Karıncalardan kurtulmanın doğal yolları, Karıncaları evden nasıl uzaklaştırırız, Karıncaları nasıl y

zahide 16 Nis 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  190,921
  1,918
  38


  goktepeliler karincalardan-kurtulmanin-dogal-yollari.gif
  Karıncalardan Kurtulmanın Doğal Yolları


  Karıncalar, kurtulması zor olan zararlılar arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bir kaç karınca belki sorun yaratmayabilir, ancak karınca istilası sizi yemek yapmaktan, mutfağınızı doğru düzgün kullanmaktan alıkoyabilir. Evinizde baş edemeyeceğiniz kadar karınca varsa evi ilaçlatmak sorunu kısa sürede çözecektir. Eğer karınca sorunu ciddi boyutlarda değilse bazı doğal yolları kullanarak onları mutfağınızdan ve yemeklerden uzak tutabilirsiniz. Boraks, sirke, nane yağı gibi doğal ürünler karıncalardan kurtulmak için kullanılabilir.

  Karıncalardan Kurtulmanın Yolları
  Basit bir çözüm için 1/3 oranında suyla karıştırdığınız sirkeyi karıncaların görüldüğü bölgelere püskürtebilirsiniz. Sirkenin kokusu karıncaların hoşuna gitmez. Mutfak tezgahını, bulaşıkları kuruttuğunuz bölgeyi, mutfak masasını ve yemekleri hazırladığınız yeri düzenli olarak sirkeli suyla silerseniz hem hijyenik olmasını hem de karıncaların uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Bir karınca yolu gördüğünüzde bu yolu sirkeli suyla silerseniz karıncaların geri dönmek için bıraktıkları artıkları temizlemiş olursunuz. Bu sayede aynı yolu kullanarak geri dönemezler.

  Boğaz ve ağız için antiseptik ve müsekkin olarak kullanılan “boraks” karıncalarla mücadelede etkili bir silahtır. Karıncaların sindirim sistemine ve iskelet yapısına zarar veren boraks karınca kolonilerini temizlemek için kullanılabilir.
  Tebeşir ve bebek pudrasının dışında zerdeçal, tarçın, toz kömür, siyah ya da kırmızı biber de bariyer olarak kullanılabilir. Karıncalar bu maddelerle oluşturacağınız bariyerlerden geçemez, dönüp başka yere giderler.

  Limon suyu da karıncalardan kurtulmak için kullanabileceğiniz malzemelerdendir. Bunun için tek yapmanız gereken giriş noktalarına ve ziyaret ettikleri yerlere hafifçe limon suyu sürmektir.

  Karıncalar kahve kokusunu sevmezler. Evinizin çevresine ve giriş noktalarına kullanılmış kahve telvesi serpin.

  1 ölçü pudra şekeri ile 1 ölçü karbonatı karıştırın ve karıncaları gördüğünüz yerlere koyun. Pudra şekeri karıncaların ilgisini çekecek, karbonatı yediklerinde ise öleceklerdir.

  Pamuk topları hazırlayıp bunların üzerine parfüm sıkın ve bu pamuk toplarını evinize yerleştirin. Karıncalar sert parfüm kokusundan hoşlanmayacaklardır. Parfüm yerine karıncaların sevmediği yağlar olan karanfil, tarçın, okaliptüs, nane ya da narenciye yağlarını da kullanabilirsiniz.

  Yüzeylerdeki çatlaklara ve giriş noktalarına salatalık dilimleri koyun. Çünkü karıncalar salatalıktan nefret eder.

  Mutfağınızı düzenli olarak temizleyin, çöpleri evde bekletmeyin, kirli bulaşıkları lavaboda biriktirmeyin, dışarıda bıraktığınız yiyecekleri güzel bir şekilde kapatın, su ve yemek karıncaların ilgisini çeker bu sebeple tezgah ve yerleri temiz ve kuru tutun, yere şekerli bir şey dökülürse hemen silin, kapı ve pencere eşikleri ile karıncaların evinize girebileceği delikleri kapatın.

  Evcil hayvanlarınızın yemek kaplarını temiz tutun.

  Kuru mısır gevreklerini ve kuru kedi- köpek mamalarını kendi kutularında tutmaktansa ağzı iyice kapatılan kutularda saklayın.

  Karıncalar doğanın dengesini sağlama konusunda yararlı böcekler olduğu için öncelikle karıncaları kaçırmayı ve evden uzaklaştırmayı denemeniz önerilmektedir. Karıncaları öldürmeye yönelik olan yöntemlerin ise en son tercih edilmesi gereken yöntemler olduğu söylenmektedir

  Borakslı karınca yemi hazırlamak için bir miktar şekeri suyla ve boraksla karıştırarakkarıncaların görüldüğü bölgelere yerleştirin. Karıncalar şekerli suyla birlikte boraksı da yuvalarına taşıyacaktır.

  Karanfil, tarçın, kırmızı biber, karabiber, tuz ve sarımsak karıncaların sevmediği baharatlardır. Bu baharatları karıncaların yemek aramak için geldikleri yerlere koyarsanız bir süre sonra mutfağınızı terk edeceklerdir. Ayrıca mutfak dolaplarını, çekmeceleri, kapları bu baharatlarla veya defne yapraklarıyla karıncalardan koruyabilirsiniz.

  Nane yağı karıncalardan kurtulmanın bir diğer yoludur. Mutfağınız dahil olmak üzere evin her odasına bir miktar nane yağı sıkmak karıncaların sayısını önemli miktarda azaltacaktır.

  Bir sprey şişesinin içerisine 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve yarım bardak sukoyun. Hazırladığınız karışım karıncaları öldürecektir. Ancak bu yöntem ancak ıslak olduğunda işe yaramaktadır, bu sebeple birkaç gün boyunca tekrar uygulamanız gerekecektir.

  Yine bir sprey şişesine 1 ölçü tuvalet ispirtosu ya da tekila ile 1 ölçü su koyun. Giriş noktalarına ve geçtikleri yollara sıkın. Birkaç gün uygulamaya devam edin.

  Karıncalar tebeşir izlerinin üzerinden geçmezler. Giriş noktalarına engel olmak ya da geçtikleri yolları bloke etmek için tebeşirle çizgiler çizin. Aynı şekilde bebek pudrası da işe yarayacaktır. Karıncaların giriş noktalarına ve geçtikleri noktalara bebek pudrası serpin. Bu yöntem karıncaların evinize girmesine engel olacaktır.
   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  204,236
  3,170
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  57,558
  2,135
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  190,921
  1,918
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş