Burasida Benim Köyüm Kayseri Develi Kale köyü tarihi adı yapısı kültürü, Develi kale köye resimleri

EFSANE GENC 2 Tem 2019

 1. EFSANE GENC

  EFSANE GENC tasarımcı Tasarımcı

  408
  16
  0


  KALE KÖYÜ 18.08.1928

  7.JPG


  Köy,Bakırdagının güneyinde,kurşunluk dağının eteğinde ve 50 evlidir. Bina ları köyün yakınında bulunan yumuşak taşlardan yapılmıştır.  Köyde evler önceleri alçakken,birkaç senedir yüksek ev yapımına başlanmıştır.

  Köyün muhtarı ibiş ağa ismide hoş bir adamdır. Arazisi oldukca verimlidir. Ve halka yetecek kadar sebzede yetişmektedir.

  Kale köy yaklaşık olarak 400-500 senelik eski bir köydür.Fakat binaların hepsi hemen yenileşmiştir.

  Eskiden bu köyde birkaç ev ve Rum da bulunuyormuş Bunlar 55 sene önce köyün havasıyla bağdaşmayacaklarını ileri sürerek kiliselerin taşlarını da ber- berinde taşınmak suretiyle Hutce ve Beş kardeş köylerine göç etmişlerdir.


  Köye isim verilmesinin sebebi :

  Köyün ismi her ne kadar Kale ise de , buna benzer hiçbir şeye sahip değildir. Yalnız, küçük bir tepeye köylü kale demektir.Köyün çevresinde ufak tefek tepecikler vardır ki, tepelerin varlığı köye bir özelik verdiğinden , Kale denmesi sebep olduğu akla gelebilir.

  Kale’nin Havası :

  Kale kışın çok soğuktur.Yazın yayla halinde olmasına rağmen ne yazı ki -atmış yaşını geçen ihtiyarı yoktur. Dolayısıyla hava ve suyu o kadar iyi değildir. Kuruntusunu vermekte ise de, Durum böyle olmayıp geçen sene ani olarak ortaya çıkan hastalığı buna sebep olduğu muhakkaktadır.Çünkü bu sene iki vefat olduğu halde geçen sene 25 köylü ve eski ihtiyarlar tamamen ölmüştür. Şimdiki durumda köylü en yaşlı olarak Ali Ya Kahya ve Mustafa Çavuştan başka kimse kalmamıştır. Bunların ise yaşlıları 55-60 arasındadır.

  Avşarlılar :

  Kale köyünde atmış beş senedir Avşarlılar dadanmış bu süre içinde köyü 7 kere basılarak perişan etmişlerdir. Bu hal köylünün zayıflığına ve başarısızlığı na yorumlanmaktadır. Avşarlılarla aralarının bu derece gergin olmasına sebep ne yazıki kan davasıdır.

  Eğitimi :

  Köyde şimdiye kadar okur yazar olarak iki kişi yetişmiştir ki, bunların biri 312 tarihlerinde ölen idris Efendi’dir. Diğeri halen köyün imamı bulunan idris Efendi’nin kardeşinin oğlu Bekir efendidir.


   
 2. S£V®

  S£V® Administrator Site Yetkilisi Administrator

  204,244
  3,170
  36


  Ali Paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  190,921
  1,918
  38


  Çok teşekkürler birbirinden güzel yazılar, resimler devamını bekleriz,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş