İnternek ilk defa ne zaman bulunmuştur, İnternetin bulunması ilk ne zaman olmuştur, internek nasıl b

zahide 3 Şub 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38

  A.B.D. Savunma Departmanı bünyesindeki İleri Araştırmalar Projeleri Ajansı (ARPA)'nın 1969 yılında kurduğu ARPAnet ağı, bugünkü Internet'in ilk çekirdeği olmuştur.

  İlk başlarda, ARPA'dan destek alan bilim adamlarının birbirleriyle bilgi iletişiminde bulunmasını amaçlayan ARPAnet, elektronik haberleşmenin çok geniş bir kullanıcı talebiyle karşılaşmasının ardından değişik bilgisayarların birbirleri ile bağlanabilmesini sağlayan iletişim protokollerinin geliştirilmesine neden olmuştur.

  ARPAnet'in sağladığı avantajları gören diğer ülke bilim adamları da kendi üniversitelerini bu ağa katılmaya zorlamışlardır. Elektronik bilgi iletişiminin önemini anlayan ticari kuruluşların da ağa katılımlarıyla, internet günümüzdeki büyüklüğüne ulaşmıştır.

  Internet Provider (İnternet Servis Sağlayıcı) Nedir?

  İnternet servis sağlayıcısı, kişilere, kurumlara internet servislerini tamamen ya da kısmen belirli bir ücret karşılığında sunan kuruluşlara verilen addır.

  İnternet dünyadaki bilgisayarların telefon kabloları aracılığıyla birbirine bağlandığı ağdır. İnternet, ilk olarak 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan DARPA'ya (Defence Advanced Research Project Agency - Savunma İleri Düzey Araştırma Projeleri Kurumu) ait farklı yerlerdeki bilgisayar sistemlerini birbirine bağlamak amacıyla kurulmuş bir bilgisayar ağıdır. Daha sonra bu ağa çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarının bağlanması ile ağ genişlemiş ve 'İnternet' adı altında dünyayı saran bir ağ konumuna gelmiştir.

  İnternet‘e çeşitli şekillerde, başlangıcından 1994 yılı sonuna kadar 110 ülke, 10,000 bilgisayar ağı, 3,000,000 dan fazla bilgisayar ve 25 milyonu aşkın kullanıcı bağlanmıştır. Bu sayı, Web Sayfası kavramının kullanıma girdiği 1995 yılı içinde büyük bir patlama göstermiş ve 60 milyon'a ulaşmıştır.

  Dünya Bankası'nın yaptığı bir çalışmaya göre elektronik ticarette işlem hacminin 2000 yılında 220 milyar dolara ulaşması bekleniyor. OECD' ye göre ise e-ticaret 2005 yılında 1 trilyon dolara ulaşacak Dünya ticaretini derinden etkileyecek bu büyüme, pazarlamadan, stoğa, satıştan, üretime tüm iş akışını ve yapısını değiştirecek.

  Dünya Bankası'nın yaptığı bir çalışmaya göre elektronik ticarette işlem hacminin 2000 yılında 220 milyar dolara ulaşması bekleniyor. OECD' ye göre e-ticaret 2001 yılında 330 milyar dolara, 2003-2005 yılında ise 1 trilyon dolara ulaşacak. Bu büyük değişimin, bütün dünyayı ve tüm sektörleri derinden etkileyeceği kesin. Pazarlamadan satışa, üretimden stoğa, hizmetten satış sonrası desteğe kadar tüm iş tanımları yeniden şekilleniyor. Dolayısıyla 2000 li yıllarda ticarette ön plana çıkmak isteyen şirketler elektronik ticaretten faydalanmak ve kendilerini bu büyük değişime adapte etmek durumundadırlar.

  Dünya üzerinde 250 milyondan fazla insan şu an İnternet erişimine sahip bulunmaktadır. Bu insanların %67‘sinin ise şu veya bu şekilde İnternet'i hizmet veya ürün temininde kullandığını biliyoruz. Türkiye'ye bakılacak olursa 1999 sonu itibariyle ülkemizde İnternet erişimi imkanına sahip olacakların sayısının 500 bini aşması beklenmektedir. Daha bir kaç yıl öncesinde onbinlerle" ifade edilen bu rakam hızla büyümektedir. Yapılan tahminlere göre hane bazında “İnternetleşme” oranı 2002 yılında %5, 2005 yılında %15 ve 2010 yılında %40'lar mertebesinde olacaktır. Diğer bir deyişle önümüzdeki on yıl içerisinde nüfusumuzun %50'si İnternet erişimi imkanına sahip olacaktır. Bunun ticari olarak anlamı çok basit ancak basit olduğu kadar çarpıcıdır: Çok yakın bir zaman içerisinde Türkiye'deki tüketicilerin %50'sine İnternet üzerinden erişilebilecektir, hem de nerede olurlarsa olsunlar.

  Görüldüğü üzere İnternet büyük bir hızla dünyanın her köşesine din, dil, ırk ve ülke ayrımı yapmadan erişmektedir. İşlevi, üretilen her türlü bilginin saklanması, paylaşılması ve kolay erişimidir. İnternet teknolojisi yardımıyla bilgiler insanlara kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

  İnternet, dünya çapında bir kütüphanedir. Büyük bir bilgisayar ve iletişim ağıdır. Fikirlerin paylaşıldığı bir demokrasi platformudur. İnsan hayatını kolaylaştırıcı (banka, alışveriş, dergi, gazete, TV hizmetleri) yönleri vardır. Çift yönlü bilgi aktarımı yapılabilmektedir. İnternet birbirinden çok farklı donanım (PC, Macintosh,…) ve yazılım (İşletim Sistemleri:UNIX, LINUX, DOS, WINDOWS, MOS, OS/2… ) özelliklere sahip olan bilgisayarların birbiriyle iletişim içinde bulunmasını sağlamaktadır.

  İnternetin sahibi yoktur (kimse denetleyemez.)İnternetin çatısını üniversiteler, kamu kurumları ve ticari kuruluşların bilgisayarları oluşturmaktadır. Kullanıcılar internete bu kurumlardan aldıkları hizmet aracılığıyla erişirler. Bu kurum ve kuruluşlar bilgisayarlarını hiç kapatmazlar. Bu bilgisayarlara sunucu denilmektedir.

  Genellikle, ofis ve evlerdeki kullanıcılar (istemci) bilgisayarlarına taktıkları fax-modem ile telefon hatları üzerinden sunuculara ulaşmaktadır. İnternette bir şubelerini açan firmalar, web siteleri olan firmalar, bu büyükpastadan kendi paylarını alır ve rakiplerine büyük üstünlük sağlarlar. İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.

  İnternet, insanların her geçen gün gittikçe artan "üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma" istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

  İnternet'in en temel işlevi, haberleşme ve iletişimdir. İnternet üzerinden dünyanın dört bir tarafıyla faks kadar hızlı, posta kadar ucuz bir şekilde iletişim kurabilir, dilediğiniz her konuda araştırma yapabilir, bu süreç içinde gerekli gördüğünüz bilgi ve dökümanları bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Yerinizden hareket etmeden uçsuz, bucaksız bir alışveriş yapabilir, müze ve sergileri gezebilir, müzik arşivlerine girebilirsiniz, farklı ülkelerden olan insanlarla her konuda yazıyla ve/veya sesli olarak tartışabilir, ithalat-ihracat ile uğraşıyorsanız yurt dışındaki bağlantılarınızı en küçük zaman diliminde gerçekleştirebilir ve mesajlarınızı minimum maliyetle günün her anı dünyanın her yerine gönderebilirsiniz.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  202,098
  3,110
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  teşekkürler sağ olun
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,185
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim can,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş