Kız İstemede Oğlanın kahvesine neden tuz atılır, Kız İstemede Damat Adayının Kahvesine neden tuz atı

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 17 Ağu 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 17 Ağu 2017 20:24
  1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,264
    1,909
    38

İlk teorimiz aslında şu zamanın da düşüncesini içeriyor. Kahvedeki tuz, gelinin ilerideki çektireceklerini simgeliyormuş. Yani ‘Bu tuzlu kahveyi içersen benim nazımı da çekersin.’ anlamı var biraz.

İkinci teorimiz ise daha çok eski zamanlara dayanıyor. Tabi eskiden böyle görüşme, flört dönemi falan yok. Oğlan kızı dışarıda görüyor, beğeniyor sonra hooop eve damlıyorlar, ‘Valla efendim biz hayırlı bir iş için geldik.’ diyerek. Kız bakıyor oğlana, beğenmiyorsa dayıyor tuzu oğlanın kahvesine. Oğlan durur mu, topluyor anasını babasını bu kız beni beğenmedi diye, o sokaktan bile geçmiyor daha.

Peki bu ikinci teoriye göre eğer kızımız oğlanı beğenirse ne mi oluyor? Elbette kahve şekerli yapılıyor. Hatta baya baya beğendiyse, annesinden de onay aldıysa şekerli kahvenin yanında biraz da tatlı götürüyor.

Üçüncü teorimiz ise gelin adayı kızımızın istekleriyle ilgili. Eğer damat tuzlu kahveyi içemezse ‘Ben senin isteklerini karşılayamam.’ anlamına geliyor ve bu geline mutlak surette bir saygısızlık olarak kabul ediliyor. Kız isteme, daha doğrusu isteyememe merasimi burada son buluyor.

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 17 Ağu 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş