Kot ilk defa ne zaman icat edilmiştir, Kot Kumaşı ilk nerede üretildi, Kot Pantolonu ilk defa kim bu

zahide 3 Şub 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38
  San Francisco’nun içinde yer aldığı, 1850′lerde altın madenleri ile ünlü Kaliforniya eyaletine akın eden maceraperest altın arayıcılarının içinde biri vardı ki o altınla değil ticaret yaparak zengin olmayı kafasına koymuştu.

  Bavyeralı 24 yaşındaki Levi Strauss dikiş malzemelerini, beş ay süren bir gemi yolculuğundan sonra San Francisco’ya ulaştırdı. Genç tüccarın mallarına inanılmaz bir talep oldu. Fakat bir top çadır bezi(kanvas) elinde kaldı. Bu kumaş için çareler arayan Levi Strauss’un aklına, altın arayıcılarının sert dayanıklı pantolonlara ihtiyaç duyduğu geldi. Böylece, genç tüccarın bir terziye götürerek sağlam dikişli pantolonlar diktirmesi ile 126 yıllık serüven başlamış oldu. Leke göstermediği için Levi Strauss tarafından lacivert renkte karar kılınan pantolonlar, altın madenlerinin yakınında pazarlanmaya başlandı ve inanılmaz ilgi gördü.
  Kot’un Anayurdu Türkiye!

  Doğum yeri tüm dünya tarafından Amerika olarak kabul edilse de tarihçi Prof.Dr.Halil İnalcık’a göre kot pantolonun anayurdu Türkiye. İnalcık’ın tezine göre kot yani kaba pamuklu kumaş ilk kez 16. yüzyılda Batı Anadolu’da üretildi.

  Dünya tarihini yazan 10 tarihçi arasında yer alan ve “Osmanlı tarihi babası” olarak tanınan Prof.Dr. Halil İnalcık’ın kot konusundaki tezi şöyle:
  “15-17. yüzyıllar arasında, Denizli ve Akhisar yöresinde çok fazla pamuk yetiştiriliyordu. Türk pamuğu ince elyaf değildi. Dolayısıyla yapılan kaba pamuklu elbiseleri, köylü ve fakir insanlar kullanırdı. Daha sonra pamuklular Hindistan’dan gelen mavi boya(çivit) ile boyanmaya başlandı.” İnalcık’ın tezine göre, günümüzde kabul edilenin tersine bir coğrafi süreç izledi kotun yolculuğu.

  İzmir’e getirilen bu kaba mavi pamukluların ilk ihracatı 16. yüzyılda Fransa’nın Marsilya kentine oldu. Buradan da İspanyollar tarafından Amerika’daki kolonilerine götürülüp çiftliklerde çalışan Afrikalı zenci köleler ve kızılderililere giydirildi. Amerika’nın başarısı ise kot pantolonu bir sanayi haline dönüştürmekte oldu.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  168,622
  2,812
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38


  teşekkürler sağ olun
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş