Gaz Yapan yicekler nelerdir, Gaz yapan içeçekler nelerdir, Hangi yiyecekler gaz yapar,

zahide 10 Eyl 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38  goktepeliler gaz.jpg

  Bağırsaklarınızda gaz bulunması normal bir durumdur. Ancak biriken gaz normal bir şekilde dışarı atılmazsa bir süre sonra rahatsızlık verici ağrılara neden olabilir. Bu yazımızda gaz yapan besinler hakkında bilgi bulabilir ve gaz sorununuz varsa bu besinleri daha kontrollü olarak tüketebilirsiniz.

  Gaz oluşumu vücudumuzun normal fizyolojik sürecinin sonunda meydana gelmektedir. Sağlıklı bir insan günde ortalama yarım litre ile 2 litre arası gaz üretmektedir. Oluşan bu gaz rektum aracılığıyla günde ortalama 10- 14 kez dışarı atılır. İnsan bedeninden çıkan gazın kötü kokmasının nedeni içeriğinde metan, sülfür, hidrojen ve karbondioksit olmasıdır.

  Bağırsaklarda gaz oluşmasının iki ana nedeni bulunmaktadır. Birincisi ağız yoluyla yutulan havanın bağırsak ve mide sisteminde bulunan bakteriler tarafından gaza dönüştürülmesidir. Ağız yoluyla yutulan hava miktarı az olduğundan bu şekilde oluşan gazlar rektum ya da ağız yoluyla kolayca vücuttan atılabilmektedir. Gaz oluşumundaki ikinci neden ise sindirim sistemi tarafından öğütülmeyen lif ve karbonhidrat içerikli gıda artıklarının bakteriler tarafından parçalanması sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu ikinci neden sırasında fazlaca gaz üretilmektedir. Bu yüzden gaz yapan besinleri kontrol altında tutarak bu sorunun hafiflemesini sağlayabiliriz.

  Gaz Yapan Besinler Listesi
  Gaz yapan besinler listesine belirli gıdaları almak yanlış olacaktır çünkü her besin her insanda aynı etkiyi göstermemektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak karbonhidrat açısından zengin besinlerin gaz oluşumunu tetikledikleri bilinmektedir. Doğal lifli gıdalar ve protein içerikli gıdalar daha az gaz yapmaktadır. Aşağıda genel olarak vücudumuzda gaza yol açan besinler ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

  Süt ve Süt Ürünleri: Süt içerisinde bulunan şeker olarak da bilinen laktoz en çok gaz yapan besin öğlelerindendir. Laktoz dayanıklılığı düşük olan kişilerde süt ve peynir, tereyağ, yoğurt, krema gibi süt ürünleri de gaz yapmaktadır.

  Lif Yönünden Zengin Gıdalar: Yulaf kepeği, fasulye gibi içerisinde yüksek oranda çözülebilir lifler bulunan gıdaların bağırsaklarda gaz oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Yüksek lifli gıda tüketimini azaltarak gazın bu sebeple oluşup oluşmadığını belirleyebilirsiniz.

  Sebzeler: Patates, kuşkonmaz, enginar, mısır, lahana, karnabahar, brokoli, turp, soğan, bezelye, kereviz ve havuç gibi bazı sebzeler ve diğer baklagiller aşırı miktarda gaz üretimine neden olabilir. Gaz rahatsızlık verici boyutlardaysa bu sebzelerin tüketimini azaltabilirsiniz.

  Meyveler: Bazı meyvelerin içerisinde bulunan sorbital fazla miktarda gaz üretimini tetiklemektedir. Sorbitol elma, şeftali, erik ve erik gibi birçok meyvelerde bulunan doğal şekerdir. Ayrıca muz, kayısı, kavun, karpuz, üzüm ve kuru üzüm gibi bazı diğer meyvelerde gaz yapan besinler arasında sayılmaktadır.

  Gaz yapan besinler listesine yapay tatlandırıcılar, yağlı yiyecekler, gazlı içeceklerde eklenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu besinler her kişide aynı miktarda gaz oluşumuna neden olmayabilir. Bazıları için aşırı gaz üretimine sebep olan besinler diğer insanlar için hiç bir sorun yaratmamaktadır. Bu yüzden vücudunuzun hangi besinlere karşı hassas olduğunu beslenmenizi ve tükettiğiniz gıdaları kontrol altında tutarak kendiniz belirleyebilirsiniz.

   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  48,928
  1,854
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımların için teşekkür ederim can,
   
 3. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  168,619
  2,812
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş