Emirdan'dan Kore'ye Savaşa Giden Eyüp Can' a YAkılan Ağıtlar, Dönemeyen Balişoğlu Eyüp CAN ın Ağıdı

zahide 1 Şub 2009

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,315
    1,909
    38

Birleşmiş Milletler Kararıyla; 1950 Yılında, Güney Kore’ye yardım amacıyla, General Tahsin Yazıcı komutasında 5.000 kişilik Türk Tugayı da Kore’ye gönderilmiştir.Kore’ye ulaşan Türk askeri kendini çatışmanın içinde buldu. Mançurya sınırına yakın bir yer olan Kunuri’de, süngü muharebesi ile, bölgenin yabancısı olmasına rağmen efsâneler yarattı. Şehitler verildi, yaralananlar oldu. Üç yıl süren Kore Savaşı sonunda evlerine dönemeyenlere ağıtlar yakılmıştır.

Anadolu’nun birçok yöresinden olduğu gibi, Emirdağ’dan da Kore’ye gidip de dönemeyenlerden birisi de Balişoğlu Eyüp Can’dır. Eyüp Can’ın şehit olması üzerine bir yakını aşağıdaki ağıdı yakar. Ağıtta, Türk askerinin Kore’ye gitmesini anlâmsız bulan Anadolu kadını, bunu “Kore senin vatanın mı, yurdun mu?” şeklinde ifâde ederken, O’na “Kırk belikli gelin almaya” ve “Yerine kardeşi Abdil’i göndermeye râzı olacağını” belirtir.

İzmir’den mi kalktı Kore’ye gemi,
    Gemi gurban olam getir Eyüb’ü,
    Çok ağlattın anan ile Baliş’i,
    Kore senin vatanın mı, yurdun mu?
    Gayıbıdın oğlum şehit oldun mu?

Şubeye vardım da künyen okundu,
    Emirdağ’ı başımıza yıkıldı,
    Dostumuz ağladı, düşman bakındı,
    Dön gel oğlum dön gel kurban oluyum,
    Sana kırk belikli gelin alıyım.

Köprüden ağrında gel bir görüyüm,
    Görüyüm de gadın oğlum ölüyüm,
    Apdil’i yerine vesek veriyim,
    Bir günüm doğar da bir günüm batar.
    Kore dağlarında aslanım yatar.

alıntıdır,

2. Ynt: Emirdağ dan, Kore ye Savaşa Gidip Dönemeyen Balişoğlu Eyüp CAN ın Ağıdı.

AYSE ABLA YINE BIR ILKE IMZA ATIYOR ARKADASLAR NEDENMI? TURK ASKERI KOREYE NEDEN GITMISTIR NEYI KURTARMAYA KIMI KURTARMAYA HANGI MILLI MEFATTA HIZMETE EVET SORULARI COGALTMAK MUMKUN.YUKARIDA AGITTA GORULDUGU GIBI EVET KOYLU INSAN OKUMASI YAZMASI BUYUK IHTIMALLE YOK FAKAT NE DIYOR DIKKATINIZDEN KACMASIN ,ORASI KORE SENIN VATANINMIDIR DIYOR /SAHI BIZ NE ARADIK KOREDE KENDI MILLETINE DEGER VERMEYENLERIN ASKERIMIZI DUNAYANIN OBUR UCUNDA TELEF ETMELERINDEN BASKA BISEY DEGILDIR, BURDA COK YORUM YAPMAK MUMKUN LAKIN EN IYISI HERKES AZ BI DUSUNSUN NEDEN BIZ KOREYE GITTIK GONDERDIK ASKERIMIZI ,DUSUNDUREN E TESEKKURLER ..SEVGILI ABLAMA.agitin etkisini ve icerigini tabiki cok iyi anladim ve etkisi muthis fakat bu agiti bir foto gibi dusundum ve bir baska acidan baktim dusundum ve neden dedim milletini bu kadar az seven baska bi ulke yonetimi dunya tarihinde nerde vardi idi acaba(o yillari sorgulmak bakimindandir sorum gunce ldegil yakin tarihle alakalidir)yoksa gunumuzu elestirmek degil ;fakat elestiri hak eden cok konu da vardir ....not bu yazi siyasi amacli degildir.......

3. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,315
    1,909
    38

ömer çok güzel yorumlamıssın ağzına sağlık zamanla bende bir kitap okumustum KORE NİRE diye çok etkilenmistim, evet Neden Gittiler?

4. arnavutali

arnavutali ÜYE

1,825
    0
    0

Şubeye vardım da künyen okundu,
    Emirdağ’ı başımıza yıkıldı,

Dostumuz ağladı, düşman bakındı,
    Dön gel oğlum dön gel kurban oluyum,
    Sana kırk belikli gelin alıyım.

SÜPER ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK

Bu Sayfayı Paylaş