Gluten Nedir, Gluten nelerde bulunur, Glutenin zararları nelerdir, Glutenle ilgili yazılar

zahide 14 Tem 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  196,076
  1,493
  38  goktepeliler gluten.jpg

  Glutensiz beslenmenin genel sağlığa etkisi konusunda uzmanların görüşleri birbirinden farklı olmakla birlikte, bazı insanlar kilo vermek için glutensiz diyete başvuruyor. Gluten intoleransı (hassasiyeti) bulunanlar için, gluten içermeyen gıdalarla beslenmek kritik bir önem taşımakla birlikte, glutensiz beslenmenin zayıflattığı veya glutenin kilo yaptığıkonusunda herhangi bir bilimsel araştırma sonucu henüz mevcut değil.

  Gluten Nedir?
  Gluten; buğday, çavdar ve arpada bulunan proteinler grubudur. Bu proteinler bir araya geldiğinde gıdaların çiğnenebilir olmasını sağlarlar. glutenin ve gliadin proteinlerinden oluşan gluten, Çölyak hastalığı bulunanlarda inflamasyon, şişkinlik ve ağrı gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açmaktadır. Gluten sadece tahıl ürünleri ile sınırlı değildir ve pek çok gıda gluten içerebilir. Gluten içermeyen sıkı bir diyet için, satın aldığınız ürünlerin ambalajında “gluten içermez” ibaresi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.  Gluten ve Kilo
  Kilo vermek için yapılması gereken, gün içinde yiyecek ve içeceklerden alınan kalorinin, harcanan kaloriden az olmasını sağlamaktır. Gluten içeren gıdalar kalori içerdiğindenaşırı tüketildiklerinde, aynı gluten içermeyen gıdalar gibi kilo almanıza neden olabilir. Yani glutenin kendisinin, kilo alıp verme üzerine bir etkisi yoktur. Glutenli ya da glutensiz, tükettiğiniz gıdaların kalori değerlerinin ne olduğunu bilmek, zayıflamak için dikkat edilmesi gereken noktadır.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  154,883
  2,367
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  40,410
  1,294
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  196,076
  1,493
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş