Hamur Kesme yani Eriştenin Yapılışı.

zahide 28 Eyl 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,783
    1,930
    38

KÖYÜMÜZÜN MEŞHUR YEMEKLERİNDEN BİRİDE HAMUR KESMEDİR, GENELLİKLE SONBAHARDA YADA ORUCA YAKIN İMECE USULİYLE HAMUR KESİLİR..HERKES BİRBİRLERİYLE ANLAŞARAK SIRAYLA HAMUR KESERLER..ŞİMDİ SİZE BUNUN NASIL YAPILDIĞINI ANLATACAM.

ÖNCE YAPACAĞINIZ ERİŞTEYE GÖRE YUMURTA AYARLANIR GENELDE BİR YUMAK BİR YUMURTA GELECEK ŞEKİLDE AYARLARIN MESALA ELLİ YUMAK HAMUR KESECEKSENİZ ELLİ YUMURTA BİR KABA KIRILIR İÇİNE BELİRLİ MİKTERDA TUZ KATILARAK ELLE ÇIRPILARAK BİRBİRİNE KARIŞMASI SAĞLANIR GENELDE YUMURTA MİKTERİ KADARDA SU İLAVE EDİLİR VE BU KARISIMIN ALDIĞI KADAR SERT BİR HAMUR YOĞRULUR..HAMUR SERT OLURSA ERİŞTE GÜZEL OLUR YOGURMAK ÖNEMLİDİR..BİZİM BU ERİŞTE HAMURUMUZU DAYİL İN HANIMI ELMAS YOGURDU ERİŞTE KESENLERDENDE YESİL BLUZLU OLAN ÇOK İYİ HAMUR YOĞURUR BEN KÖYE GİTTİĞİMDE HAMURLA İLGİLİ İŞİM OLURSA ELMAS A HAMURU YOĞURTTURURUM ...KENDİSİNE BURADA AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM BENİ HİÇ KIRMADIĞI İÇİN.

ŞİMDİ YAPILISINA GECİYORUM..YOĞRULAN HAMURLAR GENELDE YUMRUKDAN BİRAZ BÜYÜK BEZELER YAPILIR VE OKLAVA YARDIMIYLA AÇILIR.

DAHA SONRA BU ACILAN HAMUR SACIN ÜZERİNDE HEMEN BİRAZ TUTULARAK ALINIR VE KESMEYE HAZIRLIR.

ARZUYA GÖRE ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE KESİLİR..DUMBUL LUK KESİLİR ERİŞTELİK KESİLİR HATTA İSTEYEN DAHA KÜÇÜK KÜÇÜK ÇORBALIK KESERBİLİR.

HAMUR KESME İŞİ BİTMİSTİR ŞİMDİ TADINA BAKMA ZAMANI))))) VALLA BEN TADINA BAKTIM HARİKA OLMUSTU..SİZDE DENEYİN BAKILIM.

2. rappereses

rappereses ÜYE

839
    0
    0

Ynt: Hamur Kesme yani Eriştenin Yapılışı.

saol hala devamını beklıyoruz :)

3. RoseQueen

RoseQueen ÜYE

748
    0
    0

ya yerken beni niye cagirmadiniz? :)))))

valla goruntu super yaa canim cekti oruc oruc hic cekilmiyor bu yemekler...

paylasim icin tsk

4. rappereses

rappereses ÜYE

839
    0
    0

oooh canıma degsin rose bu kez yiyemedinmi hıhı :D:p
    bi kerede yemeyi ver noolcak :)

5. zahide

211,783
    1,930
    38

güllüm sen çektikdeydim sana dedim teyzenin peşini bırakma ama sen çeltiğe gittin artık seneye kısmetse.

6. RoseQueen

RoseQueen ÜYE

748
    0
    0

uff ya halill ac ac seni hic cekemem:))) ama hic merak etme ben kendim yapip yerim evde kesilmis eriste var nasilsa:))) yani sorun yok mod arkadasim:))) sen kendine yan hehehehe

ya teyze sanki ben mi istedim celtige gitmeyi.. mecburum ya iste ev orda ne yapalim...

7. zahide

211,783
    1,930
    38

PAYLSIM İÇİN TEŞEKÜRLER NE DADI VARDI MUHTEŞEM HIMM ELERİNİZE SAGLIK

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş