Köyde Bayramlaşma ve Arafalık

zahide 28 Eyl 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

210,424
    1,902
    38

Köyümüz geleneklerinden birini daha yazmak istedim..daha öncede bahsetmiştim ama bayram olması sebebiyle bir kere daha yazayım dedim. Bayramdan bir önceki gün yani arife günü köyümüzde arafalık yapılır ..hemen hemen her ev erkenden hamur yoğrulur genelde mayalıl hamurdan yapılır ama mayasız haburdan yapılanıda olur.. Yoğrulan hamur öğleye doğru pişirilmeye başlanır genelde saç üzerinde servis tabağından biraz buyükce acılır saç üzerinde pişirilir ve tereyağ sürülerek dağıtılır ama son zamanlarda değişik şekilllerdeded yapılmaktadır..özellek pişi şeklinde yapılan arafalıklar vardır.tavada yağda kızartılarakda yapılabilir, herkesin istegine ve zevkine göre yapılan çörekler hemene hemen herkese dağıtılır.

Öyleki iftara kadar gelen çörekler tepsiler dolusu olur, görünüsleri o kadar güzeldirki ezanın olmasını zor beklersiniz..bu çörekler o ğün yenir kalanlar bayram günü kahvaltıda yenir..gelelim bayram gününe..Bayram namazından gelindiğinde eğer köyümüzde yeni vefaat eden varsa onun evine gidilir..tüm köy o evde toplanılır taziyeler yenilenir ve o evden yine topluca ayrılırlar. Daha sonra köyde bayramlaşma başlar hemen hemen herkes her eve giedir..tabi öncelik büyüklerindir..Şimdi bilmiyorum ama benim çocukluğumda her evde yerde sofra olurdu karnı aç olan oturur yemek yerdi..çok yoğun bir gün olur bayram...En güzel kıyafetler giyilir ev ev dolaşılır ..Evlerden ikram olarak çeşit çeşit şekerler olurdu ..Bayrakın ikinci günü genelde yakın köylerdeakrabalar varsa onlara gidilir ve böylece bir bayram geçmiş our..

2. rappereses

rappereses ÜYE

839
    0
    0

Ynt: Köyümüzde Bayramdan Bir Önceki Gün Arafalık ve Bayram.

:) halam cok güzel yazmıssın emegine yüregine saglık :)

3. Ynt: Köyümüzde Bayramdan Bir Önceki Gün Arafalık ve Bayram.

TESEKURLER HALA ELERINE EMEGİNE SAGLIK

4. zahide

210,424
    1,902
    38

sağolun yorumlar için..teşekkürler.

5. abdullah

abdullah ÜYE

74
    0
    0

evet hadi avrupalilar birinizde burdaki bayramlari anlatsin.
    avrupada bayram bir baskadir, bana gore nerde oturdugunuza etrafinizdaki kisilerin sayisina bagli bayramin gecis sekli,
    sahsen fransa 74 bolgesinde, bayramin geldigi sadece bayram namazindan anlasiliyor, camiler dolar tasar, kimi bahcede kimi kolidorda namaz kilar, ama o namaz turkye saatleri 9.15 (bu sene) gibi kilinir, eve gelinir tabi evde butun kucukler sizi bekler,bayramlasilir guzel bir buyuk aile kahvaltisi yapilir, telefonlar coktan calmaya baslamistir kimi mj yazar kimi telefon dusurmeye calisir,gidilecek cok yer yoktur aslinda ama bazen cok gorusmediginiz kisilerin bayramina bile gidersiniz cunku pek kimse yoktur yakin akraba olarak.gidilen yerlerde ikramlar sekerler yenir, aksam olmadan bayram biter,
    burda bayramin ikinci ucuncu gunu yoktur, 100/100 herkez isine okuluna doner,uzaktan geleceklerde bir pazar gelir giderler,hatta ilk gunu bile cogu calisir(sadece kendi is yerleri olanlar calismazlar).
    simdiki duruma bakilinca ah eski bayramlar ah diyorum, zamaninda 15 buyuk bir okadarda cocugun toplandigi o daracik sicacik gurultulu koy evini ariyor insan.
    bu kadar iste, sizde anlatin sizin bayram nasil gecti.?

6. Ynt: Köyümüzde Bayramdan Bir Önceki Gün Arafalık ve Bayram.

TEŞEKURLER ABDULAH ABİ BİLGİLER İÇİN

7. zahide

210,424
    1,902
    38

abdullah ne kadar güzel anlatmıssın..türkiyedede büyük şehirlerde bayram olayı bitti. kimse kimseyi tanımıyor...sadece ev halki birbireriyle bayramlasıyor o kadar..çocuk bile gelmiyor şeker almaya..yine sizin bayram güzelmis))

8. abdullah

abdullah ÜYE

74
    0
    0

evet teyze belki guzel gorunur ama aslinda bu sene benimde ole olmadi hatta farkina vardimki evli cocuklar anne babalarinin evine sadece el opmeye gidiyorlar ve sadece en fazla iki saat duruyorlar sonra baskalarina derken zati gun bitiyor.
    bu sene bende onlara katildim, bayramin ilk saatlerini cekirdek ailemle gecirdim, ve benim gibi cook var ole, aslinda hic tat yok,napalim ki, insan oglunu once ekmek derdi sonrada hirs sarmis, tabi birde kusluklerin onune gecilmeyen inat var.

9. zahide

210,424
    1,902
    38

evet teyzem katılıyorum. ana evinden çıkınca asla eskisi gibi olmaz..sende bir yuva kuruyorsun artık.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş