Einstein'ın teorisi çöktü mü?

İSADAMİ 29 Eyl 2011

 1. İSADAMİ

  İSADAMİ tasarımcı Tasarımcı

  56,372
  11,387
  0


  [​IMG]


  CERN'deki araştırmacıların nötrinoların ışıktan daha hızlı hareket ettiğini gözlemlemeleri fizik dünyasında yeni tartışma başlattı.

  Fizik kurallarını temelden sarsabilecek deney sonuçları doğrulanırsa Albert Einstein'in İzafiyet Teorisi tartışılır hale gelecek ve evrenin işleyişine ilişkin varsayımlar alt üst olacak.
  İsviçre'deki CERN Merkezi'nden İtalya'daki bir laboratuara gönderilen atomaltı parçacıkları nötrinoların, temel fizik yasalarına aykırı biçimde,ışıktan daha hızlı hareket ettiğinin ölçülmesi bilim dünyasında büyük şaşkınlık yarattı.
  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi fizikçilerin ölçüm sonuçları fizik alanında yeni bir tartışma başlattı.
  Ölçüm aletlerine inanmakta güçlük çeken, sonucun kendilerini de şaşırttığını ve 15 bin defa deneyi tekrarladıklarını söyleyen bilimadamları başka kuruluşlardan da ölçümleri değerlendirmelerini istediler.
  Işığın uzayda saniyede 299 bin 792 kilometre hızla yol aldığı hesaplanıyor. Einstein'ın modern fiziğin en temel yapıtaşlarından biri olarak kabul edilen "İzafiyet Teorisi" hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini varsayımını temel alıyor.
  CERN fizikçilerinin iddiasının doğrulanması halinde bu kuralın tartışmalı hale geleceği, evrenin işleyişiyle ilgili kuramların alt üst olabileceği belirtiliyor. Yine de, İzafiyet Teorisi'nin tamamen yok sayılmayacağı, istisnai koşullarla geçerliliğini korumaya devam edeceğini kaydediliyor.
   
 2. MaSuMCaDı

  MaSuMCaDı ÜYE

  8,738
  0
  0


  emegine saglık paylasım icin tsker
   
 3. İSADAMİ

  İSADAMİ tasarımcı Tasarımcı

  56,372
  11,387
  0


  Güzel Yorumlarınız için çok çok Tşkr ederim
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş