Kızı Kaçan Annenin Ağıdı, Kocaya Kaçan Kıza Yapılan Ağıtlar, Başkasina Kaçan Kıza Yapılan Ağıtlar,

zahide 5 Mar 2010

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,734
    1,930
    38

İmamkulu köyünün meşhur ağıtçısı, mihmandarımız Adnan Menderes’in teyzesi Aniş Bacı. Niyetimizi anlar anlamaz, “Benim dudağım dudağıma yapışmış. Ancak bismillah derim. Ağıdım çalınmış, söylenmiş. Kıprar halim yok.” diyor. Bu, beklediğimiz bir cümle, köy köy gezinirken gördük ki, hiçbir ağıtçı kadın, “Ben ne ağıtlar söylerim, siz isteyin yeter ki.” demiyor; ama sonrasında da bildiği bütün ağıtları okumaktan geri durmuyor. Âdet böyle demek ki… Nitekim Aniş Teyze de ilerlemiş yaşına rağmen güzelliği yitmemiş sesiyle öyle ağıtlar okuyor ki, hep beraber ağlaşıyoruz. Çok ölümler görmüş; ama hiçbiri, gelin ettiği gece başkasına kaçan kızı kadar üzmemiş onu. Kızına yaktığı ağıdı okumak istiyor; ama yanındaki kadınlar uyarıyorlar: “Deme bacım, fenalaşırsın, sesini bir duyan olur, ayıp olur.”

SAÇLARI KINALI KOCA HÜRÜ

Aniş Teyze kararlı, kapıyı pencereyi sıkı sıkıya örttürüyor ki, ağıt duyulup da aileyi bugün bile utandıran olay yeniden akıllara düşmesin:

“Dostumunan düşmanlarım gülüştü/
    Gözlerimin yaşı çaya karıştı/
    Gönülsüzüm desen vermezdim seni…”

Burada ağlamaya başlıyor Aniş Bacı,

“Bunu diyemiyeceğim gı”

diyor sesi titreyerek; ama devam ediyor:

“Anamın adını verdim de nazladım/

Çeyizini eliminen düzledim…”

Yine ağlıyor, sesi yine kesiliyor ve devam ediyor:

“Nere bindirdim de/
    Nereden çıktın/
    Benim ciğerimi köz gibi yaktın/
    Zehir kattın ekmeğime, aşıma/
    Ermez aklım ne getirdin başıma/

Yekindim yekindim de kalkamıyom/
    Ellerin yüzüne bakamıyom/
    Kurşuna karar verdiler/
    Ciğer tatlı sıkamıyom.”

Aniş Teyze, sesinin ve söyleyişinin güzelliğiyle yer ediyor içimizde. Şu dizelerin hiç okumamış bir kadının ağzından dökülmesi, nasıl açıklanabilir:

“Felek bizi örseledi/
    Dolu vurmuş bağlar gibi.”

2. cok super baska kelime bulamiyom tabi uzucu. Tskler paylasim icin halacim :(

3. arnavutali

arnavutali ÜYE

1,825
    0
    0

EMEĞİNE SAĞLIK MÜKENMEL BİR ÇALIŞMAYDI

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş