Konuşmanın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir, Peygamber Efendimiz SAV konuşmak hakkında ne demiştir

zahide 18 Eki 2011

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  202,480
  1,716
  38


  [​IMG]

  Hani bazı kişiler vardır, insanları sanki bir mıknatıs gibi etrafına çeker, girdikleri toplulukta bir anda ilgi odağı olurlar.
  Efendim bu insanları şöyle bir inceleyelim. Sizce bu insanların hangi özellikleri ön plâna çıkıyor? Güzellikleri mi, yoksa dilleri mi?
  Bize göre dilleri...

  Peygamber efendimiz (s.a.v) "Bir insan dilinin altında gizlidir" buyuruyor.

  "Keşke ağzını açmasaydı da, onun hakkındaki fikrim değişmeseydi" ya da tam tersine "ağzından sanki bal damlıyor." Ses tonu, vurgusu gerçekten çok içten ve etkileyici..." dediğimiz durumlar muhakkak oluyor.  Rahmetli Barış Manço'nun da söylediği gibi "öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir."


  Gerçekten güzelliğe doyuluyor da tatlı dile, güler yüze hiç doyum olmuyor. İşin sırrı etkili konuşma ve güler yüz ise konuşurken nelere dikkat etmemiz gerektiğini şöyle bir sıralayalım:  Konuşmanın başarıya etkisi nedir?


  Gelin sık sık tekrar ettiğimiz konuşmanın tarifi ile işe başlayalım. Konuşma için kısaca, "duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa sözle sesli iletme işidir" diyebiliriz.
  Konuşma hayatımızın en önemli parçalarından, hatta olmazsa olmazlarından biri. İnsan ilişkilerinde, işyerinde okuldaki başarımız, tamamen konuşma gücümüzle, kendimizi sözle, jest ve mimikle (beden dili) karşı tarafa iyi ifade edebilmemizle ilgili.


  Özellikle insan ilişkilerine dayalı olan gazetecilik, radyo televizyon spikerliği ve sunuculuğu, öğretmenlik, doktorluk, hemşirelik, avukatlık satıcılık, bankacılık, turizm işletmeciliği gibi daha bir çok meslek grupların da bu çok daha fazla önem kazanıyor.
  İşe öncelikle, kendi konuşmamızı sorgulayarak başlayalım, ardından daha konuşabilmek için bilmemiz gerekenlere bir bakalım. Önce kendimize şu soruları soralım;


  * Söylediklerimi karşımdaki kolayca anlayabiliyor mu?

  * Düşüncelerimi açık ve sade bir şekilde ifade edebiliyor muyum?
  * Sesimi duygularımı ifade edebilecek şekilde kullanabiliyor muyum?
  * Mimiklerimi anlamlı kullanabiliyor muyum?
  * Gereksiz ayrıntılara takılıyor muyum?


  Etkili bir konuşma nasıl olmalı.

  Yıkıcı değil yapıcı olmalı: Konuşmalarımızın, dinleyicilerin görüşlerini olumlu yönde değiştirmeye, anlamlı mesajlar vermeye yönelik olduğunu, düzeltilmesini istediğimiz davranışların ancak yapıcılıkla yoluna gireceğini bilerek hareket etmeliyiz. Unutmayın kimse hercâîlikten hoşlanmaz.


  Bir amacı bulunmalı: "Lâf olsun torba dolsun" diye gelişi güzel konuşmanın karşı taraf için zaman kaybından başka bir anlamı yoktur. Bilmediğimiz konuları "sırf bir şey söylemiş olmak için" dile getirmek bazen komik duruma düşmemize bile sebep olabilir.


  Yerinde ve zamanında yapılmalı: Karşınızdaki kişiye işlerinin çok olduğu bir zamanda probleminizi aktarmaya kalkarsanız asla sizi kendini vererek dinleyemez ve gerçek mânâda da amacınıza ulaşamazsınız.


  Jest ve mimiklerle güçlenmeli:
  Etkili bir konuşmanın olmazsa olmaz şartlarından biri de jest ve mimikleri kullanmaktır. Öyle ki araştırmalar karşımızdaki kişileri etkilemede, hareketlerimizin %30-40 gibi ciddi bir orana sahip olduğunu gösteriyor.


  Üslûb canlı olmalı:
  Canlı, günümüz Türkçe'sine uygun bir telaffuz, yerinde doğru kelimelerin seçimi konuşmayı akıcı kılar.


  Konuşma hızı iyi ayarlanmalı: Ne çok hızlı ne de çok ağır konuşmak doğru değildir. 2 kelime bir saniyedir. Konuşmaya duygu ve yorum katmak gerektiğinde durum değişir. Dakikada 120 ile 130 arasında kelime kullanmak, olağan konuşma hızı olarak kabûl edilir.  Sizde insanları bir mıknatıs gibi etrafınıza çekmek ve faydalı olmak istiyorsanız konuşma kurallarına uymanızda yarar var.


  kaynak:MoralHaber

   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  47,812
  1,728
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş