Gezelim Görelim, Tarihi Yerlerimiz, Yurdumuzun Zenginlikleri,Müzeler, Camiler, Medreseler, Şifalı Su

Administrator 19 May 2010 1. .

  Mısır Çarşısı


  Solda Eminönü Yeni Cami, sağda Mısır Çarşısı.  [​IMG]  Bu fotoğrafı otobüsten çekmiştim. En üsttekini otobüsten inince..
  Burada, uzaktan Mısır Çarşısı'nın ön girişi ve biraz da profilden bir görünüşü. Yan tarafta her çeşit peynir, zeytin, salça, pastırma gibi şeyler satılır. Bu şeylerin envayi çeşidini orada bulabilirsiniz. Meselâ acı biber salçası, acı olmayan biber salçası, az acı biber salçası gibi her şeyin her çeşidi var. Bu görünen kısma sağ taraf dersek, bir de sol tarafı var tabi doğal olarak. Sol taraf çiçek pazarıdır. Oranın fotoğraflarını önümüzdeki günlerde burada görebilirsiniz.  [​IMG]  Mısır Çarşısı'nın ön girişinin daha yakından görünüşü. Şu sağdaki küçük belediye kulübesi tarihi dokuya zarar veriyor. İtimap peynircisinin tabelası da öyle.  [​IMG]  Burası da Mısır Çarşısı'na Tahtakale yönünden yaklaşırken. Bakın ilerde Tahtakele yönü çarşı girişi görünüyor.  [​IMG]  Son olarak, Mısır Çarşısı'nın içinden bir görüntü.
  Mısır Çarşısı hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler Google'dan araştırablirler.
  Ama şu birkaç şeyi yazayım: İçerde her türlü baharatlar mevcuttur. Kuruyemiş, şekerleme çeşitleri vesaire bol bol vardır. Kına da bulunur.
  Eski istanbulluların tütsülerinden de bulabilirsiniz. Meselâ yedi dükkân süprüntüsü! Her eve lâzımdır. Yolunuz Eminönü'ye düşerse Mısır Çarşısı'na uğrayıp yedi dükkân süprüntüsü almayı unutmayın. Evinizde sıkıntı mı var, nazar mı var, misafirler gidince ağırlıkları mı kalıyor, yedi dükkân süprüntüsünü yakıp evde tüttüre tüttüre dolaştırın, evi tütsüleyin. Çok iyi gelir. Fiyatı mı? Fazla pahalı değil. 3 liralık filan alsanız birkaç defa ev tütsülemek için yeter.  ...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş