Köyde Tavuk Yetiştirmek, Köyde Civciv Yetiştirmek, Tavuk Nasıl Üretilir, Civciv Yetiştirmek, Tavuk G

zahide 30 Ağu 2010

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

193,652
    1,396
    38

Bu bölümde köylerde tavukdan nasıl civciv üretildiği kendi çalışmalarımla sizlere anlatmaya calısacağım..

Köylerin bir gelir kaynaklarıda kumes hayvanlarıdır, Bunların genelde etinden ve yumurtasından faydalanılır, Eskiden tamamen kendi teknikleriyle Gurka yatırmak( Kümes hayvanının Yumurtanın üzerine yatarak civciv çıkarması yani kuluçkaya yatırmak) yöntemiyle üretilen kümes hayvanları yaha çiftlik üretimi yani hazır çıkmış civcivler alarak üretmeye baslamışlardır, Köylerde genelde kümes hayvanlarına özel bir bakım yoktur yayılma yöntemiyle beslenirler genelde belki günde bir defa falanda yemlenirler, hemen hemen her evde sulanmaları için bir oluk vardır,

Kümes hayvanlarının barınmaları için kümesler yapılır bunlar taştan, tuğladan veya baraka türü olabilir, geceleri burada yatarlar ve holluk denilen yerlere gündüz yumurtlarlar,

BARAKA TÜRÜ KÜMESE BİR ÖRNEK

Sabah erkenden evin ilk uyananı tavukları kümesden çıkarır tavuklar yayılmak için bahçeye yayılırlar ve öğleye doğru yumurtlamaya baslarlar ev halkı zaman zaman hollukları kontrol ederek yumurtaları toplar,

Genelde bir tavuk iyi bakılırsa her gün yumurtlar, tahminen 25 yada 30 yumurta vermiş olan tavuk gurk olur, yani yumurtaların üzerinde yatmaya başlar bu dönem anlaşılırkı tavuk civciv cıkaracak, daha önce toplanmiş yumurtalar özenle seçilerek genelde 9 yada 11 en çokda 13 yumurta(Nedense hep tek konur eğer çift sayı yumurta koyarsanız civcivler çıkmıyor sebebini bilemem) tavuğun altına konur ve tavuk o yumurtaların üzerine yatar,

21 gün yumurtaların üzerinde yatan tavuk civcivleri çıkarmaya başlar, Aynı gün tüm civcivler cıkar,

Civcivlerin bakımından tavuk sorumludur onları gözetler kollar ve karınlarını doyurmak için caba sarfeder, bu dönemde anneye yem verilir anna tavuk ağzıyla ufadaldığı yemleri civcivlerin önüne atar civcivler o ufalanmış yemi yiyerek buyürler, Yine son zamanlarda daha çabuk büyüsünler diye özel yemler alınarak civcivlere veriliyor, Birde aşı olayı yada ilaç olayı var, eczanelerden civlere ilaç alınır suyuna atılır bulaşıcı hastalıklardan ölmesinler diye,

Tavuğu kuluçkaya yani Gurk a yatırarak tavuk üretmenin dısında birde hazır civcivler alınarak beslenir büyütülür, pazarlara getirilen civcivlerden istediğiniz kadar alırsınız, bu yaz benim yaptığım gibi, 30 tane civciv aldım bunları eve ğetirdim, bir baraka yaptım hazır yemde aldım beslemeye basladım..

Hazır alının civcivler tahmini 15 günlük falan oluyorlar, daha sonra iyi bakarsan hisla buyüyorlar, ben günde 3 veya 4 kere yemledim suladım ve bi bucuk ay içinde nerdeyse tavuk buyukluğune ulaştılar, seney insallah o tavukların yumurtalarının sizlere fotoğraflarını gösteririm. buyrun aşağıdada tavuklarla ilgili çektiğim karışık fotoğraflarım, işde benim civcivlerim))))

2. Canım

Eşimle beraber baktık civcivlere çok şirinler bizim de vardı ama bizimkiler paçalı idi kuçucuk yumurtaları vardı ceviz kadar}}

Bunun gibi idiler

.

3. zahide

193,652
    1,396
    38

çok değişik cinsleri var evet pacalılarda var ama onlar süs için bizimkiler kocaman kocaman yumurta veriyorlar))) seninkinin yumursası minnacık ama çok güzel onlarda biliyorum. eskiden vardı bizim köyde,bak köyde bir bucuk ay kaldım ama boş durmamısım demi))

4. Evet Canım

boş durmamışsın

ben ve eşım gelecez o koye kümesi duzenlıyecez

}}}}}}}}}}

pımpırık

NiliM

...

5. zahide

193,652
    1,396
    38

anamm ta onumu fark ettin)))) yavv suyu koyuyorsun bir ucuyorlar bir zıplıyorlar su falan kalmıyor))) mümkün değil düzen tuturamasın))) beni güldürdün yaa seneye yaza kısmetse düğünümüze davet edecem mutlaka gelirsin köyünü yakından görmek istemezmisin))))

6. OZANMERDAN

OZANMERDAN ÜYE

563
    0
    0

Bir canlının hayata merhaba demesi için gerekli koşulları yaratıp onun gün be gün gelişerek büyümesine tanık olmanın güzelliğini yaşamışsınız
    Köy hayatı doğal yaşamın üretkenliğin var olduğu emeğin ve alınterinin kutsal olduğu yerlerdir enfes görüntüler içersinde yaşayarak izledim sanki kutlarım dostu

7. Jolinda

Jolinda ÜYE

500
    0
    0

masallah sultanim :) ne güzeller öyle..cok severim tavuklari :)

8. ya küçükken evde civciv beslerdim şimdi o aklıma geldi çok şirinlerrr teşekkürler ablacııkkkkkk

9. Celil Sami

Celil Sami ÜYE

101
    0
    0

Bu bölümü googlede gördüm siteye üye oldum çok güzel bir site
    Emeği Geçenlere Tebrik Ediyorum

10. mfafatih

mfafatih ÜYE

1
    0
    0

Horozu mu nasıl hızlı büyütürüm

İyi günler arkadaşlar;
    Ben Kocaeli/Çayırovadan yazıyorum daha 2 gün önce hint horozu aldım 2 tane tavugum var ama tavuklar 1,5 yaşında horoz ise daha tahminem 6 aylık ama tavuklarım horozu dövüyorlar horozu hızlı bir şekilde nasıl büyüte bilirim lütfenn acil cevap yazınızzz. :confused:

11. Celil Sami

Celil Sami ÜYE

101
    0
    0

Sorunuzu Şimdi Gördüm ve Size Yardımcı Olamadığım İçin Çok Üzüldüm Şimdi Sorun Kendiliğinden Çözülmüştür Sanırım

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş