Çocuklarda Aşırı terlemenin sebeblerli nelerdir, çocuklar neden terlerler, çocuklar terliyorsa sebeb

zahide 19 Ara 2016

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  Bu yaz sıcaklarında çocukların olduğundan fazla terlemesi normal gözükebilir ancak bu durum tehlikeli hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle aşırı terleyen çocuğunuzu hemen doktora götürün...
  Yaz sıcaklarının tüm hızıyla bastırdığı bugünlerde pek çok anne baba çocuğunun aşırı terlemesinden muzdarip. Başı, sırtı, ensesi derken çocuk doktorlarına en sık sorulan sorulardan birini aşırı terleme oluşturuyor. Kimi çocuklar da başını yastığa koyar koymaz dakikalar içerisinde sular içinde kalabiliyor! Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım, sağlıklı bir çocuğun hareketli olduğunu, buna bağlı terlemenin de hele de aşırı sıcaklarda anormal bir durum olmadığını söylüyor.

  Buna karşın aşırı terlemenin çok ciddi hastalıkların göstergesi de olabildiğini vurgulayan Dr. Banu Küçükkırım ailelere bu ayırımı yapabilmeleri için mutlaka çocuklarını iyi gözlemlemelerini öneriyor. Aşırı terlemenin kalp ve damar sorunlarından solunum yolu hastalıkları ve lenf bezi tümörüne dek birçok nedeni olabildiğine dikkat çeken Dr. Banu Küçükkırım ***8220;Bebeğinizde veya çocuğunuzda aşırı terleme varsa bunu sadece yaz mevsimine ve sıcaklara bağlamamak, altında ciddi bir neden varsa önlemini geciktirmeden almak gerekir***8221; diyor. Dr. Banu Küçükkırım çocuklarda aşırı terlemenin 10 nedenini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

  ***8226;Solunum yolu hastalıkları ve alerji
  Solunum yolu hastalıkları ve alerji çocukların çok fazla terlemesine neden olan unsurlar. Zorlu nefes alıp vermek, burun etlerinde alerjik şişmeler solunum ve geniz sekresyonlarındaki aşırı artışın neden olduğu eforun artmasıyla terlemede ciddi artışlar olabiliyor. Bu nedenle çocuk doktoruna başvurmak ve tedaviye bir an önce başlanmasına özen göstermek gerekiyor.
  ***8226;Geniz eti büyüklüğü ve burun tıkanıklığı
  Geniz eti büyüklüğü ve burun tıkanıklığı çocuklarda sık görülen terleme nedenlerinden. Geniz eti mekanik tıkanıklık yoluyla eforlu nefes alıp vermeye bu da solunum ve kalp ritminde artışlarla birlikte terlemenin artışına neden oluyor. Geniz eti normalden büyük olan çocuklarda gece terlemeleri ve uyku apnesendromuna sık rastlanıyor. Bunun için çok dikkatli olmak ve kesinlikle tedaviyi ihmal etmemek gerekiyor.
  ***8226;Kalp ve damar hastalıkları
  Kalp hastalıkları kalp ritminin artışı veya kalbe dönen kan yükünün artışına neden olarak terlemeye neden olabiliyor.Özellikle bebeklerde kalp ve damar problemleri konusunda aileler bilinçli olmalı. Ağız çevresinde beliren morarma, ağlarken tıkanma veya soluk durması olarak adlandırılan katılma ve terleme birlikteliğine dikkat! Bu durumda mutlaka çocuk doktoruna başvurmak gerekiyor. Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar aşırı terlemeye başlamışlarsa kalp yetmezliğine gidiş açısından uyarıcı olmalı.
  ***8226;Metabolik ve endokrin hastalıklar
  Bebeklerde hipoglisemi yani kan şekerinin aşırı düşmesi, ağır bir terlemeye neden oluyor. Titreme, aşırı terleme, morarma, emme isteksizliği ve kalbin hızlı çarpması ile birlikte görülüyor. Daha büyüklerde solukluk, dalgınlık ve anormal davranışlarla da kendini gösterebiliyor. Çok acil müdahale edilmesi gereken ve mutlaka çocuk doktoruna danışılması gereken bir tablo! Tiroid bezinin aşısı çalışması durumunda(Hipertiroidi) metabolizma hızı artarak terlemeye neden oluyor.
  ***8226;Enfeksiyonlar
  Dr. Banu Küçükkırım***8220;Enfeksiyonlar meydana getirdikleri ateş yada metabolizma hızındaki artış nedeniyle aşırı terlemeye neden olabiliyor. Ateşi olan çocukta vücudun soğutulması için terleme refleks olarak devreye giriyor***8221; diyor.
  ***8226;Antibiyotikler
  Antibiyotiklerin kullanımı sırasında da terleme görülebiliyor. Terlemeye eşlik eden kas eklem ağrıları ve baş ağrıları varsa daha ciddi enfeksiyon hastalıkları akla gelmeli. Tüberküloz ve brusella bunların başlıcaları.
  ***8226;Ergenliğe geçişin etkisi
  Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda tiroid bezinin aşırı çalışması terleme nedeni. Hipertiroidi denilen tabloda terlemenin yanı sıra halsizlik, tansiyon yüksekliği, kalp çarpıntıları ve zayıflama sık görülüyor. Ergenlik dönemindeki çocuklarda aşırı terlemeyi açıklayacak neden bulunamıyorsa, yasal olmayan madde kullanımını da unutmamak gerekiyor.
  ***8226;Lenf bezi tümörü
  Çok nadir de görülse, lenf bezi tümörü olarak bilinen lenfomada gece terlemelerine sık rastlanıyor. Ancak terleme tek bulgu olmadığı gibi eşlik eden enfeksiyonlar vücudun bazı bölgelerindeki lenf bezlerinde şişlik karaciğer ve dalak büyümleri gibi bulgularla seyrettiği de unutulmamalı.
  ***8226;D vitamini eksikliği
  İlk bir yaşına kadar D vitamini eksikliği olan, yeterince D vitamini almamış bebeklerde ileri dönemlerde terlemeye sık rastlanıyor. Ancak bu bulgu raşitizm hastalığının başlangıcında değil, ilerleyen dönemlerinde oluşuyor. Çocuklarda baş terlemesinin neden D vitamini eksikliğinde görüldüğü bilinmiyor ancak C vitamini eksikliklerinde de terleme olabiliyor.
  Ebeveynin yanlış tutumu
  Dr. Banu Küçükkırım, çocukları çok sıcakta büyütme eğiliminin kültürel bir özelliğimiz olduğunu, bun nedenle terlemeye bazen de ebeveynlerin neden olduğunu belirterek ***8220;Oysa çocuklar yetişkinlerden daha hareketli ve bazal metabolizma hızları da daha yüksek. Çevre ısısının 19-23 derece arasında olması gerekirken eğer bu ısıda bir de bebeği kat kat sararsak terlememesi kaçınılmaz olur. Özellikle yenidoğan döneminde kalın giydirilen veya yüksek ısıya bağlı aşırı terlemeye maruz kalan bebeklerin bu dönemde anne sütü alımı da azalırsa sarılık şikayeti artabilir***8221; diyor.
   


 2. [​IMG]
   
 3. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  205,107
  12,559
  40


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık güzel paylaşım için teşekkürler
   
 4. E b r u

  E b r u ÜYE

  22,728
  778
  38


  emeklerıne saglık ablam cok guzel paylasımlar ıcın tesekkur ederım yuregıne saglık
   
 5. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  57,384
  2,137
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahidem güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 6. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  181,322
  1,916
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş