Kansızlık nelere yol açar, Kansızlık stres yaparmı, Kansızlık panik atak yaparmı, kansizlik ruhsal d

zahide 15 Nis 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,685
  1,957
  38


  goktepeliler kansizlik-stres-yaparmi1.jpg
  Kansızlık Stres Yapar mı?

  Kaygı, stres ve panik atak gibi kişinin ruhsal durumu ile ilgili rahatsızlıkların belirtileri kansızlık belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca kansızlık stresi ve kaygıyı arttırabilir. Stresin ve kaygının belirtileri kansızlığın belirtileri olan nefes darlığı, çarpıntı, yorgunluk hali ve halsizlik gibi belirtilerle örtüşür. Kansızlık sorunu bulunan kişilerde kırmızı kan hücresi sayısı normal düzeye yaklaşmaya başladığında bu belirtilerin çoğu oradan kalkar ve stres düzeyi önemli ölçüde azalabilir.

  Kansızlık ve Stres
  Kansızlık, diğer adıyla “demir eksikliği anemisi” oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve yaklaşık olarak dünya nüfusunun %5’ini etkilediği düşünülmektedir. Çoğunlukla genetik nedenlerle görülen kansızlık bazı durumlarda yetersiz beslenme ve gereken vitam
  Demir minerali “demir eksikliğine bağlı kansızlık” için en önemli mineral olmakla birlikte B12 vitamini eksikliği, magnezyum ve folik asit eksikliği de kansızlık nedenleri arasındadır. Kansızlık tek başına stresi arttırabilir ve kansızlık çekenlerde kronik stres görülebilir. Kırmızı kan hücresi azlığı nedeniyle beyne taşınan oksijenin azalması huysuzluk, zihin karışıklığı, konsantrasyon eksiliğine yol açabilir. Aynı nedenden ötürü kalp atışı düzensizleşebilir ve çarpıntı görülebilir. Sonuç olarak kansızlık çeken birinin daha stresli olması normal olarak kabul edilebilir.

  Kansızlık ve Stres Arasındaki Bağı Kırmak
  Kansızlığın stresi tetiklediği kabul edilmekle birlikte bu iki durum birbirinden ayrılan farklı sağlık sorunlarıdır ve her ikisinin tedavisi ayrı ayrı yapılmalıdır. Kansızlık yaşayan biri mizaç olarak aşırı stresli olabilir ve kansızlık tedavi edilmesine karşın stres düzeyi aynı kalabilir. Bu nedenle stres için ayrı bir tedavi yolu izlenmesi en doğrusu olacaktır.

  Demiz, magnezyum, B12 vitamini ve folik asit bakımından zengin bir beslenme programı veya doktorunuzun önerisiyle bu vitamin ve mineralleri içeren besin takviyeleri kullanmak kansızlığın tedavisinde ilk adımdır. İyi beslenmek aynı zamanda stresi azaltan önemli bir etkendir.

  Ancak kronik stres geliştiğinde bunun kalıcı olarak tedavisinin sağlanabilmesi için uzman yardımı şarttır. Uzman kontrolünde stresi durumlarda yapmanız gerekenleri öğrenebilir ve olaylar karşısından yaşadığınız stresi önemli oranda azaltabilirsiniz
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  200,738
  3,102
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,185
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,685
  1,957
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş