Erkek bebeklere nedenmavi giydirilir, Kız bebeklere neden pembe giydirilir, kız ve erkek bebeklere n

zahide 28 Şub 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  193,686
  1,396
  38


  Bu gelenek aslında yüzyıllar önce ortaya çıkan bri inanış biçimin bir sonucudur. Bu inanış biçimi insanların yaşam şekillerini etkilerken aynı zamanda yeni doğan çocuklarının da bu inanış biçimine göre yaşamasına neden olmuştur. Bu yaşamsal biçim önceden gelen inanışın bir sonucu bir gelenek olarak günümüze kadar gelmiştir.
  Yüzyıllar önce insanlar özellikle inanış biçiminden başlarına gelebilecek tehlikeleri önlemek için bir çok yola başvurmuşlardır. O dönemde özellikle şeytanların varlığına ev insanlara zarar verebileceğine inanan insanlar buna karşı önlemler almaya başlamıştır. Şeytanların özelikle küçük yaştaki çocuklara ve bebeklere girerek onların ruhlarını ele geçireceğine inanan insanların bir çok farklı yönteme başvurmuşlardır. Bu yöntemlerden en önemlisi ise çocukların ve bebeklerin giysilerinde tercih edilen renkler olmuştur.
  Şeytani güçlerin gök mavisiyle kovulduğu inancınında hakim olması ile yeni doğan bebeklerin bu renkle giydirilmesi bir inanış haline döndü. Neslin devamının erkekler tarafından sağlandığı gerekçesiyle ortaya çıkan bu inanış sadece erkek çocukların ve bebeklerin mavi üstlerle giydirilmesini öngörüyordu.
  İlerleyen yıllarda gelenek haline gelen bu durum insanların sürekli tercih ettiği bir durum haline gelmeyi başardı. Fakat kız çocuklarınında erkekle aynı öneme sahip olması ile onlara özel bir renginde olması gerektiği düşünüldü. Özellikle renkli çiçeklerin bir çoğunun kırmızı ve tonlarının olması kız çocukların bu renklerle giydirilmesine neden oldu. Yani erkeklerin mavi
  giyme geleneği uzun yıllar sonra kız çocuklarınında farklı giymesine neden oldu.
   
 2. selin34

  selin34 süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  4,925
  921
  0


  Emegine saglık zahidem paylasım icin tskr ederiz
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  193,686
  1,396
  38


  teşekkürlelr sağ olun,
   
 4. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  151,373
  2,272
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  193,686
  1,396
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş