İtalya Ders Kitaplarından Türlerden Nasıl bahsediyorlar, İtalyanlar türkleri naslı biliyorlar, Macar

zahide 19 May 2012

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  196,076
  1,493
  38


  İTALYA

  İlköğretim Coğrafya Kitabında;

  Türkiye nüfusunun çoğunluğu Türk halkından ve azınlık Kürt halkından oluşmaktadır. Kürt halkı sistematik olarak politik bir baskı rejimi uygulanması nedeniyle göçe itilmektedir.
  Kürt halkı politik açıdan birden çok ülkeye ait olan Kürdistan bölgesinde yaşamaktadır ve sürekli olarak politik baskı altında tutulduklarından dolayı dünyanın çeşitli bölgelerine dağılmış durumdadırlar.
  Birinci Dünya Savaşı sonunda büyük devletler tarafından Kürt halkına toprak verilmesi sözü tutulmamış ve bunun sonucu olarak Kürt halkı Türkiye Suriye Irak ve İran topraklarına yayılmışlardır.
  Şu anda Türkiye’de yaşayan Kürt halkının nüfusu 15 milyon civarındadır. Türk Devleti Kürt halkına karşı işgal yerleşim bölgelerini yok etme halkı göçe zorlama şeklinde askeri baskı altında tutmaktadır. Kürt kimliğini yok etmeye çalışarak Kürtleri “Dağ Türkleri” olarak çağrılmaya zorlamaktadır.
  Kürtçe konuşulması yasak olup Kürt çocuklarının eğitimleri yalnızca Türk öğretmenler tarafından yapılmaktadır.
  Kürt sorunu Abdullah ÖCALAN’ın (Kürt halkının özgürlüğü ve hakları için askeri ve politik metotlar kullanarak savaşan ***/KONGRA-GEL partisi başkanı) yakalanmasından sonra uluslararası bazda gündeme gelmiştir.
  Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası teşkilatlar birçok kez Türkiye’yi ve Kürt halkının yaşadığı diğer ülkeleri Kürt halkına karşı uygulanan baskı rejimlerinden dolayı suçlamıştır.
  Türkiye’nin radikal İslam’a karşı aldığı pozisyondan dolayı ve bulunduğu bölgede denge unsuru olması gibi stratejik konumu vardır. Bu nedenler Kürt halkına uyguladığı baskıların uluslararası platformda yeterince sert bir tepki almasını engellemiştir.
  MACARİSTAN

  Macaristan Kültür Bakanlığı İnternet Sitesinde;

  1456 Yılında Osmanlı Ordularının Macaristan istikametine yönelmesi üzerine Papa III ncü CALİXTUS Hıristiyan dünyasını Haçlı seferine davet etti ve Hıristiyanlardan savaşın kazanılması için kiliseye giderek dua etmeleri ve kiliselerde günde üç kez çan çalınmasını emretti. Bu duyuru beklenilenden daha etkili oldu.
  22 Temmuz 1456’da Macar Komutanı Janos HUNYADİ komutasındaki birlikler Belgrad’da Osmanlı Ordusuna ağır kayıplar verdirdiler. Bir çok kişi yapılan duaların bu başarının kazanılmasında etkili olduğunu düşündü.
  Papa bu zaferi 06 Ağustos’ta öğrendi ve Hıristiyan Dünyasında zafer günü olarak kutlanmasını buyurdu. Papa VI’ncı ALEXANDER 09 Ağustos 1500’de bütün Hıristiyan dünyasında kiliselerde öğle vakti çanların çalmasını buyurdu.
  Bu nedenle her gün saat 1200’de kiliselerde çalan çanların anlamı Türklerin 1456’da Belgrad’da yenilgiye uğratılmasını kutlamaktır.

  İlköğretim Tarih Kitabında;

  Kitabın Ermeni ve Kürt sorunu bölümlerinde ATATÜRK’ün görüşlerine de yer vererek tamamen İngiliz görüşü yansıtılmaktadır. Kitapta Türkler aleyhinde ağır eleştiriler bulunmaktadır.
  Sözde Ermeni Soykırımını Ermeni trajedisi olarak ifade eden yazar kitabında ATATÜRK’ün Ermenilerin güneye göç ettirilmesi esnasında katliama uğradığı ve sorumluların cezalandırılmasını talep eden görüşlerine yer vermektedir.
  Tehcir kanunu nedeniyle Ermenilerin yalnız doğu Anadolu’da değil Trakya’da dahil olmak üzere bütün bölgelerden göç ettirildiği ve göç esnasında Kürt aşiretler tarafından katliama tabii tutulduğu ifade edilmektedir. Binlerce Ermeni’nin de Alman subaylar ve Alman Protestan din adamları tarafından kurtarıldığı ifade edilmektedir.
  Yazar ayrıca AB Parlamentosunun 1987 tarihli kararına gönderme yaparak 1948 tarihli BM Anlaşması gereğince 1915-1917 tarihlerinde meydana gelen olayları soykırım olarak kabul etmesi gerektiğini belirtmektedir.
  Kürt İsyanı bölümünde ise 1925 ve 1937 isyanlarının bastırılmasında uygulanan yöntem ve taktikler nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti ve TSK eleştirilmektedir. Olayları İngiltere’nin Trabzon Konsolos yardımcısının görüşlerinden alıntılar yaparak tek taraflı olarak anlatmakta ve sözde Ermeni soykırımı ile benzerlikler kurmaktadır.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  40,410
  1,294
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş