İnsanın Eli Neden Titrer, El Titremesinin sebebi nedir, Elim titriyor neden acaba, El titremesi

zahide 11 Tem 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  208,216
  1,852
  38
  goktepeliler el titremesi.jpg


  El titremesinin fazla kahve içmekten Parkinson hastalığına kadar pek çok farklı nedeni olabilir. Yani ellerin titremesi net olarak “şu nedenden” ötürü oluyor demek zor. Örneğin marketten alışveriş yaptınız ve ağır torbaları uzun bir yol boyu taşıyıp eve geldiniz, kol kaslarınıza binen yük nedeniyle elleriniz bir süre titreyebilir. El titremesinin nörolojik bazı nedenleri de olabilir. Aşağıda el titremesine neden olan bazı sağlık sorunları hakkında bilgiler bulabilirsiniz ancak en doğru cevabı ancak bir doktora muayene olduktan ve istediği testleri yaptırdıktan sonra alabilirsiniz.  El Titremesinin Bazı Nedenleri
  Şiddetli ve sürekli el titremesi genellikle beynin ellerde bulunan kas hareketlerini kontrol eden kısmıyla ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıkar. Multipl skleroz, inme, beyin tümörü, Parkinson hastalığı, beyin travması gibi sorunlar bu kategoriye giren el titremesi nedenleri arasındadır. El titremesi psikiyatrik bozukluk için kullanılan bazı ilaçların, amfetamin ve kortikosteroidlerin yan etkisi olarak görülebilir. Bu veya bu ilaçlara benzer ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız yan etkileri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilir, el titremesini önlemek için alternatif ilaç yazmasını isteyebilirsiniz. Ellerin titremesine yol açan bazı diğer durumlar ise şunlardır; aşırı alkol tüketimi, alkolizm ya da alkol yoksunluğu, kaslarda yorgunluk ya da güçsüzlük, çok fazla kahve veya başka kafeinli içecek tüketmek, aşırı aktif tiroid, stres, anksiyete veya yorgunluk.  El Titremesi İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?
  Yukarıda da belirttiğim gibi el titremesinin günlük, basit nedenleri olabileceği gibi beyni etkileyen bir diğer hastalığın belirtisi olarak da görülebilmektedir. Bu nedenle el titremesinin ne zamanlar daha çok görüldüğüne, ne kadar şiddetli olduğuna ve başka belirtilerle birlikte görülüp görülmediğine dikkat etmelisiniz. Elleriniz dinlendikçe daha çok titriyorsa ve hareket ettikçe daha az titriyorsa, günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetliyse, baş ağrısı, halsizlik, istem dışı dil hareketleri, kas seğirmesi gibi diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa doktora giderek muayene olmanız önerilir.

  El Titremesi Çeşitleri
  Fizyolojik El Titremesi: Fizyolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelen el titremesi her sağlıklı bireyde görülebilir. Genellikle gözle görülemeyecek kadar hafiftir. Kaygı, korku, hipoglisemi, hipertiroid, ağır metal zehirlenmesi, uyarıcı ilaçlar, alkol yoksunluğu, kafein, veya ateşli hastalıklar nedeniyle titremenin şiddeti artabilir.  Esansiyel El Titremesi: Esansiyel tremor olarak adlandırılan esansiyel el titremesi kas yorgunluğu dışında kalan normal dışı el titremesinin başlıca nedenidir. En çok 40 yaşından büyük yetişkinlerde görülür ve genellikle yavaş ilerleme gösterir. Ancak titremenin şiddetli yaş ilerledikçe artar. Bazı hastalarda el titremesine baş titremesi ve yürüme zorluğu eşlik edebilir. Stres, ateşli hastalıklar, fiziksel zorlanma, düşük kan şekeri bu tip el titremesinin tetikleyicileri arasındadır. Büyük oranda kalıtımsal olarak aileden miras kalır.

  Parkinsonian El Titremesi: Bu tip el titremesi beynin hareketleri kontrol eden bölümü hasar gördüğünde ortaya çıkar. Parkinsonian el titremesi izole bir belirtili ya da Parkinson hastalığının ilk belirtisi olarak görülebilir. Parkinson hastalarının %25’inde bu tip el titremeleri veya diğer hareket bozuklukları görülmektedir. El titremesi dışında stres ve duygulanma ile birlikte şiddetlenen dudak titremesi, bacak titremesi gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilir.

  El Titremesinin Diğer Nedenleri: Alkolizm, alkol yoksunluğu ve aşırı alkol tüketimi sinir hücrelerinde hasara yol açtığından el titremesine neden olabilir. Aşırı kafein tüketimi veya uyarıcı ilaçlar kasların seğirmesi ve el titremesi el titremesi nedenleri arasındadır. Kasların kontrolünü önleyen/etkileyen hastalıklar, uykusuzluk, vitamin eksiklikleri, yetersiz beslenme, magnezyum eksikliği, bazı örümcek türlerinin ısırması, karaciğer yetmezliğinin de el titremesine yol açtığı bilinmektedir.

   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  180,767
  2,902
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  52,234
  2,081
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  208,216
  1,852
  38


  teşekkürdler sağolun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş