Evler 2, Atatürk Anadoluda Hangi evlerde Kalmıştır, Atatürkün Kaldığı evlerin Resimleri, Atatürk Kar

Administrator 10 Kas 2010 1. .


  Evler

  Gazi Mustafa Kemal'i

  Anlatıyor


  Bu çalışma, Kurtuluş Savaşımıza, Ulusal Bağımsızlık ve Egemenlik Mücadelemize, Cumhuriyetimizin kuruluşuna, Atatürk Devrimlerine ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık, bir benzeri daha olmayan yaşam öyküsüne tanıklık etmiş taşınmaz kültür varlıklarımızın tanıtılması, bu mekânlarda yaşananlar hakkında toplum hafızasının tazelenmesi ve bu yapıların kalıcılaştırılarak, gelecek nesillere aktarılması çabalarına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

  Çalışma kapsamında yer alan mekânlarla ilgili araştırma ve incelemeler Şefika Şafak Gören tarafından titizlikle yürütülmüş, bu yapıların ulaşılabilen en eski fotoğrafları esas alınarak suluboya tekniği ile resimleri Sanat Tarihçisi-Ressam Işık Ungan Okşan tarafından özenle yapılmıştır.

  Araştırmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşımızda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillendirilmesinde kullandıkları yapıların, yüce Atamızın yaşamındaki önemli olayların yaşandığı mekânların ve yurt içi gezilerinde kaldığı evlerin tespiti hedeflenmiştir.

  Yapılan çalışmada bu yapıların büyük bir kısmının, aynı zamanda, Anadolu kültür mirasımızın sivil mimarlık örneklerinden olduğu görülmüştür.

  Bahse konu taşınmaz kültür varlıklarımızı Sayın Işık Ungan Okşan’ın resimleriyle sizlere sunduğumuz bu koleksiyon, bu mekanlarda yaşanan tarihi ve sosyal olayların kronolojik sıralaması esas alınarak, sergilenmektedir.

  Bu koleksiyon Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 80. Yılı anısına ve de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan derin minnet ve şükran borcunun bir ifadesi olarak 23 Nisan 2003’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne armağan edilmiştir.

  Ressam ve Sanat Tarihçisi : Işık Ungan Okşan
  Araştırmacı : Şefika Şafak Gören
  Kastamonu - Terzi Mehmet Emin Ağa Konağı
  [​IMG]
  23 Ağustos 1925 günü, başında geniş kenarlı şapkasıyla önce Çankırı'ya, ardından Kastamonu'ya gelen Atatürk, 27 Ağustos 1925'te Kastamonu'da Şapka ve Kıyafet Devrimi üzerinde konuşmalar yapmış, 23, 24, 28, 29 ve 30 Ağustos 1925 tarihlerinde Terzi Mehmet Emin Ağa'nın evinde misafir olmuştur.  İnebolu Türk Ocağı
  [​IMG]
  Atatürk 25-28 Ağustos 1925 tarihleri arasında, destansı mücadelesinin T.B.M.M. tarafından Beyaz Şeritli İstiklal Madalyasıyla ödüllendirildiği İnebolu'yu ziyaret etmiştir.
  27 Ağustos 1925 tarihinde Atatürk'ün Şapka ve Kıyafet Devrimi'nin ilk nutkunu söylemiş olduğu İnebolu Türk Ocağı'nda her yıl 25-28 Ağustos tarihleri arasında törenler yapılmaktadır.  İnebolu - Hüseyin Kâşif Karagülleoğlu Evi  [​IMG]
  Atatürk 25 Ağustos 1925 tarihinde sivil elbisesi ve Panama şapkasıyla sevgi dolu, coşkun bir kalabalıkla karşılandığı İnebolu’da, Belediye Başkanı Hüseyin Karagülle’nin konağında üç gece misafir olmuştur.  Kastamonu - Daday / Seydibeyzade Abdullah Efendi Konağı
  [​IMG]
  Atatürk 29 Ağustos 1925 Pazar günü, geldiği Daday Belediye Binasında, halkın aydın ve taassuptan uzak oluşuna dair memnuniyetini belirten bir konuşma yaptıktan sonra Seydibeyzade Abdullah Efendi’nin konağında dinlenmiştir.
  Bina 1914 yılında inşa edilmiştir.  Balıkesir - Türk Ocağı
  [​IMG]
  Mustafa Kemal Atatürk, 9 Ekim 1925 ve 7 Şubat 1931 tarihlerindeki yurt gezilerinde diğer illerimizdeki Türk Ocaklarının yanı sıra Balıkesir Türk Ocağı Şubesini de ziyaret etmiş ve burada, Türk Ocaklarının çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.  İzmir Atatürk Evi Ve Müzesi (Naim Palas Oteli)
  [​IMG]

  İzmir'in Gündoğdu semtindedir; 1862 yılında konak olarak yaptırılmıştır. Atatürk 11 Ekim 1925'ten sonra yedi defa İzmir'e gelmiş ve her seferinde bu binada kalmıştır. İzmir Belediyesi evi 1927'de Atatürk'e hediye etmiştir.  Söğütözü - Atatürk'ün Kulübesi
  [​IMG]
  Atatürk, 1926 yılında Atatürk Orman Çiftliği'ni kurarken Söğütözü koruluğunu beğenerek, zaman zaman gelip dinlenmek üzere bir kulübe yaptırmıştır. Evin çevresine kendi eliyle söğüt ve çam ağaçları dikmiştir.
  Ankara - Marmara Köşkü
  [​IMG]
  Çeşitli tarım alanlarında faaliyet göstermek ve bir örnek oluşturmak amacıyla Atatürk'ün emriyle kurulan ve masrafı Atatürk tarafından karşılanan "Atatürk Orman Çiftliği" arazisi içindedir.
  Atatürk 11 Mayıs 1977'de Marmara Köşkü'nde, Atatürk Orman Çiftliği ile birlikte Silifke ve Yalova çiftliklerini de Türk Milleti'ne hediye etmiştir.  Bozüyük - İnegöllü Çolak İbrahim Efendi Konağı
  [​IMG]  Atatürk, Kuva-yı Seyyare Kumandanı iken İzmir Seferihisar'ı kurtaran ve Cumhuriyet döneminde de Bilecik mebusu olan Çolak İbrahim Bey Konağı'nda 20 Mayıs 1926 tarihinde misafir edilmiştir.
  Yalova - Atatürk Köşkü
  [​IMG]
  Tarihî Yalova kaplıcalarının bulunduğu yerdedir. 1928 yılında Denizyolları İdaresi’nce Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak yaptırılmıştır. Atatürk, dinlendiği ve kaplıcalarda banyo aldığı günlerde çok defa bu köşkte kalmıştır. Atatürk’ün yatak odası, banyosu ve tüm eşyaları, mobilyalarla birlikte muhafaza edilmektedir.  Yalova - Yürüyen Köşk
  [​IMG]
  Köşk, Atatürk adına kurulan ve sonradan Türk Milleti’ne maledilen Yalova Millet Çiftliği’nde 1929 yılında Atatürk için yaptırılmıştır. Atatürk, büyük bir çınar ağacının binaya engel olduğu için kestirilmesini önlemek amacıyla binanın yerini değiştirmiştir; bundan dolayı bina, halk arasında Yürüyen Köşk adıyla anılmaktadır.
  Köşk, Atatürk’ün kullandığı eşyalarla birlikte Müze olarak düzenlenmiştir.
  Yalova - Av Köşkü (Baltacı Çiftliği - Yaverlik Köşkü)
  [​IMG]
  Bina, 19. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Atatürk Yalova gezileri sırasında sık sık bu köşkte misafir olmuştur. Köşkte, Atatürk’ün kalmış olduğu oda, Atatürk’ün hatıralarını taşıyan eşyalarla beraber korunmakta olup, ziyarete açıktır.  Antalya Atatürk Müzesi
  [​IMG]

  Atatürk 6 Mart 1930 tarihindeki Antalya ziyaretinde, Antalyalılarca kendisine armağan edilmiş olan köşkün balkonunda halkın coşkun alkışları arasında kısa bir konuşma yapmış ve bu köşkte bir hafta kalmıştır.
  Atatürk, 18 Şubat 1935’te kız kardeşi Makbule Atadan ve beraberindekilerle yine bu köşkte kalmışlardır. Bina Kültür Bakanlığınca onarılmış ve Atatürk Müzesi olarak hizmete açılmıştır.  Trabzon - Atatürk Köşkü  [​IMG]
  Atatürk, 1937 yılında Trabzon’u ziyaret ettiği zaman bu binada misafir edilmiştir. Köşk, günümüzde Atatürk Müzesi ismiyle halkın ziyaretine açıktır.

  .
   
 2. Sinem

  Sinem ÜYE

  716
  0
  0


  Çok güzel bir paylaşım ablam ellerine sağlık ;D

  [​IMG]
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,720
  1,964
  38


  nilim sağol varol çok güel olmus şahane
   
 4. Canısı Sinem cim

  ikinize de çok

  Teşekkürler


  [​IMG]

  .
   
 5. bozkan34

  bozkan34 ÜYE

  1
  0
  0


  siz olmasanız...

  siz olmasanız ben bu ödevi hayyatta yetiştiremezdim size çok tşk ederim :crazy:
   
 6. ~Destan~

  ~Destan~ ÜYE

  4,247
  0
  0


  Emeginize saglık güzel paylasım icin tsk.ler
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş