Kahvenin zararları nelerdir, Kahve içmenin zararları nelerdir, kahve nelere iyi gelmez, kahvenin zar

zahide 13 Mar 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  195,966
  1,493
  38


  Her şeyi kararı ile tüketmemiz gerektiğini anlatan bir yazı ile karışınızdayız sevgili ziyaretçiler. Kahve içmek çok zeyifli bir şeydir elbet ama herşeyin azı karar çoğu zarar değil mi?


  Kahvenin Zararları

  Yüksek tansiyon:
  Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak günde 4-5 bardak kahve içenlerin kan basınçları, yani tansiyonları hızla yükseliyor.

  Kalp:
  Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana
  gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmeleri gerekiyor.

  Mide:
  Kahve, ülseri tetikliyor ve midenin asit salgılamasını uyarıyor. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincandan fazla kahve içmemeleri gerekiyor.

  Şeker hastalığı:
  Yapılan araştırmalar, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte içilen kahvenin şeker hastalığını menfi yönde etkilediğini ortaya koyuyortı. Uzmanlar şeker hastalarının da kahveyi az içmesini tavsiye ediyor.

  Su kaybı:
  Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar. Fakat yine de ağır basan görüş diğer kafeinli içecekler gibi kahvenin de vücutta su kaybı yarattığı yönünde.

  Doğurganlık:
  Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalarda ise her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar.

  Hamilelik:
  Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein sınırının 300 mg (bir kahve fincanı) ile sınırlı kalması gerektiğini belirtiyor.

  Kahvenin Faydaları

  Kanser:
  Kahve, yeşil ve siyah çay gibi antioksidanlar ihtiva ediyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasına mani oluyor. Ayrıca, yapılan bir
  araştırmada, kahvenin güneş ışınlarının sebep olduğu cilt kanserinden koruduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, fizikî idmanla beraber ölçülü miktarda kahve, güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarının yol açtığı kanserojen tesirleri ortadan kaldırabiliyor.

  Safra taşları:
  Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği ispatlandı.

  Konsantrasyon:
  Kahve dikkati artırmaya yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor.

  Parkinson:
  Günde bir fincan kahve içen erkeklerin parkinson hastalığı riskinin yüzde 40'a varan oranlarda azaldığı ortaya çıkarılmış. Buna karşılık, menopoz sonrası ostrojen terapisi gören kadınlarda aşırı kahve Parkinson hastalığı riskini artırıyor.

  Karaciğer:
  Kahve içmek bilhassa siroz yüzünden meydana gelen karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor
   
 2. selin34

  selin34 süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  4,943
  940
  0


  Emegine saglık Zahidem paylasım icin tskr ederiz
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  40,332
  1,294
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  154,530
  2,367
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  195,966
  1,493
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş