Din Adamı Dediğin nasıl olmalıdır, Din Adamı kimlere deniz Durmus KArabağlı yazıları, Dİn Adamı NAsı

karabagli43 15 Şub 2016

 1. karabagli43

  karabagli43 ÜYE

  207
  0
  0


  DİN ADAMI DEDİĞİN
  Din adamı denilen adamlar papağan olmamalıdır. Gerçi dinin pek adamı da olmaz ya. Yani dinin çok güzel bilip kavrayan demek daha doğru olur. İşte böyle yetiştirilecek adamlar papağan olmamalı derken okuduğunu bilmeli ne demek istiyor doğrusunu anlama yeteneğine sahip olmalıdır. Sorgulamalı aklını kullanmalıdır.
  Katiyetle kendisine din adamı denilen kimseler kibir guru sahibi olmamalı. Hele hele asla bilgiçlik taslayıp insanlara karşı ukalaca davranmamalıdır. Hat tini bilmesi gerekirken dünya coğrafyasını ve yaşadığı coğrafyayı iyi tanımalıdır. Tarihi iyi okumalı tarihi gerçekleri iyi kavramış olmalıdır.
  Mademki din adamı deniyor o zaman Kuranın nasıl okunacağını okuduğu surelerin ayetlerinin mealini kendi lisanı ile kavraya bilmeli ve topluma gerçek bilgileri aktarmasını bilmelidir. Aklını kullanarak hurafelerin hikâyelerin ve ondan bundan aktarılarak gelen insanlarda saplantı halini almış sözde din zannedilenlerden arınmış olmalı. Asla onun bunun adamı olmamalı.
  Özgür düşünen geniş perspektiften dünyayı okuyan kendi nefsine göre hareket etmeyen toplum psikolojisini iyi okuyan olmalı. Ülkenin yönetimine ve elit kadrosuna sahip olanların adamı olmamalı. Dine hizmet ettiğinin bilincini asla yitirmemeli. Zengine fakire düküne okuyana cahile eşit mesafede olmalı. Her türlü gücü otoriteyi elinde bulunduranların hizmet karı değil milletin emrinde olmalı. Paranın, menfaatin ve rantın yanında değil Allah’ın hizmetinde olmalıdır.
  İşte özlenen din adamı böyle olmalı. Devletine halkına hizmet ile yarışan dinci değil gerçek manada dindar olmalı ve yetiştirilecek din adamlarımızı da bu doğrultuda yetiştirmeliyiz. İblisin değil insanın hizmetkârı yapmalıyız.
  Özlenen din adamı dediğin böyle olmalı.
  Durmuş Karabağlı
   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  Bu Paylaşımınızda çok önemli hocam yüreğinize sağlık,
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  57,384
  2,135
  0


  emeğinize yüreğinize sağlık güzel paylaşım için teşekkürler,
   
 4. *sivaslii..

  *sivaslii.. süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  5,446
  473
  38


  Emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler
   
 5. EliCn

  EliCn ÜYE

  69
  0
  0


  emeğine sağlık.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş