Kısa Bir Adana Hikayesi, Adana üzerine hikayeler, Adana hikayeleri, Adana üzerine yazılmış hikaye ör

Zeliha_Tokgöz 3 Haz 2018

1. [​IMG]
    KISA BİR ADANA HİKAYESİ

Adana'nın ilk kurulduğu yerleşim yerlerinden Döşeme Mahallesi'nde 40 yıldır Adanaya özgü "Taban Simidi" yapıyor bu fırın. Yol üstünde geçerken görünce uğrayıp iki tane almak istedim. Soguk değildi ama usta ısıtalım biraz istersen dedi. Olur dedikten sonra sohbet ettik biraz. Eskiden simit ucuzdu herkes yerdi şimdi simitle ekmeğin fiyatı aynı diye sorunca, unun çuvalından odunun kilosuna kadar herşeyin fiyatının çok yükseldiğini hatta borsa gibi anlık fiyat belirlendiğini susamın ise artık çoğunlukla ithal geldiğini anlattı emektar usta.

Sokak ise ayrı bir konu aslında, fotoğraflardan birinde görülen eski tip tuğlaları gösteren usta" Buraları ve Tepebağı hep zamanında Ermeniler yapmış böyle tuğla bulunmaz, çok eski binalar artık dayanmıyor koşullara hep binalar yıkılıyor" dedi.

Çıkmak üzereyken lüks araba içinden biri daha simit almak üzere durdu. Benim için ısıtılmış simidi sormadan alan kişiye " Abi o senin kısmeti afiyet olsun" dedim. O da bilmeden para vermiş. Emektar usta yeni bir simit attı fırına ısınsın diye. Kim isterse ona ver usta dedim.

Sanırım tam Adana usulü simit ve sokak hikayesi oldu bu.

2. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

194,935
    1,437
    38

sağolasın paylaşım için

3. S£V®

S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

152,861
    2,312
    36

Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,