum yok olmaya mahkumdur.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş