Evler 1, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor, Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk, Atam, Gazi Mustafa Kemal At

Administrator 10 Kas 2010 1. .  Evler

  Gazi Mustafa Kemal'i

  Anlatıyor


  Bu çalışma, Kurtuluş Savaşımıza, Ulusal Bağımsızlık ve Egemenlik Mücadelemize, Cumhuriyetimizin kuruluşuna, Atatürk Devrimlerine ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık, bir benzeri daha olmayan yaşam öyküsüne tanıklık etmiş taşınmaz kültür varlıklarımızın tanıtılması, bu mekânlarda yaşananlar hakkında toplum hafızasının tazelenmesi ve bu yapıların kalıcılaştırılarak, gelecek nesillere aktarılması çabalarına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

  Çalışma kapsamında yer alan mekânlarla ilgili araştırma ve incelemeler Şefika Şafak Gören tarafından titizlikle yürütülmüş, bu yapıların ulaşılabilen en eski fotoğrafları esas alınarak suluboya tekniği ile resimleri Sanat Tarihçisi-Ressam Işık Ungan Okşan tarafından özenle yapılmıştır.

  Araştırmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşımızda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillendirilmesinde kullandıkları yapıların, yüce Atamızın yaşamındaki önemli olayların yaşandığı mekânların ve yurt içi gezilerinde kaldığı evlerin tespiti hedeflenmiştir.

  Yapılan çalışmada bu yapıların büyük bir kısmının, aynı zamanda, Anadolu kültür mirasımızın sivil mimarlık örneklerinden olduğu görülmüştür.

  Bahse konu taşınmaz kültür varlıklarımızı Sayın Işık Ungan Okşan’ın resimleriyle sizlere sunduğumuz bu koleksiyon, bu mekanlarda yaşanan tarihi ve sosyal olayların kronolojik sıralaması esas alınarak, sergilenmektedir.

  Bu koleksiyon Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 80. Yılı anısına ve de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan derin minnet ve şükran borcunun bir ifadesi olarak 23 Nisan 2003’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne armağan edilmiştir.

  Ressam ve Sanat Tarihçisi : Işık Ungan Okşan
  Araştırmacı : Şefika Şafak Gören  Sivrihisar - İhsan Erdemgil Evi
  [​IMG]  Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 7 Mart 1922 Salı günü Sivrihisar'a gelmiş, karargâh olarak kullandığı İhsan Erdemgil'in evinde kalmıştır. Cepheyi denetlemiş, çalışmalar yapmış, İsmet Paşa ve Ali İhsan Sabis Paşa ile görüşmelerde bulunmuştur.
  Bina günümüzde İhsan Erdemgil'in oğlu Hayati Erdemgil'e ait olup, Atatürk'ün kaldığı oda muhafaza edilmektedir.  Sivrihisar - Zaimoğlu Konağı  [​IMG]  Mustafa Kemal Atatürk, 24 Mart 1922'de Bakanlar Kurulunu Kütahya-Eskişehir savaşları sırasında karargâh olarak kullandığı bu binada toplamış, Kolordu Mensuplarıyla bu binada kalmıştır.

  Atatürk, 29 Mart'ta Çay Birinci Ordu Karargâhı'na gitmek üzere konaktan ayrıldı.  Çay - 1. Ordu Karargâhı (Hacı Bekirlerin Evi)  [​IMG]


  Mustafa Kemal Atatürk, Çay’daki Birinci Ordu Karargâhı ve İkinci Ordunun 4. Kolordu mıntıkasını teftiş etmek amacıyla 28 Mart 1922 günü yanında İsmet Paşa, yaverler ve kâtiplerle birlikte Çay'a geldi, askerî bir törenle karşılandı.

  ustafa Kemal Atatürk, 30 Mart 1922'de İlçede bulunan I. Ordu Karargâhı Merkezi’nde geceyi geçirmiş ve 31 Mart 1922 Salı günü Akşehir'e dönmüştür.
  Sakarya (Adapazarı) Atatürk Evi Müzesi  [​IMG]  Atatürk’ün 14 Haziran 1922’de işgal altındaki İstanbul’dan gizlice gelen Annesi Zübeyde Hanım ile buluştuğu ve kaldığı evdir. Bina Adapazarı Askerlik Şubesi Reisi Binbaşı Baha Bey’e aitti.

  Birkaç gününü Kocaeli bölgesinde incelemelerle geçiren Atatürk, Annesi Zübeyde Hanım’la birlikte otomobil ile 24 Haziran 1922 günü Ankara’ya döndüler.
  Geyve - Karaçam Karargâhı  [​IMG]  13 Haziran 1922 tarihinde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, otomobil ile Kocaeli Askerî Grubu’nu denetlemek üzere Geyve’ye gelmiş ve burada Halit Paşa’nın Karargâhını ziyaret etmiştir.  İzmit Müzesi (Av Köşkü)


  [​IMG]  Atatürk 18 Haziran 1922 günü Fransız yazar Claude Farrére ile görüşmek üzere İzmit’e gelmiş ve 1874 yılında Av Köşkü olarak yaptırılan binada İzmitliler tarafından misafir edilmiştir.

  Bina, günümüzde Müze olarak ziyarete açıktır.
  Şuhut - Büyük Ordu Karargâhı  [​IMG]  Atatürk, 24 Ağustos 1922 günü Akşehir'den Afyon ili Şuhut ilçesine gelmiş, Hacıvelioğulları'na ait evi geçici karargâh olarak kullanmıştır.

  Arkadaşlarıyla beraber Büyük Taarruz'un planlarını gözden geçirmiş, sabaha karşı Kocatepe'ye hareket etmiş, 26 Ağustos 1922 günü sabah saat 05.30'da topçu ateşiyle Büyük Taarruzu başlatmıştır.
  Afyon - Atatürk Karargâh Müzesi  [​IMG]


  1913 yılında Belediye Binası olarak yaptırılmıştır. Atatürk, Batı Cephesi Komutanlığı'nı denetlemek üzere bir heyetle 6 Ağustos 1920'de ve 20 Ağustos 1922'de Afyon'a uğramıştır. Kurtuluş Savaşı'nda Büyük Zafer'den önce 28 Ağustos 1922'de Afyon'daki Karargâh'a gelmiş, Büyük Zafer'e kadar çalışmaları buradan yönetmiştir.  Uşak - Dumlupınar Büyük Taarruz Ordu Karargâhı  [​IMG]


  Atatürk ünlü “ Ordular! İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri! ” komutunu 1 Eylül 1922 tarihinde Dumlupınar’da vermiştir.

  Büyük Taarruz’un son safhası, askerî tarihimize Başkomutan Meydan Muharebesi olarak geçmiş, harekât, şanlı Türk Ordusu’nun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Düşman ordusu, Dumlupınar’daki Ordu Karargâhında Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ateş hatları arasında bizzat idare ettiği savaşta tamamen mağlup edilmiştir.


  1922 tarihinde Kurtuluş Savaşımızda Karargâh Binası olarak kullanılan ev, aslına uygun olarak 1999 yılında yeniden yapılmıştır.  Uşak - Atatürk Ve Etnografya Müzesi (Kaftancı Evi)
  [​IMG]  Uşaklı Kaftancı ailesine ait olan konak, Büyük Zafer’in ardından 2 Eylül 1922 günü Uşak’a giren Başkomutan Mustafa Kemal ve İsmet İnönü, Asım Gündüz, Kemalettin Sami ve Nurettin Paşalar tarafından geçici Karargâh Binası olarak kullanılmıştır.

  Çıkartmalı üst katın sağındaki geniş oda, Atatürk’ün Uşak’ta bulunduğu 2-4 Eylül 1922 günlerinde Atatürk’ün yatak odası olarak kullanılmıştır.


  Bina 1973 yılında kamulaştırılmış ve Müze haline getirilmiştir.  İzmir - Hükûmet Konağı  [​IMG]  Atatürk, yanında Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Asım Gündüz ve diğer komutanlarla birlikte 10 Eylül 1922 Pazar günü İzmir’e girmiş, büyük bir karşılama töreniyle saat 14.00’da, Konak Meydanı’na adını veren İzmir Hükûmet Konağına gelmiştir.

  1970'lerin ortalarında tümüyle yıkılan Konak, 1980'den sonra cepheleri orijinaline çok yakın bir şekilde, yeniden inşa edilmiştir.  Samsun - Şahinzade Remzi Bey Konağı  [​IMG]  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 20 Eylül 1924 tarihinde Eşi Latife Hanımla beraber Samsun’a ikinci gelişlerinde kaldıkları Şahinzade Remzi Bey’e ait konaktır.  Tokat Atatürk Evi  [​IMG]
  Atatürk, Eşi Latife Hanım ile beraber çıktığı yurt gezisi çerçevesinde 25-26 Eylül 1924 günlerinde Tokat'ta, Tokat Milletvekili Mustafa Süsoy'un evinde misafir edilmişlerdir.

  Atatürk, 21 Ekim 1930 tarihinde Tokat'a geldiği zaman yine bu evde kalmıştır.  Ankara Cumhuriyet Müzesi (Bmm'nin 2. Çalışma Binası)  [​IMG]  Mimar Vedat Tek Bey tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası için tasarlanan bu bina birtakım değişme ve eklemelerle 18 Ekim 1924 tarihinde İkinci Büyük Millet Meclisi olarak kullanıma açıldı.

  İkinci Büyük Millet Meclisi, 27 Mayıs 1960 tarihine kadar faaliyetini bu binada sürdürmüştür.
  Silifke Atatürk Evi  [​IMG]  Atatürk 27 Ocak 1925 gününün akşamı İçel il merkezi olan Silifke’yi ziyaret etmiş, burada Hacı Hulusi Bey’e ait olan konakta misafir edilmiştir.

  Bina günümüzde Atatürk Evi olarak halkın ziyaretine açıktır.

  .

   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,638
  1,964
  38


  süper bir çalışma olmus nilim ellerine sağlık,, atamada helal hos olsun..
   
 3. Canısı

  Atama can feda olsun


  çok Teşekkür ederim
  [​IMG]

  .
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş