Göller Donduğu Zaman Neden Balıklarda Donmaz, Denizler Donuğu Zaman Balıklar Nasıl Yaşar, Sular Dond

zahide 22 Ara 2010

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  205,955
  1,818
  38  [​IMG]
  Suyun üst yüzeyinin donması neticesinde katı hacim oluşturan su kristalleri genleşme durumuna geçerek sudan yükselir ve buz ile su arasında bir hava boşluğu oluşur bu hava boşluğu yerkabuğunun termal ısısını buz tabakasının altına tutarak izolasyon sağlar.Altında boşluk oluşturamıyacak kadar sığ sulardan kış aylarında balıklar en derin bölgelere çekilerek korunmaya çalışırlar.Extra bilgi:Balıklar bu yerkabuğunu termal algılamalarının hassasiyetinden dolayı depremide ilk hisseden canlılardır.


  su +4 dereceye ulaşınca en yüksek yoğunluğa ulaşır ve yoğunluğu yüksek olan su kaldırma kuvvetinden dolayı yukarı çıkar ve burada donar alt kısımlarda ise henüz +4 dereceye ulaşmamış su kalır ve burada yaşam vardır.  Kimya'dada bilindiği gibi su özel bir maddedir,Özelliği ise diğer sıvı maddeler dipten donarken,su yüzeyinden donar bu sebeplede balıklar donmaz..  Buzun yoğunluğu suyunkinden düşüktür , bu yüzden buz su üzerinde yüzer. Yüzeyde donmuş olan bu buz tabakası daha alt katmanlardaki canlıları donmaktan korur. Eğer su tabandan donmaya başlasaydı ırmaklar , göller denizler ve okyanuslar tamamen donacak ve içindeki canlılar ölecekti.
  Ayrıca buzun altındaki suyun sıcaklığı min. +4 derece olur , bu da su içerisindeki canlılar için elverişli bir ortam oluşturur.


  Göller ve denizlerin yüzeyi buz tuttuğu zaman bir kapak görevi görmekte ve dibindeki ısının muhafaza edilmesine, dolayısıyla canlılığın sürmesine destek vermektedir. ​   


 2. paylaşımın için teşekkürlerr ablacıkkk
  ;D;D;D;D


   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  51,192
  1,905
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim can,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  205,955
  1,818
  38


  Teşekkürler sağol,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş