DÜnyanın En Ünlü Aşk Mektupları, Halil Cibran ın May Ziyade ye Yazdığı aşk mektupları, Ünlü Aşk mekt

zahide 25 Ara 2016

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .[​IMG]  Mektuplarıyla Dünya Edebiyatı;nda İz Bırakmış Aşk.. < Halil Cibran (1883 ; 1931) & May Ziyade (1886 ; 1941)
  May Ziyade, Filistin;de Arap Edebiyatı;ndaki ilk kadın yazarlarından. Denemeler yazar, bir süre gazete yöneticiliği yapar, aynı zamanda kadınların özgürlüğünün aktif savunucusudur. Çocukluğunda ailece Lübnan;a, oradan da Mısır;a göç etmek zorunda kalmıştır. Halil Cibran ise Lübnan doğumludur, on iki yaşında ailece önce Boston;a sonra New York;a yerleşir. May Ziyade, 1912;de Halil Cibran;ın Kırık Kanatlar adlı kitabını okur ve özellikle kitaptaki Selma Karami;den etkilenir ve Halil Cibran217;a mektup yazar. Uzun bir bekleyişten sonra Cibran;dan yanıt gelir. İşte o günden, Cibran;ın öldüğü 1931 yılına dek tam on dokuz yıl boyunca aralıksız sürecek olan mektuplaşmalar başlar. Edebi ve felsefi görüşlerin paylaşıldığı entelektüel sohbetler içeren bu mektuplaşmalar, giderek derin bir tutkuya ve aşka dönüşür. Uzun yıllar görmeden, sesini duymadan, mektuplarıyla hayatını dolduran Cibran;ın ölümünden sonra intihara bile kalkışır. Bu girişiminin ardından yakınları onu Mısır;dan alıp Lübnan217;a götürür. Bir süre akıl hastanesinde kalır. 1941 yılında Kahire;de ölür.
  ;Sana karşı taşmalarım ne demek bu? Bütün bunlarla ne demek istediğimi gerçekten bilmiyorum. Ama senin sevdiğim olduğunu ve sevgiye saygı duyduğunu biliyorum; Bu düşünceleri sana itiraf etmeye nasıl cesaret edebiliyorum? Böyle yaparak onları yitiriyorum. Yine de bunu yapmaya cesaret ediyorum. Tanrıya şükürler olsun ki, bunları söylemeyip yazıyorum, çünkü şimdi şu anda burada olsan, hemen geri çekilip uzunca bir süre senden kaçarım ve söylediklerimi unutuncaya kadar da beni görmene izin vermem; (May Ziyade)
  ;May, aşkı bir amaç olarak görürüz, bir sona ulaşmada bir araç olarak değil. Sen bende yaşıyorsun ve ben sende, bunu sen de biliyorsun, ben de. Tüm insanlar içinde ruhuma en yakın olanı, yüreğime en yakın olanı sensin, ruhlarımız ve yüreklerimiz asla kavga etmez. Sadece düşüncelerimiz kavga eder. Bana aşktan korktuğunu söylüyorsun, neden küçüğüm? Güneş ışığından korkuyor musun? Denizin gelgitinden korkuyor musun? Günün doğuşundan korkuyor musun? Baharın gelişinden korkuyor musun? Aşktan neden korktuğunu merak ediyorum. Sıradan bir aşkın beni memnun etmeyeceği gibi senin de sıradan bir aşktan hoşlanmayacağını biliyorum. Sen ve ben ruhtaki duyguları sınırlamakla asla doyuma ulaşamayız. Daha çoğunu istiyoruz biz, her şeyi istiyoruz. Ah May, aşktan korkma, aşktan korkma, gönül dostum. Acıdan, perişanlıktan, arzudan yana ne getirirse getirsin, ne kadar karmaşık ve şaşkın olursa olsun kendimizi ona teslim etmeliyiz; (Halil Cibran)
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  57,384
  2,135
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahidem güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   


 3. emeklerıne saglık ablam tesekkurler hepsi cok guzel
   
 4. E b r u

  E b r u ÜYE

  22,728
  777
  38


  emeklerıne saglık ablam harıka paylasımlar sunmussun yıne tesekkurler yuregıne saglık
   
 5. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  205,303
  12,560
  40


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık güzel paylaşım için teşekkürler
   
 6. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş