Erzurumda Ramazan Gelenekleri Nelerdir, Erzurumlulur Oruçda Neler Yaparlar, Erzurumda Ramazan Nasıl

zahide 31 Tem 2011

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  213,628
  1,937
  38


  ERZURUM'DA İLK KEZ ORUÇ TUTAN ÇOCUKLARA HEDİYELER
  [​IMG]  Erzurum'da ilk defa oruç tutan çocuklara çeşitli hediyeler verilmesi, nişanlı kızların evlerine iftarlık yemek ve hediye götürülmesi, maddi durumu kötü olan vatandaşlara iftarlık verilmesi ve her yıl ramazan ayında 1001 hatim okuma geleneğinin sürdürülmesi dikkat çekiyor.
  Pazar günü kılınacak ilk Teravih namazıyla başlayacak olan Ramazan ayı, piyasalardaki heyecana adeta zirve yaptırdı. Esnafın, işlerin açılması için dört gözle beklediği Ramazan, Erzurum’daki hamam işletmecilerini de, heyecanlı bir bekleyiş içerisine soktu. Ramazan ayına has hamam bir takım hamam geleneklerinin bulunduğu Erzurum’da, işletmeciler de hazırlıklarını tamamladı. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]ERZURUM(GHA)- Pazar günü kılınacak ilk Teravih namazıyla başlayacak olan Ramazan ayı, piyasalardaki heyecana adeta zirve yaptırdı. Esnafın, işlerin açılması için dört gözle beklediği Ramazan, Erzurum’daki hamam işletmecilerini de, heyecanlı bir bekleyiş içerisine soktu. Ramazan ayına has hamam bir takım hamam geleneklerinin bulunduğu Erzurum’da, işletmeciler de hazırlıklarını tamamladı.

  Erzurum’da uzun yıllardır hamam işletmeciliği yapan Murat Kayıp isimli esnaf, sayılı günler kalan Ramazan ayını büyük bir heyecanla beklediklerini söyledi. Erzurum’da Ramazan ayının, birçok il ve bölgeye göre çok daha farklı yaşandığını vurgulayan Yanık, Erzurum’a has Ramazan geleneklerinin, hamamlar için de geçerli olduğunu kaydetti. Erzurum’da, Ramazan ayı içerisinde en sık karşılaşılan geleneğin, oruç tutmaya başlamadan önce herkesin hamamlara akın etmesi olduğuna dikkati çeken Murat Yanık, “Perşembe günü iğne atsanız, hamamlarda yere düşmez. Çünkü bizim insanımız, mübarek Ramazan ayını, hamamlara gelip, temizlenerek karşılamayı gelenek edinmiştir.” diye konuştu.

  ERZURUM’DAKİ HAMAMLAR SAHUR VAKTİNE KADAR AÇIK BEKLETİLİYOR…

  Erzurum hamamlarında yaşatılan bir diğer Ramazan geleneğini ise, iftardan sonra kılınan Teravih namazının ardından hamam keyfi yapmak şeklinde açıklayan Murat Yanık, “Erzurum’da hamamlar Ramazan ayında genellikle gündüzleri kapalı olurlar. Fakat iftardan sonra başlayan hareketlilik, sahur ve imsak vaktine kadar devam eder. Orucunu açan, hamamlara gelir, yıkanır, paklanır ve gider. Esasen herkesin evinde banyosu da var, küveti de var. Ancak Ramazan ayında hamamda yıkanmak, bir başka keyif verir insana. İşte bundan dolayıdır ki, Erzurum hamamlarında yıllardır süren bir adet gereği, yedisinden yetmişine herkes, Ramazan ayında hamamlara hücum eder.” şeklinde konuştu.

  YANIK: RAMAZAN’A HAS HAMAM GELENEKLERİ YAŞATILMALIDIR

  Bu gelenek ve göreneklerin yeni yetişen nesillere de öğretilmesi ve aktarılması gerektiğini anlatan İşletmeci Murat Yanık, “Hamam kültürünün insana kazandırdığı şey ilk başta temizliktir, fakat en önemlisi, birbirlerini tanıyan tanımayan onlarca kişinin bir araya gelmesi., konuşup tanışması, yardımlaşması ve yeni dostluklar kazanılmasıdır. Hamamlar, aslında insanların birbirlerinden haberdar oldukları yerlerdir.” dedi.

  Ramazan ayı için gerekli olan tüm hazırlıkları yaptıklarını ve ilk Teravih namazının kılınacağı Perşembe gününü sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Murat Yanık, Ramazan boyunca hamam sefasının 8 TL olacağını da, sözlerine ekledi
   
 2. STRaNGeR8

  STRaNGeR8 Co Admin Site Yetkilisi Co Admin

  36,452
  944
  39


  emeğine sağlık ablam
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş