En Anlamli O AN larla İlgili Güzel ve Anlamlı Fotoğraflar Yazı Açıklamalı, İlginç güzel O AN resimle

zahide 8 Ara 2008

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38


  Birbirlerinin hiç umurunda değiller. Ne gerideki güzeller, ne de muhtemelen evsiz olan öndeki Japon adam. Bütün varlığını arabaya yüklemiş, şahane sofranın önündeki şık kadınların önünden geçip gidiyor. Zaten geridekilerle öndeki ayrı dünyaların insanları. Zaten geridekiler fiziken orada değiller. Bir moda mecmuasının dev reklam panosunda kendi alemlerinde poz veriyorlar. Yaşamların birbirine teğet geçtiği bir ‘o’ an.
  25 Mart 2005 (AP/Junji Kurokawa)

  [​IMG]
  -----------------------  ‘O’ anda bize göre, berideki önündekinin sırtına elini koymasaydı bu iyi bir haber fotoğrafı olmayacaktı.. . Ulltra radikal Yahudi müritleri, Mussar öğretisinin liderlerinden Sholomo Wolbe’nin Kudüs’teki cenaze törenini seyrediyor.. . Ve giysileri nedeniyle neredeyse hepsi birbirinin aynıymış gibi görünenlerin oluşturduğu siyahlığın içinden uzanan bir el, derin bir tutuculukla aynı öğretiyi takip edenlerin aslında birbirinden farklı insanlar olduklarını gösteriyor...
  26 Nisan 2005 (AP/Kevin Frayer)  [​IMG]
  --------------------------  Kâbil’de ışığın anlık hareketinden izler ve mesajlar bıraktığı bir ‘o’ an. Işık, iç savaş sırasında hasar görmüş bir binanın duvarından geçerken, artık kanıksadığı çatışma izlerine dargınlık gölgeleri bırakıyor. Ama kareyi terk etmeden önce ‘o’ anın farklılığında, yani çocuklarda şöyle bir oyalanıp anlık umut hatıralarını geride bırakmayı da ihmal etmiyor.
  4 Haziran 2005 (AP/Tomas Munita)

  [​IMG]

  ------------------------  Ramallah’taki Yahudi yerleşim yerlerinin boşaltılmasından bir enstantane. Yerleşimciler, son binanın yıkılması sırasında güvenlik güçlerine direndi. Koca bir polis taburu tek bir kişiye yükleniyor. ‘O’ anda genç kız, tek başına direniyormuş gibi görünüyor. Polisin asıl hedefi, ötedeki o dumanı tüten yapılar. Bu nedenle bir akıldışılık sözkonusu. Bu insanlar, İsrail’in geçmişteki politikası uyarınca hiç hakları olmadığı halde bu yerlere yerleşmeye teşvik edildi. Sonra da, birazcık da uluslararası politik baskı sonucu yine İsrail hükümetinin girişimi ve yargı kararıyla çıkarıldılar. Hasılı, sadece ‘o’ an değil ‘o’ anın geçmişinde yatan hikâye de akıldışı...
  1 Şubat 2006 (AP/Oded Balilty)


  [​IMG]
  ---------------------------------  Amerika’nın Teksas eyaletindeki Palestine gölünde çekildi fotoğraf. Beride yaban ördekleri, ötede bir ağacın üzerine tüneyerek adeta sisin okşamalarına kendilerini bırakmış bir karabatak sürüsü. Yerel gazete The Tyler Morning Telegraph’tan David Branch, tabiatın fısıldamasına tercüman oluyor: “Beni rahat bırakın...”
  25 Ocak 2006 (AP/The Tyler Morning Telegraph, David Branch)

  [​IMG]
  -------------------------


  Orta Amerika ülkelerinden Panama'da Kuna Yerlileri diye bilinen bir topluluk yaşamakta. Bu insanların yaşam alanları yani ormanlar, 16'ıncı Yüzyılda İspanyol işgalcilerden beri yağmalanmakta. Araştırmalar, 19'uncu yüzyılda yüzde 91'i ormanlarla kaplı Panama'da orman talanı sonucunda 1960'da bu oranın yüzde 58'e düştüğünü saptamakta. Kuna Yerlileri'nin topraklarında altın ve bakır madenleri keşfedildikten sonra hayat bu insanlar için daha da zor hale gelmekte. Kuna Yerlilerinin liderleri katledildiği kayıtlarda yer almakta. Ve şimdi de yaşadıkları köyler yanmakta. Fotoğraf yanan üçüncü köydeki durumu yansıtmakta. Ya da 'o' anda Kuna Yerlileri yanan köylerine değil de modern dünyaya bakmakta ve anlamaya çalışmakta.


  [​IMG]
  -------------------------------------  Haiti'de başkent Port Au-Prince'te gıda satışı yapılan bir alışveriş merkezinde çıkan yangından sonra yöredeki işportacılar işe yarar bir şeyler topluyor. Yaralanan olmadı. Yangının çıkış nedeni de açıklanmadı. Görgü tanıkları alışveriş merkezinin Aralık 2006'da yapılan seçimlerde birbirine düşman olan taraflardan birinin militanları tarafından ateşe verildiğini söyledi. AP foto'dan Ariana Cubilos bu açıdan çektiğinde 'o' anda sanki güneş de bu olayın arkasında bir şeylerin olduğu konusunda uyarmaktaydı.
  [​IMG]
  -----------------------------  Sosyal boyutları düşünülmeyen ekonomik zorlamalar veya çıkar çatışmaları ve sonuçları... Bu akşam bu başlıklar altında bir seri oluştu... Hindistan'da Batı Bengal'deki Nandigram'da iktidarı elinde bulunduran komünist parti, serbest ekonomik bölgeler kurmak istiyor. Bu proje uygulanırsa topraklarından olacak köylüler de direniyor. Son çatışmada 5 köylü öldü. İçlerinden biri 17 yaşındaydı. 'O' anda annesi Hasnebanu Bibi bir yakını tarafından teskin ediliyordu.

  [​IMG]
  -------------------------------  Guatemala'da bir toplu mezar daha bulundu. İç savaş sırasında 1981 yılında öldürülen 66 kişinin kemikleri defnedilmek üzere götürülüyor. Guatemala'daki iç savaşta 200 bin kişi ölmüştü. 1970'li ve 80'li yıllarda hükümetler, özellikle Maya Köylülerini hedef almıştı. O dönemlerde bir Guatemala devlet başkanı ''ülke bir mezarlığa dönüşse de asayiþ için bunu yapmaktan çekinmeyiz'' demişti. Bu diktatörün halefi, ''gerilla balıktır. Halksa deniz... Balığı yakalayamıyorsak denizi kuruturuz.'' demekten çekinmemişti. Eski başkanı Bill Clinton 1999 yılında iç savaş sırasında guatemala hükümetlerini destekleyen amerika birleşik devletleri'nin yanlış yaptığını açıklamıştı. 'O' anda fotoğrafa sanki geçmişin bu karanlık ayrıntıları da sinmişti.


  [​IMG]

  ---------------------------------
  Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio Eyaleti'ndeki Cincinnati kentinde bir parkta bir ördek güneşli bir günün tadını çıkarıyor. Foto-muhabir Al Behrman'sa uygun açıdan orada tabiatın gizli kutlamasını açığa çıkarıyor.
  [​IMG]
  --------------------------
  Fatma Krim 18 yaşında... Bağdat Üniversitesi öğrencisi... Üniversiteye yapılan ve 65 öğrencinin can verdiği bombalı saldırıda yaralanmış. Fiziki yaraları önemli değil. İçindeki yara ise ağır. Bu yüzden bu tür sorunların en iyi doktoru annesi tarafından tedavi ediliyor. Annenin evladının iç acısının bir kısmını üzerine aldığı veya almaya çalıştığı görülebiliyor. Fatma'nın o olayda hayatta kalmasından duyulan buruk memnuniyet her ikisinde de seziliyor. Ama duruşları, genç kızın içine bakışı, 'o' anı, aydınlık güzel bir geleceğe tutulan yasın fotoğrafı yapıyor.


  [​IMG]
  -------------------  Agos gazetesine taziye ziyaretine gidenler Hrant Dink'in vurulduğu yere çiçekler bıraktılar. Mumlar yakıp koydular. Bu ve buna benzer kareler çok çekildi Hrant Dink'in ölümünden sonra... Az daha başka bir 'o an’ seçecektik. Ama birden farkettik: Kırmızı çiçekler, mum ateşlerinin ışığı, beyaz çiçekler 'o' anda ne kadar da içten bir dostlukta bir aradaydı. Hrant'ın içtenliğine yakışır bir 'o' andı...


  [​IMG]
  -----------------------
  Memleketimizden bir fotoğraf... Ardahan... Anadolu Ajansı'ndan Günay Nuh'un çalışması... Sert kış koşullarını gösteren bir 'o' an. Ama içerden öylesine samimi bir bakış var ki bunun sıcaklığı adeta camdaki buzların ilerlemesini durdurmuş. Gencin misafirperver bakışı, kapının koluyla birlikte bir davet sanki. Hani insan, 'o' ana bakarken elini kapı koluna uzatıp da içeri giriverecekmiş gibi oluyor.


  [​IMG]

  ---------------------


  ,

  Hindistan'ın Allahabat kenti'ndeki Ardh Kumbh Mela Festivali'nden bir enstantane daha. Bu festival kentte 12 yılda bir yapılıyor. Bu yıl o sayıyı bulmasa da festivale 60 milyon Hindu hacının katılması bekleniyordu. Bu kadar katılımın olduğu bir olayda elbette etkili 'o' anlar yakalamak mümkün. Tabii hınzırlıkları da... Hacılardan birine turistlerden biri öyle bir güneş gözlüğü verdiğinde AP Ajansı'ndan Rajesh Kumar Singh 'o' anı yakalayınca, foto-muhabir,editörlerin gözünden kesinlikle kaçmayacak bir fotoğraf elde etmiş.


  [​IMG]
  -----------------
  Yine iki çocuk. Yer Irak’ın başkenti Bağdat. Amerikan askerleri bu çocukların evine baskın düzenlemiş ve babaları da tutuklanmış. Bu fotoğrafta özellikle kardeşlerin küçük olanına bakınca insanın içi eğiliyor. Ama Amerikalı askerlerin dimdik duruşu, üst tarafındaki kayıtsız görüntünün ipuçlarını veriyor. ‘O’ an, “Amerikalı fotoğraftan çıksa, bir de oalya bu taraftan baksa içi ne kadar eğilir?” diye bir soru da sorduruyor.


  [​IMG]
  ----------------------------
  Hindistan'ın Gujarat Eyaleti'nde Agariaslar, topladıkları yakacak odunları çalış;tıkları yere götçrçrken soluklanıyor. O yçklerle 15 kilometre yçrçmeleri gerekiyor. Agariaslar, Hindistan'ın tuz iş;çileri. Hindistan'daki kast sisteminin öteki unsurları tarafından temiz suya yaklaş;tırılmıyor, sağ;lık kuruluş;larından yararlandırılmıyor, eğ;itim hakkından da uzak tutuluyorlar. Buna karş;ılık Hindistan'ın tuz ihtiyacının yçzde 70'i bu insanlar tarafından karş;ılanıyor. AP Ajansı'ndan Prakash Hatvalne belki de bu gerçekler nedeniyle onları ‘o' anda tabiatın vahş;i, kuru duyarsızlığ;ında bir kenara koyuyor. (Associated Press / Prakash Hatvalne)


  [​IMG]
  ------------------------------------
  Haiti'de 7 Şubat gçnç devlet baş;kanlığ;ı seçimleri yapılacak. Ülke, yıllardır darbeler, iç karış;ıklıklar ve doğ;al afetlerin altında eziliyor. Baş;kent Port-au Prince'teki bir mahallede ‘o' an bu sçrecin sonucunu gösteriyor. Yalnız yoksulluğ;u çocuk göstermiyor, adeta ış;ığ;ın ve foto muhabirinin oradaki varlığ;ını fırsat bilen evin duvarı yoksulluğ;un afiş;ine dönçş;çyor. (Associated Press / Brennan Linsley)


  [​IMG]
  ------------------------------  Filistin'de Batı Şeria'da El Halil kentinde İsrail askerlerinin dçzenlediğ;i bir operasyonda tutuklanan bir Filistinli genç. Gözleri kapalı olmasaydı ış;ıkla öfke, endiş;e ve merak duygularının alaş;ımını oralarda görebilecektik. Filistinli ‘o' anda öfke, endiş;e ve merakı geri kalan duyularıyla bçtçn yçzçne yayıyor. (Associated Press / Nasser Shiyoukhi)


  [​IMG]

  -------------------------------  Pakistan Keş;miri'nde Neelum Vadisi'ndeki bir köyçn mezarlığ;ının yanındaki patikadan depremde evsiz kalan iki kiş;i geçiyor. Patika, bir yerlerden çekilen elektrik hattından enerji alan lambayla aydınlatılıyor. AP fotoğ;rafçısı Tomas Munita'nın kayda geçirdiğ;i bu ‘o' an, mezar taş;larını yçrçyenlere dikkat kesilmiş; bir duruş;a getirmiş; olabilir mi acaba? Ya da ‘o' an, ağ;açların o insanların hçznçnç paylaş;masını yakalamış; olabilir mi acaba? (Associated Press / Tomas Munita)


  [​IMG]

  -------------------------  Tçrkiye 18 Mart'ta, Avustralya ve Yeni Zellanda ise 25 Nisan'da anıyor. Bu 'o' an, Gelibolu Savaş;ları'nın 90'ıncı yıldönçmçnde, 25 Nisan sabaha karş;ı baş;layan Anzak Gçnç Törenleri'nde Reuters adına Fatih Sarıbaş; tarafından elde edildi. Törenlerin sahibi, Avustralya ve Yeni Zellandalılardı. Ama kuş;kusuz anma etkinliklerinin pek çok aş;amasında Tçrkiye de vardı. Her 18 Mart'ta Anzaklar nasıl anımsanırsa, 25 Nisan'da bu memleketin evlatları da hatırlanırdı. Avustralya bayrağ;ı dokusu arkasında görçnen Tçrk Silahlı Kuvvetleri'nin Şeref Kıtası, Anzak Gçnç'nçn bu boyutunu simgelemekteydi. (REUTERS/Fatih Sarıbaş)


  [​IMG]
  -----------------------------------


  Haber fotoğrafının gücünü, işlevini ortaya koyan bir fotoğraf. Romanya... Bu ülkede sel felaketi yaşanıyor. Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan bazı kasabalardaki binlerce insan tahliye edilip çadırlara yerleştirildi. AP Ajansı’ndan Vadim Ghirda’nın çektiği fotoğrafla gelen bilgide, “Yüzlerce felaketzede, nehirden taşan suların kasabalarını, evlerini basıp basmadığını merak ederek endişe içinde bekliyor” diye yazıyor, ‘o’ ana da yazıldığı gibi... (Associated Press / Vadim Ghirda)

  [​IMG]


  Avrupa Birliği’ne girmeden önce yoksul bir ülke olan, dışarıya göç veren İspanya, artık Birlik içinde görece yoksul olan yeni 8 üye ülkedeki göçmen işçi olmaya istekli olanlara kapılarını açıyor. Buna karşılık Afrika’dan gelenlere kapılar kapalı. Fotoğraf Fas-İspanya sınırı diyebileceğimiz bölgede bulunan Melilla’daki kampta çekildi. Kaçak göçmenler yemek kuyruğunda bekliyor. Kendileri orada değil sanki... Umutları ve beklentileriyle kalıplarından çıkıp daha iyi bir dünyaya gitmişler gibi... (Associated Press / Alvaro Barrientos)


  [​IMG]
  ----------------------------

  Nepal’de Kral’ın geri adım atarak Parlamento’yu açacağını ilan etmesinden sonra muhalif ittifakı içinde yer alan Maocu gerillalardan biri kutlamalar sırasında kameraya gülümsüyor. Fotoğrafla ilgili ayrıntılı bilgi yok ama çocuk olduğu görülebiliyor. Belki de bu yüzden, gülümsemesi canlı renkleri nasıl da kabulleniyor. Yüzündeki masum ışıma elindeki köhne silaha nasıl da ağır basıyor. (Associated Press / Manish Swarup)

  [​IMG]

  ------------------------


  Işığın ve gölgelerin keskin kenarlar oluşturduğu bir anda çekildiği için olanı kolaj gibi duran bir fotoğraf... Aslında o sırada baktığımız yerde saatte 125 kilometrelik rüzgar yaratan bir fan var. Bu rüzgar, insan bedenini havada tutuyor. Hasılı o sırada Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan Eyaleti’ndeki bir üniversitede bir paraşütçü kursiyerlere ders veriyor. Açıklama olmadan anlaşılması güç bir fotoğraf. Fotoğrafta da sürrealizm var mı diye sorduran bir ‘o’ an. (Associated Press / Mattoon Journal Gazette, Stephen Haas)

  http://www.ntvmsnbc.com/modules/slideshow/VeInsan20060428/images/04.jpg[img][/COLOR][/SIZE]

  [SIZE=5][COLOR=red]--------------------------------[/COLOR][/SIZE]


  [SIZE=5][COLOR=red]Amerika’nın Michigan Eyaleti’nin Lansing kenti. Kentte hafta sonu neo naziler bir gösteri yaptı. Bu gösteri sırasında bir başka grup da farklılıklara, kültürel çeşitliliği kutlama gösterisi yaptı. Bir Meksika dans topluluğu üyesinin silüetini gösteren ‘o’ anda bu gösteri sırasında elde edildi. (Associated Press / Al Goldis) [/COLOR][/SIZE]


  [SIZE=5][COLOR=red][IMG]http://www.ntvmsnbc.com/modules/slideshow/VeInsan20060428/images/05.jpg
   


 2. cok guzel anlatmisin ablam emeklerine saglikk
   


 3. Güzel anlatımın için teşekkürler ablacım emeğine sağlık...
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,333
  1,786
  38


  sağ olun teşekkürler,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş