Hz. Nuh un hayatı, Hz. Nur ve Tufan, Nuhun Tufanı Nasıl olmuştur, Nuhun Tufanının Kuranı Kerimdeki

karabagli43 30 Nis 2010

 1. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  208
  0
  0


  HZ.NUH VE TUFAN

  Öncelikle tufanın manasının ne olduğunu izaha çalışalım. Tufan Allah tarafından insanları cezalandırmak için gönderilen büyük felakettir. Böyle felaketler gelmiş geçmiş bir çok kültürlerde vardır. Nuh Tufanı da böyle büyük bir tufandır.


  Nuh tufanı Yahudilerin tahrifata uğratıldığı söylenen Tevrattaki Tekvin (yaradılış) bölümünde anlatıldığına bakılırsa evrenseldir.Yani tüm dünyayı kaplamıştır.Yine bu bölümünde Tevrat Gofer adı verilen ağaçtan, 300 arşın uzunluğunda,50 arşın genişliğinde,30 arşın yüksekliğinde,her tarafı ziftlenmiş olarak yapılmış bir gemi.O gemiyi inşa ettiğinde Hz.Nuh 600 yaşındadır.Bunların çoğunun gerçekle ilgisi yoktur.Yahudiler tarafından abartılmıştır.

  Oysa Kuran’ı kerime göre tufan yöreseldir. Sadece sapkınlığa düşen ,ahlaken çöküntüye düşen Hz.Nuh kavminin yaşadığı millete münhasırdır.Allah Hz.Nuh’a zulmedenlerin bir tufanla boğularak yok edileceği, İman edenlerin ise kurtarılacağını bildirmiştir.

  Kuran’ı Kerimin bazı surelerinin ayetlerinde Nuh tufanı gayet güzel bir şekilde Allah tarafından açıklanmaktadır.


  Örneğin:A’raf suresinin,64 cü ayetide,onlar Nuh’u yalanladılar.Bizde Nuh’u gemide olanlarla,ona inananları kurtardık. Kör bir kavim olan,ayetlerimize inanmayanları (tufanda) suda helak ettik.

  Müminin suresinin 27 ci ayetinde Allah tufandan önce Nuh’a şöyle vahyetti. Bir gemi yap. Emrimiz vaki olduğunda çiftlerden ve sana inanan ailenden ve insanlardan olanlarıda gemiye al. Zulmedenler için bana duada bulunma, Çünkü onlar boğulacaklardır.

  Yine Kuran’ı Kerimin Hüd suresinin 25-26 cı ayetlerinde mealen Nuh’un kavmini uyardığı,Allahtan başkasına kulluk etmemelerini,size gelecek bir azaptan korkarım dediği açıklanmaktadır.

  Fakat Nuh’a inanmadılar.Nuh’u ve gemide olan inananları kurtardık. Diğerlerini ise suda boğduk.(A’raf suresi 64 cü ayet).

  Rahmetimizle Nuh’u ve onunla olanları kurtardık. Diğerlerinin ise kökünü kuruttuk.(A’raf suresi 72 ci ayet.)

  Hud suresi 44 cü ayetinde bildirildiğine göre gökyüzü suyunu tut,yeryüzü suyunu yut,sular çekildi.Gemide CUDİ üstünde durdu.

  Bütün bu ayetlerden de anlaşılacağı üzere tufanın evrensel olmayıp, sadece Nuh kavminin yaşadığı bölgede oluştuğunun gösterğesidir.

  Hz.Nuh M:Ö.3000 yıllarında Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan Mezopotamya denilen yerde yaşamıştır.Yani Sümerler döneminde yaşadığı tarihi bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.Hz.Nuh marangozdu.Kendisine vahiy gelince evinin önündeki ağacı keserek büyükçe bir sal yaptı. Bu sala vahiy gereği evinde mevcut yiyeceklerden ve hayvanlarından aldı.İnanalardan olanları aldı.

  Bu gün bizim güney doğuda Cizre yakınlarında yaşayan arkadaş ve ahbapları vardı.Devamlı Nuh’a kavminin yozlaştığı ve ahlaki çöküntü içinde oldukları için oraya göç etmesini istiyorlardı.Tufan başlayınca yapılan sal ile ve saldakilerle kuzeye doğru Cizre yakılarına geldiler.Sular çekilince Cudi de durdular.Cudi arapca yüksekçe yer veya tepe anlamındadır.Oraya yerleştiler. Ahbapları onlara arazi verdiler. Ömrünün gerikalan yaşantısını burada geçirdi.Anlatıldığı gibi devasa bir gemisi yoktu.Büyükçe bir saldı.Aramalarla bulunmaz.Çünkü öyle bu günlere kalacak bir yapı değildi. O günlerde sökülerek kullanılmıştır kanatindeyim.

  Mezopotamyada yapılan kazılarda üç katmanda medeniyet yaşantısı bulunmuştur. Yine kazılarda tahminen M.Ö.3000 yıl öncelerinde buralarının büyük bir sel ve su baskınlarına uğradığı da tesbit edilmiştir.Bu da bize Hz.Nuh’un Sümerler zamanın da ve orada yaşadığını gösteriyor.Sümerlere ait Gılgamış destanı ile Nuh tufanı arasında benzerlikler vardır.

  Kuran’ı Kerim kamer suresi,11-13 ayetlerinde bardaktan boşanırcasına akan su ile göğün kapılarını açtık. Yeride çoşkun kaynaklar halinde fışkırttık. Su taktir edilen iş ile birleşti. Onu tahtalar,çiviler üzerinde taşıdık. Bu Kuran mealinden de anlaşılacağı üzere büyük bir sel felaketi oluştuğunu gösteriyor.

  Kavimlere peygamberler geldikçe tufan olaylarıda intikal etmiştir.Fakat olaylar her devirden devire intikallerde anlatımlarında orijinalliğini de değiştirmiştir.
  Tufan kıssaları din kitaplarında Allahın insanlara birer ibret olarak intikal ettirilmiştir.İnşaallah insanlık ders alır ve geçmişteki gibi aşırı zaaflara ve ahlaki çöküntüye uğramazlar.

  Yazımın insanlarımızca okunacağı kanatimi taşıyorum.Esenlikler temennisiyle.

  Durmuş Karabağlı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 May 2010


 2. Çok teşekkür ederim dostum.Emeğine sağlık.
  En iyisini Allah bilir.
  Sağ olasın.
  [​IMG]
   
 3. ..::MaViS::..

  ..::MaViS::.. süper moderatör Süper Moderatör

  1,063
  0
  0


  Paylaşımınız için teşekkürler arkadaşım.
   
 4. arnavutali

  arnavutali ÜYE

  1,825
  0
  0


  PAYLAŞIMIN İÇİN EMEĞİNE SAĞLIK DOSTTUM ALLAH RAZI OLSUN
  [​IMG]
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,936
  1,963
  38


  hocam sağ olun var olun, ne kadar değerli yazılar bunlar,
   
 6. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  208
  0
  0


  Okuma zahmetinde bulunduğunuz ve övücü sözleriniz için teşekkürlerimi arz ederim. Durmuş Karabağlı
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş