Komik Ağitlar, Komik Maniler, Komik Olaylara YAkılan Ağıtlar, Muzip Ağıtlar, Türkmenlerin Ağıtlar

zahide 5 Mar 2010

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,315
    1,910
    38

Ağıtlar sadece ölen kişiye yakılmıyor. Kaybolan hayvana, yıkılan eve, hatta küpe basılacakken evin erkekleri tarafından yenip bitirilmiş peynire bile ağıt yakılmış. Zamanla muziplik olsun diye söylenen dörtlükler bile ağıt adını almış. Hatice Korkmaz’ın, hastanede yatan eşine (aynı zamanda halasının oğlu) söylediği mani iyi bir örnek olsa gerek:

“Şaştı bibim oğlu şaştı/
    Doktor böbreğini açtı/
    Dokuz böreğinen doymazdı/
    Şimdi biskivüte düştü.”

Bir de yıkılan ahıra söylediği ağıt var:

“Ahıra vurdular kazma/
    İçim yandı ağladım/
    Hacı, sattığın ahıra/
    Nice inekler bağladım.”

Söz, ağıtçı kadınların komik manilerinden açılmışken Zelfinli Yeter Teyze’yi unutmak ayıp olur. Yıllar önce söylediği dörtlükler bugün bile güldürüyor insanları, satır aralarında ismi geçenlerin de vay haline.

Hikâye şöyle:

Köyden bazı erkekler, akşamüzeri yolun üzerinde bir yılan görüyor. Durdukları yerden taş atıyorlar; ama yılan her seferinde zıplıyor. Sonunda üzerini taşla kaplıyorlar. Sabah olup da olay yerine geldiklerinde yılan sandıkları şeyin aslında bir kendir ipi olduğunu görüyorlar. ‘Eyvah’ diyorlar, ‘Yeter bibinin diline düşmeyelim.’ Lâkin iş işten geçmiş, Yeter’e kuş uçurulmuş, mani dizilmiş bile:

“Bire uzun, ikiye kısa/
    Küreğinen vurdumusa/
    Kara Halil taş atıyor/
    Örenlerde pısa pısa.”

2. arnavutali

arnavutali ÜYE

1,825
    0
    0

Bir Rahmetlinin Ardından Söylenebilecek Komik Ağıtlar:
    -Rahmetli her zaman dünyaya niçin geldiğini sorgulardı, garibim artık öbür tarafta öğrenir
    -Rahmetli kapalı yerde duramazdı, bakalım bu sefer duracak gibi
    -Rahmetli bensiz hiçbir yere gitmezdi, bu sefer ben gelmiyorum.
    -Rahmetli sabahları hep geç kalkmayı isterdi, sonunda bu isteği de oldu.
    -Rahmetli son günlerde sürekli “üzerimde bir ağırlık var” derdi. Şimdi gerçekten ona inanıyorum
    -Rahmetli her buluşmaya en son gelirdi, bu buluşmaya bizden önce gitti.
    -Rahmetlinin en sevdiği renk beyazdı, şanslıymış artık sonsuza dek beyazlar içinde olacak.
    -Rahmetli çok geniş adamdı, mezarı da geniş oldu fakat fiyatı da tuzlu oldu.
    -Rahmetli hep ağaç dikerdi, şimdi onun küreğiyle biz onu dikiyoruz.
    -Rahmetli “benim hızıma kimse yetişemez” derdi, artık anlamıştır Azrail’in daha hızlı olduğunu.
    -Rahmetli “hayatta her şeyi tadacaksın” derdi, ölümü de tattı ya artık gam yemez.
    -Rahmetli serseri gibi yaşardı sonunda serseri bir kurşunla gitti.
    -Rahmetlinin en sevdiği yemek imambayıldıydı, bu acıya imam bile dayanamadı bayıldı.
    -Rahmetlinin tek derdi 100 yaşını görmekti ve gördü ama kalbi bu heyecana dayanamadı
    -Rahmetli define arayacam diye az çukur kazmadı, sonunda bu çukura defin oldu.
    -Rahmetli fatiha okumayı öğretmişti, vay çıkarcı şimdi sebebini anlıyorum.

EMEĞİNE SAĞLIK ZAHİDEM HARİKA KOMİK ARĞITLARDI
    BAŞARILARIN DAİM OLSUN[​IMG][​IMG]

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş