Kırkyama Nedir, Kırkpare Nedir, Packwork Nedir, Kırkyama Nasıl Yapılır, Kırkyama Yapma Teknikleri, K

zahide 6 Eki 2010

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38  Ülkemizde genelde kırkpare olarakda anılan kırkyama aslında eskiden yokluk yani yoksulluk sonucu ortaya çıkan bir sanattır, eskiyen elbiseler ve diğer eşyaları tekrar keserek biçerek bir sey üretilmesidir, Daha sonra bir sanat haline gelen kırk yama halen yurt dısındada büyük rağbet görmektedir, Yurdumuzdada son yıllarda ilgi gören bu sanatdalı hem güzel bir zaman geçirme hemde bir sey üretmek açısında boş zamanı olan bayanlar için çok güzel bir uğraştır, Genelde Halk Eğitim Merkezleri Kırkyama Kursu açmaktadırlar ayrıcı büyük şehirlerde Belediyeler ve bazı özel kuruluşlar (Sİinger) bu kursu açmaktadırlar,

  DSC_4675.JPG
  [​IMG]
  Halk içinde yama, kırkyama ya da ingilizce patchwork olarak anılan , aslında kökenleri çok eskilere dayanan sadece ülkemizde değil, yurtdışında da meraklıları ve güzel örnekleri bulunan bu iğne işinden örnekler…Kırkyama, zevkinize göre değişik renklerde farklı kumaşlardan yapılabildiği gibi belli örnekleri dama tahtası gibi geometrik-simetrik dizilimlerle birleştirerek te ortaya çıkarmak mümkündür. Genellikle kesilmiş kumaşyada örgü olarak örülmüş parçaların birleştirilmesi ile yorgan, Seccade, Yatak Örtüleri, nevresim takımları, battaniye, yastık kılıfı, bebek elbisesi, şapka,atkı,bere,çanta aksesuar gibi çeşitlerde örnekler yaratmak mümkündür.
  DSC_4682.JPG

  Kumaş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

  Kumaş genelde evde kullanmadığınız elbiseler, etekler ve kullanabildiğiniz gibi parça satan yerlerdede temin edebilirsiniz,
  Bir işe başlayacağınızda yapacağınız kumaşda su özellikleri arayın,


  Aynı tür kumaşlar kullanmak size kolaylık ve dayanıklılık sağlar. Ya tamamı sentetik veya hepsi pamuklu kumaşlar kullanmanızı tavsiye edilir.
  Kumaşların kalınlıkları ve esneklikleri birbirine yakın olursa deformasyon olmaz, uzun seneler kullanabilirsiniz.
  Kumaşlar dikilmeden evel yıkanmalı ve apreleri alınmalıdır.Böylece boyaması ve çekmesi engellenmiş olur.
  İnce ve kaygan kumaşlar kullanacaksanız bunları tela ile kalınlatırarak kaymamasını sağlayabilirsiniz.
  Kullanılan kumaşların atkı-çözgüsü uygulamanın düzgün olması bakımından aynı yönde olmalıdır.
  Daima yedek kumaşları hazır tutmalısınız, her zaman düşündüğünüz gibi parçalar birbirine uymayabilir.

  [​IMG]


  Renk ve desen seçerken nelere dikkat etmeli?

  Uygulamaya başlamadan evel kağıt kalem alarak yapmak istediğiniz deseni çizmenizi tavsiye ederim. Daha sonra yine uygulanacak renklerle deseninizi kağıt üzerinde oluşturmanız daha sonraki aşamalarda sizlere kolaylık sağlar.
  Çalışmanızın romantik olmasını istiyorsanız çalışmanızda kontrast (zıt) renkler kullanmayın.
  Kumaşlarınızı aynı boyutlarda kesebilmek için önceden kartondan şablonlar hazırlayabilirsiniz.
  İplikler: Parçaların birleştirilmesinde pamuklu iplikleri tercih edebilirsiniz.Yorganlama için ise özel üretilmiş mouline iplikler daha uygun olacaktır.
  Patchwork terimleri * Aplike: Diğer bir kumaşa dikilerek farklı biçim ve desen oluşturacak kumaş parçasıdır. * Birleştirme: Bir bloğu oluşturacak birimleri yaratmak için kumaş parçalarının birbirine dikilmesidir. * Verev biye: Kapitonenin üç parçasını birbirine temiz olarak dikip kapatmak için oluşturulan kumaşın verevinden kesilmiş şeritlerdir. Arzu edilirse hazır biye alınabileceği gibi biye yapma makinesi edinerek arzu ettiğiniz kumaşlardan kendiniz de rahatça biye yapabilirsiniz. Kumaştan verev şeritler kesin. Biye makinesinden geçirin. Makinenin diğer ucundan çıkan biye parçasını ütüleyerek biyeyi oluşturun. * Blok: Deseni oluşturmak için birbirine dikilen kumaş parçalarından ortaya çıkan kare şekline blok denir. * Bordür: Oluşturduğunuz patchwork parçanın dış kenarlarını meydana getiren kumaş şeritlerdir. * Kapitone: Bir kat kumaşı, elyaf ve arkaya kullanılacak kumaşın birbirine dikilmesi ile oluşturulur.
  Patchwork uygularken Hazırladığınız kalıbı, kumaşın tersine yerleştirin ve kenarlarından kumaş çizme sabunu ya da ıslandığında kumaştan çıkan bir marker ile çizin. Çalışmanıza yetecek kadar çizdikten sonra, her kareyi tüm kenarlarından 0,5 cm dikiş payı bırakarak kesin. Kareleri 4 kenarından makine dikişi ile birleştirin. Kumaşınız poplin gibi kenarlarından atmaya meyilli ise dikiş payını 1 cm bırakın. Sentetik ise kenarlarını hafifçe çakmakla yakmanız kumaşın atmasını engelleyecektir. Tüm kareleri bu biçimde hazırladıktan sonra üzerine nemli bir bez koyarak tersinden ütüleyin. Kapak kısmını bitirdikten sonra, araya elyaf koyarak arka yüz için kumaş kesin. Kenarları verev biye ile temizleyin. Çalışmanın üzerine yer yer çengelli iğneler takarak elyafın kaymasını önledikten sonra kalıpları kullanarak yorganlama desenini sprey vernikle kumaşa aktarın ve dikin.

  Bu Bölümde Packworkle ilgili çalışmaları sergeleyeceğim, gerek kendi yaptıklarım gerekse arkadaslarımın yaptığı el işlerini sergeleyceğim, herkese tavsiye ederim çok zevkli bir uğraş eğer içinizden bu sanata gönül vermiş kişiler varsa buraya yaptıklarını etleyebilirlir, saygalarımla

  [​IMG] örgü kırkyama.jpg

  Zahidem
  06.10.2010
   

  Ekli dosyalar:

  • DSC_4673.JPG
   DSC_4673.JPG
   Dosya Boyutu:
   2 MB
   Gösterim:
   473
  Son düzenleme: 18 Ara 2017
 2. ..::İLAYDA::..

  ..::İLAYDA::.. tasarımcı Tasarımcı

  14,170
  3
  0

  ablammm paylaşım için teşekkürler çok emek verilmiş ama değmiş


  [​IMG]
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  ilayda bunlar benim yaptıklarım.. 4 yıl kursuna gittim, çok zevkli bir sanat,, hala yapıyorum..
   


 4. Canısı elline sağalık


  [​IMG]
  .
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  daha tam istediğim gibi olmadı,, daha kapsamlı anlatacam bu giris, dört yıl bunun kursuna gittim 25 tane yatak örtüsü yaptım))) hepsinin fotosu var. tek tek koyacam.. buraya..simdi mütfak önlükleri dikiyorum onlarıda koyacam)) ah zaman olsa ahhhhh..
   
 6. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  57,384
  2,135
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımların için teşekkür ederim,
   
 7. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  teşekkürlerl canım
   
 8. SeLin34

  SeLin34 süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  7,693
  1,401
  0


  Eline emegine saglk Zahidemmmm güzel paylasım icin tskr ederiz
   
 9. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  teşekkürler
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş