Jamaika lilar Atletizmde Neden Başarılılar, Jamaikali Atletler Neden Başarılı oluyorlar, Usain Bolt

zahide 11 Mar 2013

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  190,921
  1,918
  38


  Usain Bolt, Yohan Blake ve Asafa Powell’ın sırları genlerinde.Sprint fabrikası olarak anılan Jamaika, Amerikalı atletlerden daha kötü şartlara sahip olmasına rağmen nasıl başarılı oluyor?Süratli koşabilmeyi sağlayan güçlü kas liflerinin metabolizmasını kontrol eden “ACTN3” geni, Jamaikalılar için ne kadar önemli?


  [​IMG]


  [​IMG]

  Usain Bolt 100 ve 200 metrede peşi sıra dünya rekorlarını kırdıktan sonra Jamaikalı sprinterlerin neden bu kadar başarılı olduğu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Son olarak Jamaikalı atlet Yohan Blake’in vatandaşı Bolt’u her iki yarışta da geçmesi Jamaikalıların bu sporda geçilemez olduğunun en büyük kanıtı oldu.
  Jamaika, yoksulluk, işsizlik ve sefaletle boğuşuyor olsa da, gençler sporu kötü hayat şartlarından bir kurtuluş kapısı olarak görüyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre Jamaika sprintte büyük rekabet yaşadığı süper güç
  ABD’yi genetik kodlarının üstün olması nedeniyle de geride bırakıyor. Kısacası Afrika’nın incisi, maddi olarak ABD’ye biraz olsun yaklaşabilse rekor çok daha aşağılara çekilebilir.
  Kültürel Farklılıklar
  1-Atletizm Jamaika’da kriketten sonra en popüler ikinci spordur. Jamaika’da
  sporçocuklara erken yaşta aşılanır.
  2-Super Bowl Amerikalılar Atletizm ise Jamaikalılar için ulusal bir olaydır.
  3-Jamaika’da 100 metreyi 11,3 saniyede koşan 12 yaşındaki bir çocuğun önünde en az dört çocuk vardır. Başka bir ülkede bu dereceye bir çocuk erişirse yıldız olmuştur bile!
  4-Yoksul Jamaikalı gençler üniversiteye
  spor bursu ile gidebiliyor.
  Usain Bolt’a özel yatak
  Jamaika Olimpiyat seçmelerinde hem 100 hem de 200 metrede Johan Blake’e geçilen Usain Bolt, sırtındaki ağrılar nedeniyle Birmingham’daki kamp yerine özel bir yatak sipariş etti. 100 ve 200 metrede dünya şampiyonu, geçen hafta Diamond League’in Monaco ayağından sakatlığı nedeniyle çekilmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Birmingham Üniversitesi’nin
  spor direktörü Zena Wooldridge, “Antrenör Mills, Bolt’un rahat etmesi için böyle bir istekte bulundu. Bazı atletler için aynı yataklardan sipariş ettik” dedi.
  Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğine göre Jamaikalı atlet Usain Bolt, resmi olarak dünyanın en hızlı sprinteri olarak biliniyor.
  Yoksulluktan Zenginliğe
  Bolt’un gücü yoksulluk içinde büyümesine bağlanıyor. Çocukken kilometrelerce su taşıyan Bolt, 2009 yılında gösterdiği performansla 3 milyon dolar kazandı
   


 2. paylaşım için tskrler abla
   


 3. ellerine saglik ablam cok guzel paylasimm...
   


 4. Güzel paylaşım için teşekkürler ablacım...emeklerine sağlık...
   
 5. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  24,831
  13
  0


  Paylaşım adına teşekkürler,
  Emeklerinize sağlık...
   
 6. İSADAMİ

  İSADAMİ tasarımcı Tasarımcı

  46,899
  11,103
  0


  paylaşım için tşkler emeğine sağlık
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş