Evin İçinde Bakılacak Köpek Cinsleri nelerdir, Apartmanda Bakılacak Köpek Cinsleri Nelerdir, Evin iç

zahide 1 Haz 2012

Son Konular

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,527
  1,933
  38


  Evde Beslenecek köpek cinsleri,

  Apartman daireleri genelde bir çok köpeğin gereksinim duyduğundan daha az alana sahiplerdir. Bu köpeklerden bir çoğu çok az tüy döker ve neredeyse hiç havlamazlar.

  Bir çok köpek tütü apartmanda bakılmaya adapte olmuştur. Bu köpeklerin az egzersiz ihtiyaçları vardır. Apartmanda yaşamaya müsait köpeklerin tamamı ufak türlerden oluşmaz, pek çok orta ve büyük türde apartmanda yaşayabilir.İşte Bu Köpekler ve Özellikleri;


  Bichon Frise : Küçük tür bir köpektir ve yumuşak tüylere sahiptir. Sahibine tam anlamıyla tapar. Çok sessizdir ve bu yüzden de apartman yaşantısına uygun bir cinstir.

  .
  [​IMG]


  Sürekli neşeli ruh hali sizi içine çeker, oldukça zeki olmasından dolayı kolay eğitilebilir. Oldukça sosyal köpeklerdir ve evinizdeki diğer petlerle de iyi anlaşacaktır. Küçük köpeklerde çok görülen “baskın” tavır bu şirin köpekte de vardır ve eğer lider görüntüsü çizemezseniz evinizi ele geçirebilir. Enerjisini boşaltacak kadar yürüş, egzersiz yaparsa harika bir apartman arkadaşıdır. Yumuşacık tüylerini her gün taramak ve ayda bir banyo yaptırmak gerekebilir. Çok az tüy döktüklerinden alerjisi olanlar için de iyi bir tercihtir.

  Chihuahua :“Oyuncak” diye tanımlanan ufak bir tür köpektir. Oldukça neşeli ve pozitif enerjili bir köpektir. Inatçı olduklarından güçlü bir lider ararlar.

  [​IMG]

  “Küçük Köpek Sendromu” bu Chihuahua’lar içinde geçerlidir, bu nedenle yavruyken diğer köpeklerle sosyalleştirmek önemlidir. Oldukça zekidirler ve kolay eğitilirler. Liderlik gösterilmediği takdirde insanların üzerine zıplamak, çocukları sıkıştırmak gibi kötü alışkanlıklar edinebilirler. Apartmanda bir Chihuahua beslemek istiyorsanız günlük yürüyüşlerini aksatmamanız gerekmektedir.

  Pug :Pug’lardaki “mutlu hal” dış görüntüsü kadar karakterine yansımıştır ve bulaşıcıdır. Çok oyuncu olan bu tür zekası sayesinde de kolayca eğitilebilir. Yine de, köpek eğitimi seanslarını kısa tutmazsanız kolayca sıkılabilirler.

  [​IMG]

  “Küçük Köpek Sendromu” puglar için de geçerlidir ve güçlü bir lider profili ararlar. Bekçilik özellikleri gelişmiştir ama sessiz köpeklerdir bu da onları apartman yaşantısı için ideal kılar. Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşır. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur, bahçesi olmayan alanlarda rahatlıkla bakılabilirler. Zaten kısa tüylerinden dolayı kapalı alanda kalmayı severler.


  Poodle – Kaniş : Üç tip Poodle vardır. Oyuncak, minyatür ve standart.Poodlelar çok zekilerdir ve bu özellikleri onları kolay eğitilebilir köpekler listesinde üst sıralara taşır. Çok sosyal köpeklerdir ve insanların etrafında olmaya bayılırlar. Yaşam enerjileri yüksektir ve sizi gülümsetmeyi iyi bilirlerler.

  [​IMG]

  Enerji seviyeleri yüksetir, bu nedenle düzenli olarak yürüyüş/egzersiz yapmazlarsa enerjilerini sizin istemediğiniz şekilde boşaltabilirler. Kanişler yeterli liderlik göremezlerse liderliği ele alırlar. Kapalı alanda yaşamaya iyi adapte olmuşlardır fakat açık alanda vakit geçirmekten de büyük zevk alırlar. Enerjilerini harcayacak aktiviteler olduğu sürece sakin köpeklerdir. Çok zeki olmaları onların mental olarak da uyarılmalarını gerektirir. Bunu eğitimle ve beceri gerektiren köpek oyuncakları ile sağlayabilirsiniz. Yetersiz mental ve fiziksel aktivite kötü huylar geliştirmelerine neden olabilir.

  Bulldog : Bulldoglar’ın görenler sinirli bir yapıya sahip olduğuklarını düşündürebilir. Bu dış görüntü sizi yanıltmasın, en cana yakın köpek türlerinden biridir.

  [​IMG]

  Yine de aralarından agresif olanlar çıkabilir. Bulldogların sabırlı karaketeri çocuklarla iyi anlaşmasını sağlar ve tahammül sınırları yüksektir. Harika bir bekçi köpeği olmalarının yanında zaman zaman çok da inatçı ve dik başlı olabilirler. Oldukça ısrarcıdırlar ve kolay kolay pes etmezler. İnsanlardan ilgi görmeye bayılırlar.

  Dachshund : Dachshund’lar sevgi dolu aile köpekleridir. Yine de eğitim vermek sabır ister. Kötü huylar geliştirmesini engellemek için iyi bir lidere ihtiyaç duyar.

  [​IMG]

  Eğer yeterli liderlik göremezse ayrılık endişesi, kemirme, havlama ve ısırma gibi davranış bozuklukları gelişebilir. Bunun yanında bazı objeleri ve bölgelerini aşırı sahiplenebilirler. Apartmanda beslenecek köpek arıyorsanız günlük rutin yürüyüşler bu tarz davranış bozukluklarını önemli ölçüde engelleyecektir.

  Lhasa Apso : Bu şirin köpek çok cana yakındır ve oldukça neşelidir. Pozitif Köpek Eğitimi ile kolayca eğitilebilir ve sahiplerine çok sadıktırlar. Gelişmiş duyma duyuları sayesinde harika bir bekçi köpeği olabilirler.

  [​IMG]

  Apartman yaşamına uygundurlar fakat günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Günlük yürüyüşler doğal içgüdülerini de uyaracaktır. Programlı bir egzersiz programına sahip Lhasa Apso köpeklerde nerdeyse hiç davranış bozukluğu görülmemektedir.
  Shih Tzu : mutlu bir karaktere sahip şirin bir köpektir. Arkadaş canlısı olması arkadaş edinmesini kolaylaştırır. Duyuları gelişmiştir ve bu da onu harika bir bekçi köpeği yapar. İnsanların etrafında olmasına bayılır ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. Düzenli ve sabırlı köpek eğitimi ile olumlu gelişmeler sağlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Çoğu ufak köpekte olduğu gibi Shih Tzu da iyi bir lidere ihtiyaç duyar, eksikliğinde ise evi ele geçirebilir ve kötü huylar geliştirebilir. Sıcaklığa karşı duyarlılığından ötürü apartman yaşantısına çok uygun bir köpektir. Rutin günlük yürüyüşler mental ve fiziksel olarak uyarılmasını sağlar bu da davranış bozukluklarını engeller. Yeterli egzersiz yapmayan Shih Tzu, kötü alışkanlıklar geliştirse de bu onların iyi bir ev arkadaşı olmalarını engellemez.
  Yorkshire Terrier : Yorkshire Terrierler enerji ve cesaret küpü gibidirler. Ufak boyutlarına bakmadan kendinden kat kat büyük köpeklere bile kafa tutabilirler.

  [​IMG]

  Her ne kadar insanlara karşı çok sevecen olsa da güçlü bir lider ararlar. Bunu göremezlerse evi ele geçirirler ve agresif davranışlar sergileyebilirler. Yorkshire Terrier tam anlamıyla apartman köpeğidir. Soğuk havalara karşı duyarlı oluşları onları apartmanda yaşamak için ideal kılar. Apartman yaşantısına uygun olmasına rağmen günlük yürüyüşlerinin aksatılmaması gerekir. Apartman yaşantısına uygundur ve bahçe olmadan da idare edebilir.

  İtalyan Greyhound :Bu ince yapılı ufak köpek sevgi dolu ve oldukça anlayışlıdır. Sahibini mutlu etmekten başka bir istediği yoktur ve bunu da çok iyi becerir.


  .
  [​IMG]


  Ses tonunuza ve vücut dilinize karşı çok hassastır ve sizin lider olup olmadığınızı kolaylıkla anlayabilir. Sosyal açıdan gelişmiş olsa da yabancılara karşı çekingen davranabilir. Yürüyüşlerinin düzenli yapılması her köpekte olduğu gibi İtalyan Tazısı için de geçerlidir. Soğuk havalara karşı dayanıksızdır
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş