Çocukların Burun tıkanıklığı nasıl geçer, çocuklarda burun tıkanıklığını geçirmenin yolu nedir,

zahide 17 Tem 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38  goktepeliler çocuk.jpg


  Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?


  Burun akıntısı, çocukta rahatsızlığa ve huysuzluğa yol açabileceği için size zahmet veren bir soruna dönüşebilir. Ancak burun tıkanıklığı (eğer başka belirtilerle birlikte görülmüyorsa) genellikle evde yapılan uygulamalarla kısa sürede giderilebilir. Sıcak suyla yapılan bir banyo sonrası buharla birlikte burun açılır ve rahatlama sağlanır. Ya da bir kaç damla tuzlusu tıkalı burunun açılmasına yardımcı olabilir.

  Çocuklarda Burun Tıkanıklığı İçin Çözümler
  Buhar: Buhar, tıkanıklığa neden olan mukusu yumuşatarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Çocuklarda burun tıkanıklığını gidermek için en popüler yöntem olan buharı, duşta uygulayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise çeyrek tencere suyu kaynattıktan sonra çıkan su buharını hafifçe solumasını sağlayabilirsiniz. Eğer burnu çok tıkalıysa suya bir kaç nane veya okaliptüs yaprağı atmak iyi gelebilir. Buhar sırasında ve sonrasında hınkırmasını sağlayarak burnunu iyice temizleyin.
  Bazen kış aylarında evde kullanılan kalorifer veya infrared ısıtıcı gibi ısıtma sistemleri evin havasını kurutarak burun tıkanıklığına neden olabilir. Evin havasını nemli tutmak için peteklerin yakınına yarım kase su koyabilirsiniz. Bunu yatak odasında da yapabilirsiniz.

  Tuzlu Su: Eczanelerde “deniz suyu” olarak satılan tuzlu su tıkalı burnun kısa sürede açılmasını sağlar. Ev yapımı tuzlu su için 1 bardak ılık suya yarım çay kaşığı sofra tuzu atın ve karıştırın. Damlalık varsa her burun deliğine 2-3 damla damlatın. Damlalık yoksa çay kaşığıyla damlatabilirsiniz. Tuzlu suyun tıkanıklığı açması için çocuğunuzun başını bir kaç dakika geriye doğru tutun. Daha sonra burun deliklerine parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak tuzlu suyun mukusa işlemesini sağlayın. Bu işlemden sonra yumuşayan mukusu iyice temizleyin.


  Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Karşı diğer Öneriler
  Soğuk algınlığıyla birlikte azalan iştah ve su kaybı çocuğunuzda huzursuzluk ve sinirlilik haline neden olabilir. Bunu önlemek için hastalık döneminde bol bol su içmesinisağlamalısınız.

  Hastalık sırasında oturma odasında sıcak bir battaniye bulundurun. Sık sık terlemesi hastalığı daha kolay atmasına yardımcı olur.

  Burun tıkanıklığı grip ve soğuk algınlığının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda diğer belirtilere de dikkat etmelisiniz. Ateşini ölçün, halsiz olup olmadığına, gözlerinin kızarıp kızarmadığına ve öksürüğü olup olmadığına dikkat edin. Yetişkinler yıl boyunca ortalama 2-4 kez soğuk algınlığına yakalanırken çocuklarda bu rakam 7-9’a kadar çıkabilmektedir.

  Yukarıda listelenen çözümler çocuklarda, bebeklerde ve yetişkinlerde burun tıkanıklığını gidermek için kullanılabilir. Ancak bu tedavi yöntemleri bir kaç gün içinde tıkanıklığı açmadıysa ve diğer başka belirtiler varsa doğru teşhis için doktorunuza danışın.

  Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl giderilir yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan bilgilendirme amacıyla derlenmiştir. Bu yazı hiç bir koşulda teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Burun akıntısının nedeni ve uygun tedavi yöntemleri hakkında en doğru bilgiyi ancak doktorunuzdan alabilirsiniz.

   
 2. E b r u

  E b r u ÜYE

  22,548
  773
  38


  Emeklerine sağlık ablam
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38


  teşekkür ederim canımn seni görmek ne güzel
   
 4. VENOM

  VENOM tasarımcı Tasarımcı

  15,907
  267
  36


  emeyine saglık harıka paylasım ıcın tesekkurler
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 6. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  56,296
  2,035
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 7. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 8. TURAN KAFKASYALI

  TURAN KAFKASYALI süper moderatör Süper Moderatör

  13,762
  664
  0


  emeğine ellerine sağlık faydalı bilgi paylaşım için teşekkürler
   
 9. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  163,380
  1,826
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş