Dijital korsanlıkta dünya beşincisiyiz, Dijital Korsanlık Türkiyede Nasıl, Türkiyede Sahte Ürünlerde

İSADAMİ 2 Eki 2011

 1. İSADAMİ

  İSADAMİ tasarımcı Tasarımcı

  56,372
  11,387
  0


  [​IMG]


  Türkiye korsan ve taklit ürün kullanımı listesinde dünyada beşinci sırada geliyor.

  Bu ürünlerin kullanımının yol açtık yıllık vergi kaybı 3 milyar dolar civarında. Yetkililer ayrıca 135 bin kişinin de bu nedenle işsiz kaldığını belirtiyor.

  Uluslararası Ticaret Odası'na bağlı "Sahtecilik ve Korsanı Durdurmaya Yönelik İş Eylemi"nin (BASCAP) İcra Komitesi Başkanı David Benjamin, Türkiye'ye geldi. Ankara'da hükümet yetkilileri ve işverenler ile bir araya gelen Benjamin, dünyada taklit ürünler ve korsan piyasasının son 20 yılda arttığını ve Ankara'ya gelmesinin nedeninin de bu olduğunu söyledi. Benjamin, "Türkiye fikri mülkiyet hakları açısından ciddi sorun yaşayan ülkelerden biri. Türkiye sahte ürün satışında dünyadaki ilk 5 ülkeden biri" dedi.
  Benjamin'in de belirttiği gibi Türkiye'nin taklik ürünlerde karnesi pek de iyi değil. Türkiye'de yıllık taklit ve korsan ürün pazarının büyüklüğü 6-10 milyar dolar arasında değişiyor. Bunun 4 milyar doları ithal ürünler için harcanıyor. Yerel taklit ürün piyasasının büyüklüğü ise 2-5 milyar dolar arasında. Ayrıca Türkiye'de dijital ortamda yılda maliyeti 400 milyon ile 1 milyar dolar arasında değişen müzik ve film indiriliyor.
  Yetkililer korsan ve taklit ürünlerin yıllık yaklaşık 3 milyar dolar vergi kaybına yol açtığını, neden oldukları sağlık sorunları nedeniyle de yıllık harcamaların 340 milyon doları bulduğunu belirtti. Yetkililer, korsan ve taklit ürün piyasası yüzünden yılda 135 bin kişinin işsiz kaldığını ifade etti.
  Uluslararası Ticaret Odası yetkilileri, fikri haklarla ilgili etkin mücadele edilmezse, dünyada yol açacağı zararın 2015 yılında 1 trilyon 770 milyar dolar olacağını dile getirdi.
   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,936
  1,963
  38


  ellerine sağlık alı güzel paylaşım,
   
 3. İSADAMİ

  İSADAMİ tasarımcı Tasarımcı

  56,372
  11,387
  0


  Güzel Yorumlarınız için çok çok Tşkr ederim
   
 4. Gulay

  Gulay ÜYE

  2,063
  0
  0  Emeğinize sağlık güzel paylasım teşekkürler
   
 5. İSADAMİ

  İSADAMİ tasarımcı Tasarımcı

  56,372
  11,387
  0


  Güzel Yorumlarınız için çok çok Tşkr ederim
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş