Kahve İçmek Tansiyonu Yükseltirmi, Kahve İçmenin faydaları, kahve içmenin zararları nelerdir,

zahide 19 Mar 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38  Kahvenin Tansiyona Etkisi


  Kahvenin tansiyona etkisi ya da başka bir deyişle kahve tansiyonu yükseltir mi? sorusu özellikle yüksek tansiyonu olanlar tarafından sıkça sorulur. Fakat bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar sorunun cevabını net ve kesin olarak verebilmiş değil. Bazı araştırmalar günde 1 bardak kahve içmenin tansiyona ve kalp sağlığına iyi geldiği yönünde sonuçlara sahipken diğer araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Ancak bilinen bir gerçek var; kahvede bol miktarda bulunan kafeini çok tüketmek çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı ve mide bulantısına neden olabiliyor.
  goktepeliler kahvenin-tansiyona-etkisi1.jpg

  Kahvenin Tansiyon Üzerine Etkisi
  Sağlık eğitimi konusunda dünyanın önde gelen eğitim kurumları arasında yer alan Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, kahve içenlerde hipertansiyon daha sık görülüyor. Ancak yine araştırma sonuçlarında yer alan “kahve içenler içmeyenlere oranla daha çok alkol ve sigara tüketiyor” bilgisi hipertansiyonun kahve nedeniyle mi yoksa alkol ve sigaraya bağlı olarak mı oluştuğu konusunu biraz bulanıklaştırıyor.

  Yine dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ise kahvenin hipertansiyon riskini azalttığı yönünde yukarıdaki araştırmanın tam tersi sonuçlara sahip. Bu araştırmada kafeinin tansiyon üzerine olumlu etkisinin altı çizilirken kafeinin sadece kahveden alınması öneriliyor ve kola gibi kafeinli içeceklerin tansiyonu yükseltebileceği belirtiliyor.

  Son olarak Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada sabahları içilen kahvenin tansiyonu yükselttiği ve gün boyu yüksek miktarda stres hormonu salgılanmasına neden olarak kalp sağlığı için iyi olmadığı bilgisi veriliyor.

  Sonuç olarak kahvenin tansiyona etkisi konusunda şu an itibariyle verilmiş kesin bir karar bulunmuyor. Ancak fazla kahve içmenin (örneğin günde 5 bardak ve daha fazla) size zararı sadece tansiyonu yükseltmek olmayacaktır. Aşırı kafein nedeniyle daha sinirli olabilir ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Yüksek miktarda kafein strese, stres ise kolay sinirlenmenize neden olabilir. Bu yüzden günde kahveyi çok seviyorsanız ancak olumsuz etkilerinden çekiniyorsanız günde 1-2 bardakla sınırlandırmanız daha iyi olacaktır.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,696
  2,189
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 3. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  206,826
  3,195
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş