Evde Yoğurt Yapmanın püf noktaları nelerdir, Kendimiz nasıl güzel yoğurt yaparız, Yoğrut nasıl yapıl

zahide 24 Nis 2019

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  goktepeliler evde-yoğurt-mayalamak.gif
  Ev ortamında hazırlanan yoğurtlar, dışarıda ve fabrikada hazırlanan yoğurtlardan çok daha kaliteli olmaktadır. Hazır olarak marketlerde satışa sunulan yoğurtlar, içerisinde koruyucu maddeleri, süt tozlarını ve kıvam ayarlayıcı gibi unsurlardan dolayı lezzeti düşmektedir. Evde yapılan yoğurtlarda bu maddeler kullanılmadığı için oldukça faydalı ve vitaminli olarak görülmektedir.
  Evde yoğurt yapabilmek için birtakım malzemeler gerekmektedir. Bu malzemeler; iki litre kadar inek sütüne, bir litre kadar manda sütüne ve iki yemek kaşığı kadarınca doğal yoğurta ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemelerin temin edilmesi ile doğal yoğurtun yapılması amaçlanmaktadır. Yoğurt yapmak için belirli işlem sırası da bulunmaktadır.

  Sütü Kaynatmak, Mayalamak ve Mayalanan Sütü Korumak

  İki litre sıcak süt ile bir litre manda sütü birlikte tencereye atılmaktadır. Ocak üzerinde yüksek bir ısıda kaynaması gerekmektedir. Kaynamaya başladığı anda süte oldukça dikkat etmek ve taşmamasını sağlamak önemli unsurlar olarak görülmektedir. Sütün kaynamaya başladığı sırada ocak üzerindeki ısının düşürülmesi ve sık aralıklar boyunca altı veya yedi defa karıştırılması gerekmektedir.

  Sütün kaynatılmış olan kapta mayalanması yanlış bir durum olarak görülmektedir. Sütün kaynatıldığı süre zarfında tencerenin dibine tutmuş olması yoğurdun ekşimesine neden olmaktadır. Mayalama ısısının derecesi kırk dört derece olarak bilinmektedir. Mayalama ısısına ulaştıktan sonra yoğurt mayalanmaktadır.

  Bulunulan kabın kapağını kapatmak ve sofra bezi ile sarmak etkili bir yol olarak görülmektedir. Kabın, mermer üzerine koyulması ısı kaybı tehlikesine yol açacağından dolayı bu durumu yapmamak daha mantıklı bir çözüm olarak görülmektedir. Kış ayları için kabın üzerine battaniye koyulduğu ve sarıldığı gerçeği de gözler önüne gelmektedir.

  Buzdolabına Yerleştirmek ve Belirli Bir Süre Beklemek

  Kapakta oluşmuş olan suların silinmesi ve buzdolabına kaldırılması gerekmektedir. Kapağın açılmamasını sağlamak yoğurdun hava almasını engellemektedir. Ağzı açık kalan yoğurdun, dışarıdan gelebilecek olan bakterilerin önünü açmakta ve yoğurdun ekşimesini oldukça hızlı bir duruma getirmektedir.

  Mayalanmış olan yoğurt, buzdolabına kaldırılarak bir gün boyunca dinlenmesi, yeterince olgunlaşması ve su çekme işlemini tamamlamış olması gerekmektedir. Ertesi gün kaşık ile üzerinde oluşan ince katmanları alarak tüketilme işlemi yapılmaktadır.
   
 2. CANSU CAN

  CANSU CAN süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör Tasarımcı

  5,009
  218
  0


  zahide cim cok güzel değerli bilgi paylaşımların için gulum.gif X9GG76.gif
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 4. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,185
  0


  çok güzel anlatım olmuş emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 5. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  202,087
  3,110
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 6. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  Teşekkürler sağ olun
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş