Dişlerin Çürümesine Neden olan yiyecekler nelerdir, Hangi yiyecekler dişlerimizi çürütür, dişler ned

zahide 23 Oca 2020

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  goktepeliler dis-curumesine-neden-olan-yiyecekler.jpg
  Yediğiniz yemekler, içtiğiniz içecekler sadece genel sağlığınız için değil dişleriniz içinde önemli. Kalsiyum yönünden zengin besinler dişleri güçlendirirken şekerli, nişastalı gıdalar diş çürümesine neden olabilir. Tek tek yiyecek adı vermek zor ancak diş çürümesine neden olan yiyecekler arasında çikolata, şekerleme, şekerli ve gazlı içecekler, kurabiye ve kekler, kraker, hamur işleri, cips ve asitli meyveleri sayabiliriz.

  Diş çürümesine neden olan ana yiyecekler içerisinde doğal olarak şeker bulunan ya da sonradan şeker ilave edilen gıdalar ve içeceklerdir. Hatta %100, taze sıkılmış bazı meyve suları bile şeker içerdiğinden diş çürümesine neden olabilir. Dişlerin başlıca düşmanları ise şekerlemeler, tatlı kurabileler, tatlılar, kola gibi gazlı ve tatlı içecekler ve çikolatadır. Ayrıca diş aralarına sıkışabilen yapışkan yiyecekler bakteri oluşumuna neden olabildiği için çürümeyi hızlandırabilir.
  Diş çürümesine neden olan bakteriler diş yüzeyinde şeker kaldığında çok daha hızlı çoğalır ve asit üretimine başlar. Bu asit zamanla diş yüzeyine zarar vererek çürük oluşturur. Uzun süre temizlenmeyen dişlerde asidin yol açtığı çürükler derinlere, sinire kadar inerek diş ağrısı, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyete neden olur.

  Dişlerinizi çürüklere karşı korumanın en iyi yolu düzenli olarak fırçalamak ve ağız hijyenine özen göstermektedir. Bu bakteriler sadece dişlerde çürümeye yol açmaz bazen dişi tutan diş etlerinin çekilmesine ve sağlıklı bir dişi kaybetmenize de neden olabilir. Günde iki kez diş fırçalamanın (sabah ve yatmadan) diş sağlığını korumak için minimum gereksinim olduğunu unutmayın. Mümkünse her yemekten sonra fırçalayın ve gece yatmadan diş ipiyle dişlerin arasında kalan yemek artıklarını temizleyin. Hiç bir şey yapamıyorsanız şekerli gıdalar tükettikten sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın.

  Diş çürümesi bazen dişin gözle görülmeyen kısımlarında oluşabilir ve siz fark edene kadar tüm dişi sarabilir. Bu yüzden düzenli olarak diş hekimine gitmek ve periyodik kontrolleri yaptırmak gereki

   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  201,946
  3,110
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
  Son düzenleme: 23 Oca 2020
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  Teşekkürler sağ olun sev
   
 4. CANSU CAN

  CANSU CAN süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör Tasarımcı

  5,009
  218
  0


  zahide faydalı paylaşım ların için teşekürler canımm
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş