Evler, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor, Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk, Atam, Gazi Mustafa Kemal Atat

Administrator 9 Kas 2010 1. .


  Evler

  Gazi Mustafa Kemal'i

  Anlatıyor
  Bu çalışma, Kurtuluş Savaşımıza, Ulusal Bağımsızlık ve Egemenlik Mücadelemize, Cumhuriyetimizin kuruluşuna, Atatürk Devrimlerine ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık, bir benzeri daha olmayan yaşam öyküsüne tanıklık etmiş taşınmaz kültür varlıklarımızın tanıtılması, bu mekânlarda yaşananlar hakkında toplum hafızasının tazelenmesi ve bu yapıların kalıcılaştırılarak, gelecek nesillere aktarılması çabalarına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

  Çalışma kapsamında yer alan mekânlarla ilgili araştırma ve incelemeler Şefika Şafak Gören tarafından titizlikle yürütülmüş, bu yapıların ulaşılabilen en eski fotoğrafları esas alınarak suluboya tekniği ile resimleri Sanat Tarihçisi-Ressam Işık Ungan Okşan tarafından özenle yapılmıştır.

  Araştırmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşımızda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillendirilmesinde kullandıkları yapıların, yüce Atamızın yaşamındaki önemli olayların yaşandığı mekânların ve yurt içi gezilerinde kaldığı evlerin tespiti hedeflenmiştir.

  Yapılan çalışmada bu yapıların büyük bir kısmının, aynı zamanda, Anadolu kültür mirasımızın sivil mimarlık örneklerinden olduğu görülmüştür.

  Bahse konu taşınmaz kültür varlıklarımızı Sayın Işık Ungan Okşan’ın resimleriyle sizlere sunduğumuz bu koleksiyon, bu mekanlarda yaşanan tarihi ve sosyal olayların kronolojik sıralaması esas alınarak, sergilenmektedir.

  Bu koleksiyon Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 80. Yılı anısına ve de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan derin minnet ve şükran borcunun bir ifadesi olarak 23 Nisan 2003’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne armağan edilmiştir.

  Ressam ve Sanat Tarihçisi : Işık Ungan Okşan
  Araştırmacı : Şefika Şafak Gören  Selanik Atatürk Evi


  [​IMG]

  Atatürk’ün doğduğu evdir. Babası Ali Rıza Efendi’nin 1888 yılında vefatına kadar Annesi ve kız kardeşleriyle beraber bu evde yaşamıştır. Selanik’in Koca Kasım Paşa mahallesinde ve Selanik Başkonsolosluğumuzun arazisi içindedir. Eski Türk evleri tipinde, klasik, çıkartmalı ve zeminle beraber üç katlı bir binadır.
  Günümüzde ziyarete açıktır.
  Manastır Askerî İdadîsi
  [​IMG]  Atatürk’ün askerî idadîyi okuduğu (lise tahsilini yapmış olduğu) Askerî İdadî binasıdır. Makedonya’nın Manastır şehrindedir. Yatılı eğitim verilen okulda matematik, edebiyat ve hitabet dersleri ağırlıklı olarak veriliyordu. Atatürk 1898 yılında Manastır Askeri İdadîsinden mezun olduktan sonra İstanbul’da Harbiye Mektebi’ne yazıldı.


  İstanbul - Pangaltı Harbiye Mektebi (Askerî Müze)


  [​IMG]

  Atatürk’ün 1899-1905 yılları arasında tahsil gördüğü Harbiye Mektebi binasıdır. Atatürk, 14 Mart 1899’da Mekteb-i Harbiyye’ye girmiş, 1902’de Erkân-ı Harbiyye (Harp Akademisi) sınıfına seçilmiştir. Üç yıllık Kurmay eğitiminin ardından 1905 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olmuştur.
  Günümüzde Askerî Müze olarak ziyarete açıktır.

  Eceabat - Bigali (Çamyayla) Atatürk Karargâh Müzesi


  [​IMG]

  Çanakkale Savaşlarının başlangıç yıllarında 19. Tümen Komutanlığı’nın kurulması için görevlendirilen Atatürk, kısa sürede bu tümeni kurmuş, 25 Şubat 1915’te savaşlara katılmak üzere Eceabat’a gelmişti. Atatürk burada ikmal yaptıktan sonra 18 Nisan 1915’te Bigalı Köyü’ne gelerek bu köy evini karargâh olarak kullandı.
  8 Ağustos 1915’te Anafartalar Grubu Komutanlığı’na getirildikten sonra Conkbayırı’nda düşmanı denize dökmüş olan Atatürk, bu ünlü Çanakkale Zaferi’nden sonra 10 Aralık 1915'te bir kahraman olarak İstanbul’a döndü.
  Bugün Çamyayla adındaki eski Bigalı Köyü’nde bulunan Karargâh binası, müze olarak düzenlenmiştir.
  Diyarbakır - Atatürk Köşkü (Semanoğlu) Köşkü  [​IMG]

  Atatürk 16. Kolordu Komutanı olarak 14 Mart 1916’da Diyarbakır’a gelmiş, “Mardin Kapı” dışındaki, Semanoğlu Köşkü adıyla anılan bu köşkte 27 Mart 1917 tarihine kadar kalmıştır.
  Bina, Diyarbakır Belediyesi tarafından onarılmış ve Müze olarak ziyarete açılmıştır.
  Silvan Atatürk Evi
  [​IMG]
  Doğu cephesinde görevlendirilen 16. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal Atatürk, 15 Nisan 1916’da Karargâhı ile Silvan’a gelmiş ve bu bölgedeki sorumluluğu devralarak, Rusların Diyarbakır’a ilerlemelerini durdurmuş, Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtarmıştır. Bu başarılarından dolayı kendisine Altın Kılıçlı İmtiyaz Madalyası verilmiştir.
  Atatürk’ün kalmış olduğu Silvan Atatürk Evi, surların dış bölümünde ırmak kenarında yer almaktadır. Günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır.
  İstanbul - Pera Palas Oteli
  [​IMG]

  Bina İstanbul’un Tepebaşı semtindedir, 1894 yılında yapılmıştır; Osmanlı dönemindeki ilk çağdaş otel olması özelliğine sahiptir.
  Atatürk, Doğu Cephesinde 7. Kolordu Komutanı iken, 1917 yılının Ekim ayı sonunda İstanbul’a dönmüş ve Pera Palas’ta kalmıştır. Atatürk’ün kaldığı oda, Atatürk Odası olarak düzenlenmiştir.

  İstanbul- Akaretler Atatürk Evi  [​IMG]

  Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım ile Kızkardeşi Makbule Hanım’ın, Selanik’ten İstanbul’a taşındıkları zaman kaldıkları ilk evdir. İstanbul’un Beşiktaş semtinin Akaretler mahallesinde bulunmaktadır.

  İstanbul - Şişli Atatürk Müzesi
  [​IMG]

  Atatürk 1. Dünya Savaşının sona ermesi üzerine, Suriye cephesinden ayrılarak İstanbul’a geldi; Şişli’de Halâskârgazi caddesindeki evi kiraladı. Annesi Zübeyde Hanım ile Kızkardeşi Makbule Hanım’ı Beşiktaş’taki evden alarak bu eve yerleşti.
  Atatürk, İstanbul’un işgal altında bulunduğu günlerde arkadaşlarıyla beraber bu evde sık sık toplantılar yapardı. Samsun’a hareket ettiği 16 Mayıs 1919 tarihine kadar bu evde oturdu.
  Bina, Müze olarak ziyarete açık bulunmaktadır.
  Samsun Atatürk Evi Ve 19 Mayıs Müzesi (Mıntıka Palas Oteli)  [​IMG]

  Atatürk, 9. Ordu Müfettişi olarak görevli iken 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldiğinde kendisi ve Müfettişlik Karargâhının 18 Subayı için hazırlanan Mıntıka Palas Oteli’ne yerleşmiş ve çalışmalarını bu binada sürdürmüştür. Atatürk, Samsun’a üçüncü gelişi olan 16 Eylül 1928 yılında da bu binada kalmıştır.
  Havza - Atatürk Evi Müzesi (Mesudiye Oteli)  [​IMG]
  Atatürk Samsun’a çıktıktan sonra Ordu Müfettişliği Karargâhını naklettiği Havza’da, 25 Mayıs 1919’dan 13 Haziran 1919’a kadar arkadaşlarıyla beraber Mesudiye Oteli’nde kalmışlar, çalışmalarını bu binada sürdürmüşlerdir. Uzun süre Belediye Binası olarak kullanılan yapı, günümüzde Atatürk Müzesi olarak ziyarete açıktır.
  Amasya - Saraydüzü Kışlası
  [​IMG]
  12 Haziran 1919 Perşembe günü, Mustafa Kemal Paşa’yı bütün Anadolu gibi, Amasya halkının da coşkuyla karşıladığı bir gündü. Mustafa Kemal Paşa, Hükûmet Konağı’nda yaptığı konuşmanın ardından, arkadaşlarıyla beraber Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 5. Kafkas Fırkası’nın Karargâhı olan Saraydüzü Kışlasına geçti. Rauf Orbay, Ali Fuat Paşa ve Refet Bele ile toplantılar yaptı.
  “Milletin istiklalini yine Milletin azim ve kararının kurtaracağını” ilan eden Amasya Genelgesi bu binada kaleme alınmıştır.
  Bina günümüze ulaşmamış olup, binanın bulunduğu yerde Atatürk Anıtı vardır.
  Erzurum - Eski Vilayet Binası

  [​IMG]

  Atatürk, 3 Temmuz 1919 günü Erzurum’a geldiğinde, 9 Temmuz’a kadar Mevkî Komutanlığı binası olan bu konakta Erzurum Kongresi’nin hazırlıkları ile uğraşmış, binanın yanındaki Gözübüyükler’in evinde kalmıştı.
  Erzurumlular Cumhuriyet’in ilanından sonra 30 Eylül 1924’te Erzurum’a ikinci kez gelen Atatürk’e, bu evi hediye etmişlerdir.

  Erzurum - Atatürk Evi Müzesi (Vali Münir Bey Konağı)

  [​IMG]  Atatürk, Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşlarıyla beraber Vali Münir Akkaya’nın boşalttığı konakta 9 Temmuz 1919’dan 29 Ağustos 1919’a, yani Sivas’a gidinceye kadar bu binada misafir edilmiştir.
  Erzurumlular Cumhuriyet’in ilanından sonra 30 Eylül 1924’te Erzurum’a ikinci kez gelen Atatürk’e bu evi hediye etmişlerdir.

  Erzurum - Kongre Binası Ve Atatürk Müzesi (Yapı Sanat Okulu)
  [​IMG]

  3 Temmuz 1919’da Erzurum’a gelen Atatürk, Erzurum halkı tarafından büyük bir millî heyecanla karşılandıktan sonra, Müstahkem Mevki Komutanlığı’na gitmiş, görüşmelere ve Erzurum Kongresi’nin hazırlıklarına başlamıştır. Erzurum Kongresi bu binanın yerinde bulunan eski bir ortaokul binasının salonlarında toplanmış, 6 Ağustos 1919’a kadar devam etmiştir; bina, 1924’te yanmıştır.
  Yerine yapılan Yapı Sanat Okulu’nun bir salonu 23 Temmuz 1960 yılında “Atatürk ve Erzurum Kongre Müzesi” olarak düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır.

  Sivas - 4 Eylül Atatürk Müzesi (Sivas Kongre Binası)
  [​IMG]
  Sivas Kongresi’ni açmak üzere Sivas’a gelen Atatürk ve arkadaşları, Sivas’tan ayrılıncaya kadar (18 Aralık 1919) bu binada (Mekteb-i Sultani’de) kalmışlardır. Sivas Kongresi, 4 Eylül 1919 - 11 Eylül 1919 arasında bu binada yapılmıştır. Atatürk, Kongre’den sonra Sivas’ta Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Temsil Heyeti Başkanı olarak 18 Aralık 1919’a kadar çalışmalarını sürdürmüştür.
  Günümüzde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak ziyarete açıktır.

  Sivas - Şekeroğlu (Şekercizade) İsmail Efendi Konağı
  [​IMG]

  Mustafa Kemal Paşa ile beraber Erzurum’dan Sivas Kongresi’ne katılmak üzere birçok zorlukları aşarak Sivas’a ulaşmış olan 28 delegenin misafir edildiği Şekeroğlu İsmail Efendi’ye ait binadır.

  Kayseri - Atatürk Evi (İmamzade Raşitağa Konağı)
  [​IMG]

  Heyet-i Temsiliyye Reisi Mustafa Kemal, Sivas Kongresi’nden sonra 19 Aralık 1919 tarihinde Kayseri’ye geldiğinde İmamzade Raşit Ağa’nın evinde misafir edilmiştir. Atatürk iki gece bu binada kalmıştır.
  Bina, Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyarete açıktır.

  Hacıbektaş Atatürk Evi (Çelebi Cemalettin Efendi Sarayı)
  [​IMG]

  Atatürk 23 Aralık 1919 sabahı Hacıbektaş Dergâhı ve Türbesi’ni ziyaret etmiş, Alevî-Bektaşî Dedesi olan Cemalettin Efendi'nin evinde dinlenmiştir.
  Bina günümüzde Müze olarak ziyarete açıktır. Hacı Bektaş Dergahı’nın üçüncü avlusunun girişinde bir Atatürk büstü bulunmaktadır.
   
 2. ::ÇisiL::

  ::ÇisiL:: ÜYE

  24,834
  13
  0


  Paylaşım adına teşekkürler emeğinize sağlık...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş