Dikili Ağacım yok deme, Yaşadığın Yeri Bir Ağaç Dik, Doğayı Yeşillendirme, Yaşadığımız Yere Bir Ağaç

zahide 22 Eyl 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

197,651
    1,583
    38

Sevgili köylülerim ve değerli üyelerimiz yeni bir kampanya başlatıyoruz..Zaten kuraklığın verdiği zararla birlikte heryer çölleşiyor. hepimiz elele verelim ve köyümüzü yesillendirelim.Bunu nasılmı yapacaz. Herkes canla başla bir şekilde mücadele edererek bedenen ve kafa ile çalısarak.Köyünüz veya yaşadığınız yer i Yeşillendirme yani Ağaçlandırma çabaları olanlar bedenen biz dısardakilerde gerekirse maddi destek vererek yardımcı olacaz..burada herkes fikrini belirtsin amaç köylerimizi ve Yaşadığımız yerleri orman gibi yapalım...Benim İlk aklıma gelenler su ve sulama kanallarının kenarlarına dikmek...Mesala yeni sulama kanalı acıldı onun her tarafına dikilebilir.. Yaşadığımız şehirdede apartmanımızın önündeki bir toprağa ağaç dikebiliriz, Köyde olmayanlar bir yakınına söleyerek kendi adına on tane ağaç dikmesini söler hatta plaket yaptırırız herkes ağaçlara adını yazar ne bilir bir sürü seyler yapılabilir..ben başlatayım herkesin fikrini bekliyorum..Ağaç dikmenin bir sürü sevapları olduğu ve dinimizcede çok önemli bir yeri olduğunu biliyorum.
    Allah Resulü Buyuruyor ki ;'Kıyametin kopacağını da bilseniz ve elinizde bir fidan varsa o fidanı dikiniz.'

Toprağı ve suyu en iyi koruyan âmillerden biri ağaçtır. Bu sebeple, aleyhissalatu vesselam, ağaç dikmeye de çok ehemmiyet vermiş, teşviklerde bulunmuştur: “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin” (25) emr-i şerîfi bir başka hadiste gerekçesini bulur: Ağaçtan her kim istifade etse, diken adına bir sadaka hükmüne geçmektedir: “bir müslüman ağaç diker de bunun meyvesinden insan, ehlî hayvan veya vahşî hayvan veya kuş yiyecek olsa, yenen şey onun için bir sadaka hükmüne geçer. Her kim ne eksiltirse bu kendisi için (kıyamete kadar(26)) sadaka olur” (27). Ağaçtan istifade onun odunundan, yaprağından, güzelliğinden... veya gölgesinden olabilir. Bu istifadeyi “Allahın herhangi bir mahluku” (2 (müşteri, hırsız, satıcı veya yolcu sıfatıyla yapar, bazen bir yabanî veya ehlî hayvan) yapar, fark etmez... Şu halde bunların hepsi ağacı diken kimse adına bir sadaka olmaktadır ve ağaç ayakta kaldığı müddetçe o kimseye bir sadaka-i câriye hükmüne geçmektedir.

Resulullah, mühim bir borcun tesviyesi için 500 adet hurma dikerek bu sadette ümmetine pek çok feyiz ve bereketlerle dolu fiilî bir sünnet bırakmıştır(29). Sünnet deyince sadece sakal, bıyık, sarık ve misvak gibi, mahdut şeyleri anlayanların kulakları çınlasın.

NEDEN BİZİM KÖYÜMÜZ yada KÖYLERİMİZ yada Yaşadığımız Şehir BÖLE OLMASIN..TAMAM DENİZİMİZ olmayabilir YOK AMA YESİLLİGİ OLSUN NE GÜZEL OLUR.HARİKA DOĞA MANZARALARI VE DOĞA EVLERİ.

2. rappereses

rappereses ÜYE

839
    0
    0

Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

halam emegıne saglık cok güzeel bi konuya eyinmissin tebrikler.

:D halam can yerimden vurdun bi agac dikmenin bukadar sevap ve bukdar yaralı oldugunu bilmiyodum ve ayrıca sünnet oldugunda tşkler. :)

3. Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

elıne saglık halm cok guzel olmus bılgıler ıcın tesekur ler

4. zahide

197,651
    1,583
    38

burhan sadece bu kadar yorum yetmez...daha fazlasını bekliyorum..köyde siniz size çok iş düsüyor..araştırma yapın bakalım neler yapılabilir.

5. Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

MADEM SORUDUN HALA KOYUMUZUN KANAL BOYUNA AGAC EKMEYI DUSUNUYORUZ AMA BİLDİNİZ GİBİ BİZİM KOYDE HER AGAC YETISMIYOR DUDENE DE EVELKI SENE CAM DIKTIK OLMADI EGER MUMKUN OLURSA KOYUMUZU AGAC DIK MEK ICIN YARDIM LASALIM DERIM BILDINIZ GIBI BIZIM KOYUN EBUYUK SORUN LARIN DAN BIRISI DE AGAÇ SIZ LIK HEP BERABER BU SITEDE BULUNAN KOYLULERIME SESLENIYORUM KOYUMUZIUN KANAL BOYUNU ACLADIRALIM VE BU ARDA DUDENI UNUT MAYALIM HANI ANLASAM ELIMDEN GELENI YAPACAM AMA ANLAMADIM ICIN HALA SANA BURAKIYORUM ARASTIRIR SAN SEVINIRIM KOYUMUZUN YESILEN MESINI ISTIYORUM GUZEL OLMAZ MI ARKADAS LAR AGACI BULSAK EKMEK SORUN DEYIL TUM KOY GELIR AMA KOYUMUZDE YESILIK OLMADI ICIN COK UZULUYORUZ KANAL DAHA YENI GELDI AMA YESILIYE IHTIYACIMIZ VAR DESTEYINIZI BEKLIYORUZ GOKTEPE KOYLULERI YARDIM LARINIZI ESR GEMEYELIM

6. zahide

197,651
    1,583
    38

evet orhan köyde duranlardan daha çok bilgi bekliyoruz..en azından hangi ağaçlar yetişesilir toprak tahlili, yer tesbiti bunu köyde oturanlar yapacak.. hadi bakalım ilgi bekliyoruz.

7. Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

inşallah duyarlı köylülerimizle beraber göktepe köyümüzü yeşil bir cennete çevirecez tüm köylülerimizin bu konuda duyarlı olmasını bu konunun çok ciddi birkonu olduğunu söylüyorum böyle bir konuyu gündeme getirdiği için ayşe abla teşşekür ediyorum

8. zahide

197,651
    1,583
    38

Bekir her konuda beni yalnız bırakmadınız bu konudada yanımda olacağınızı biliyorum..sana ve aile bu çağdaş davranısınızdan dolayı hem tebrik ediyor hem teşekkür ediyorum..Bu site kurulduğu günden bu yana yanımdasınız..

9. zeeeeeeek

zeeeeeeek ÜYE

16
    0
    0

zahidem ben köyün yeşillenmesi konusunda elimden geleni yapmaya hazırım sen yeter ki destek iste maddi destek yapamazsam manevi desteklerimle burdayım yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım

10. zahide

197,651
    1,583
    38

yasin teyzem ağaç dikeceğimiz zaman senide cağırırım ağaç dikenlere su versen kar)))) getir götür isi yaparsın teyzem.. maddi destek az lazım bize manevi destek lazım.

11. Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

OYÖNDEN KÖYLÜLERİME GÜVECİM SONSUZ YETERKİ HERŞEY HAZIR OLSUNLAR AGACLAR OLSA DIKIM EN FAZLA 2 GUN SURER CUMARTESI PAZARA DEGETIRSEK SADECE SEHIRDEKI KOYLULERIMIZ YETER OYÖNDEN KAYGIM YOK

12. zahide

197,651
    1,583
    38

orhan tahminimdende çok destek geliyor her ne kadar buraya yazmıyorlarsada gerek sitenin sohbet yerinde gerekse msn den çok büyük destekler varr.. sanırım çok güzel seyler yapacaz... çok mutluyum benim köylülerimede bu yakısır..hadi bakalım çöl göktepeyi yesil göktepe yapalım..

13. Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

NIYE OLMASIN HALA ADINI YEŞİL GÖKTEPE OLSA MUHTESEM OLUR YARDIM VE DESTEK VERENLERE TEŞEKURLER EDERİM KOYUMUZ ADINA

14. sibel

sibel ÜYE

84
    0
    0

bende yardimci olmak isterim ama burdan pek mumkun degil ama elimden geleni yapmak isterim

15. Ynt: Evet Sevgeli Göktepeliler ve sitedeki Değerli üyelerimiz

bacım onemlı deyıl ızıne geldın de dudene ekılır ınsalah agacları sularsın

16. zahide

197,651
    1,583
    38

sibel cim söylemen bile yeter önemli olan birlik beraberliğin ve güvenin olmasi gerisi kolay..insallah bir seyler yapacaz.

17. rojin

rojin ÜYE

16
    0
    0

Ynt: Dikili Ağacım yok deme,Gel Köyümüzde Dikili Ağacın olsun.

bizde variz aba sonusta o koy bizim koyumuz hepimiz birlik olursak daha neler yapmayizki yeterki istek olsun gonuller bir olsun istedikten sonra her sey olur ireli allah sonra biz burdayiz aba

18. zahide

197,651
    1,583
    38

Bende sizlere güvenerek böyle bir ise kalkistım..B u işler ekip işi bir iki kisinin yapacağı iş değil
    insallah hep beraber mucizeler yaratacaz ben buna inaniyorum..sağolun var olun.

19. sevgi perisi

sevgi perisi ÜYE

32
    0
    0

rappereses e katılıorum :D :D

20. DAVUT

DAVUT ÜYE

8
    0
    0

hala isalah oyle yesil koyumuz olur geleceyin gec leri gorurur

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş