Kabus Görmemek için ne yapmak lazım, Tekrarlayan Kabus rüyaları görmemek için ne yapmak lazım,

zahide 19 Mar 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38


  goktepeliler-kabuslarla-basa-cikmanin-yollari.jpg
  Tekrarlayan Kabuslar ve Başa Çıkma Yolları

  Kabuslar hem çocuklar hem de yetişkinler için korku ve kaygı veren bir deneyim olabilir. Tekrarlayan kabuslar ise insanı gündelik hayatını etkileyecek kadar etkisi altına alabilmektedir. Sık sık tekrarlayan kabuslar kişiyi psikolojik sorunlara sürükleyebilir, çocuklarda yatak ıslatmaya yol açabilir. Bu kabusları kontrol altına alabilmek ve rüyalarınızı daha iyi anlayabilmek için bazı basit yöntemleri deneyebilirsiniz. Sakin kalmak ve uyandıktan sonra rüyanızı objektif olarak analiz edebilmek tekrarlayan kabuslarla ve kötü etkileriyle baş edebilmek için atılacak ilk adım olmalıdır.

  Tekrarlayan Kötü Rüyalar İçin Neler Yapılabilir?
  Tekrarlayan kabusların en önemli özelliği bu rüyaları görürken bile, bilinçaltında bunun bir kabus olduğunu ve biraz sonra uyanacağınızı bilmenize rağmen sizde yarattığı kaygı ve korkunun zamanla hafiflememesidir. Bu kabuslardan her uyandığınızda bir öncekiyle aynı derecede korkmuş olabilirsiniz. Bu korkuyu aşabilmek için öncelikle rüyanın içeriğinin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. İşi hafızanıza bırakırsanız alacağınız sonuçlar yanıltıcı olabilir çünkü en canlı rüyanın detayları bile uyandıktan hemen sonra bulanıklaşmaya başlar. Detayları unutmamak için başucunuzda bir kalem kağıt bulundurun ve uyanır uyanmaz tüm detayları not edin. Kabusta gördüğünüz kişileri, mekanları, objeleri detaylarıyla kağıda dökmeye çalışın.
  Tekrarlayan kabuslar genellikle kişinin duyduğu korku veya kaygının bir sonucudur. Bu korkuya neden olan durumun, kişin ve olayın ne olduğunu anlayabilmeniz için rüyanızın içeriğini objektif bir bakışla analiz etmelisiniz. Sizi korkutan veya kaygılanmanıza neden olan olayın güncel olması şart değildir, çocukluğunuzda yaşadığınız bir olayda bugününüzü etkileyebilir. Rüya notlarınızı elinize alın ve sakin bir şekilde içerikleri okuyun. Farklı günlerde aldığınız notları karşılaştırın ve rüyalarınızda bir değişiklik olup olmadığını tespit edin. Rüyanızı kağıtta görmek ve gerçek hayatta bunu analiz etmek bile korkunuzun hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  Yatağa girmeden önce yaptıklarınız uyku kalitesini ve dolayısıyla gördüğünüz rüyaları yakından ilgilendirir. Örneğin yatmadan önce yenen ağır bir yemek kabus tetikleyicisi olabilir. Yatmadan 2 saat önce yemeyi bırakın. Televizyon seyretmeyin, bilgisayar ekranına bakmayın. Sevdiğiniz bir kitabı (gerilim ve korku içerikli olmamak kaydıyla) okuyabilirsiniz. Papatya çayı gibi rahatlatıcı bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Yatağa olumlu düşüncelerle girmeye çalışın.

  Rüyalarınızı paylaşmak korkutucu etkilerinin hafiflemesini sağlar. Sabah uyandığınızda ailenizden birine rüyanızı detaylı olarak anlatın, onların rüyanın içeriğiyle ilgili görüşlerini dinleyin. Belki 2. bir bakış açısı kabusun nedenini daha net görmenize yardımcı olabilir.

  Bazı depresyon ilaçları hatta tansiyon ilaçları tekrarlayan kabuslara neden olabilir. Bu yüzden herhangi bir nedenle düzenli ilaç kullanıyorsanız yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,696
  2,189
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 3. CANSU CAN

  CANSU CAN süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör Tasarımcı

  5,017
  219
  0


  zahidecim faydalı bilgi paylaşımların için gulum.gif
   
 4. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  206,826
  3,195
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  216,247
  1,978
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş