Konya da pişmaniye çekme geleneği, Konya Gelenekleri, Konyada Yapılan Etkinlikler, İsmail DETSELİ Pi

İsmail Detseli 10 Mar 2012 1. Konya kültürüne önemli katkılarda bulunan şair yazar İsmail Detseli den PİŞMANİYE çekimi.
  MERHABA GAZETESİ HABERİ

  Konya da pişmaniye çekme geleneği
  05 Mart 2012 Pazartesi 17:29

  Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, unutulmaya yüz tutan pişmaniye çekme geleneğini Konya da tekrar yaşatmak istediklerini söyledi
  Konya Aydınlar Ocağı, bir ilke daha imza atarak Konya’da unutulmaya başlanan pişmaniye çekme geleneğini yaşatmak için ilk girişimi başlattı. Konya’nın tanınmış şair ve yazarlarından İsmail Detseli ve eğitimci-yazar İsmail Hakkı Biçer ile babası şekerci olan Celaleddin Kara, çetin kış günlerinin yaşandığı Sille Kültür Evi’nde, davetlilere pişmaniye çekerek birbirinden güzel ve unutulmaz dakikalar yaşattılar. Gökyurt’lu İsmail Detseli, pişmaniye çekme geleneğinin eskiden Konya’da yaygın olduğunu ve çetin geçen kış günlerinde, özellikle akşamları televizyonun bu kadar yaygın olmadığı o devirlerde evlerde pişmaniye çekilerek sohbet ede ede bu şeker tatlısının afiyetle yenildiğini söyledi. Pişmaniye tatlısıyla ilgili görüşlerini belirten Detseli, pişmaniyenin ilk yapıldığı yerin İran olduğunu ve “peşmek” olarak adlandırıldığını belirterek “Bizim tatlı kültürümüze pişmaniye, o dönemin Ermeni ustalarıyla girdiği biliniyor. Pişmaniye de, bu tatlının yapımına girişenlerin ağdasına kıvam tutturmakta karşılaşılan güçlükler üzerine bu işe kalkışmış olmaktan duydukları pişmanlığı ifade ediyor. Bu helva tatlısı Anadolu folklor geleneğinde önemli bir yer tutar. Yüksek kas gücü gerektiği için daha çok erkekler tarafından yapılır. Konya’da da pişmaniye çekme geleneği vardı. Aydınlar Ocağı’nın bu geleneğimizi yaşatmak için girişimde bulunması çok güzel bir şey. Dr. Güçlü Bey’i tebrik etmek lazım” dedi.
  Pişmaniyenin yapılışı ile ilgili olarak da bilgiler veren Detseli, “Ana maddeleri şeker, yağ (tereyağı) ve undur. Şeker, 150 derecede ve içine limon atılarak kaynatılır. Kaynamış şeker tereyağıyla yağlanmış tepsiye alınarak karda soğutulur. Yavaş yavaş macun halini alan şeker, beyazlatma işlemine tabi tutulur. Şeker macunu, önceden tereyağı ve unun belli bir kıvamda kavrulmasıyla birlikte hazırlanan unun içinde çekme işlemi devam ettirilir. Bu çekme işlemi halkalar halinde şeker tel tel haline gelinceye kadar devam eder ve daha sonra soğutularak afiyetle yenilir” diye konuştu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Mar 2012
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  nocam ne güzel bizler son nesil gibi bir sey yeni gelenler sanımıyorum. sağ olun var olun,
   


 3. elinize,emeğinize sağlık
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş