Bunları Biliyormusunuz, Bilmediğimiz Gerçekler, İlginç Bilgiler, Üzüm Çekirdeği, Göz Bozuklukları, Y

Administrator 11 May 2010 1. .
  Üzüm Çekirdeği Ekstresi

  [​IMG]
  Biz sıcak iklim insanları içimiz kıpır kıpır, havaların ısınması ile birlikte açan gelincikler ve yeşeren doğa ile baharın ve sonrasında yazı karşılama hazırlığı içindeyiz. Öte yandan yaz demek birçok meyve ve sebzenin de sofraları şenlendirmesi demek.

  Bu meyvelerden biri tarihte asırlardır baş köşede yeri olan, bereketin sembolü, tadı da adı gibi meşhur, şairlerin şiirlerinde atıfta bulundukları üzümden başkası değil. Üzümün bu kadar meşhur ve tercih edilir olması elbette ki tesadüflere dayanmıyor. Meyvesi gibi, üzümün çekirdeği de insanlığın hizmetine sunulan ayrı bir ürün. Üzüm çekirdeğinin keşfi ve yararları üzerine söylenecek çok fazla söz var. Üzüm çekirdeğinin keşif öyküsü şöyle;
  Üzüm çekirdeğinin yararlı etkileri 1947 yılında Bordeaux Üniversitesi'nden emekli Fransız tıp profesörü ve kimyacı Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş. Çekirdek ilk olarak hamileliğinden dolayı aşırı ödemi olan fakülte dekanının eşine, dekan tarafından verilmiş.
  Dr.Masquelier o günü şöyle anlatıyor;
  "Kadın, şişmiş bacakları ile o kadar yorgun görünüyordu ki, güçlükle yürüyebiliyordu. Yüzünden, çektiği acıları okumak mümkündü. Ne yapabilirim de bu kadının acılarını dindirebilirim diye düşündüm. Sonra dekanın eşine üzüm çekirdeği verdiğini gördüm. Dekanın eşi 48 saat içinde iyileşti. O halde, ben üzüm çekirdeğinde özel bir şeyler olabileceğini düşündüm"
  1950'de üzüm çekirdeği Resivit olarak bilinen ve Fransa'da satılan ilk damar koruyucu ilaç olmuş. Dr.Masquelier ve meslektaşları, üzüm çekirdeğinin varis üzerindeki etkisini doğrulayan dokuz deney yapmışlar. Bununla birlikte çekirdek, göz kamaşması, gece körlüğü, maküler dejenerasyon gibi göz sorunlarının, arterit, saman nezlesi, alerji ve burun kanamalarını tedavisinde de kullanılmış. "Eğer düzenli olarak üzüm çekirdeği alırsanız, damar duvarlarınız güçlenecektir" diyor Dr.Masquelier. Diş eti kanaması olanlar da kullanmalı. Peki üzüm çekirdeğine ihtiyacınız olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz? Dr.Masquelier'in konu ile ilgili görüşleri şu şekilde:
  "Sabahları dişlerinizi fırçalarsınız ve diş etlerinizin kanadığını görürsünüz. Ya da göz korneasında bir kan lekesi fark edersiniz. Veya geceleri kendinizi yorgun hissedersiniz, baldırlarınız şişer, ödem olduğunu fark edersiniz. Bu durumda damar zayıflığından muzdaripsinizdir ve üzüm çekirdeği tüm bu patolojik mekanizmalarla mücadele eder".
  1995 yılında İtalya'da yapılan bir araştırmada 150 miligramlık üzüm çekirdeğinin ağrıyı, yanma karıncalanma hissini ve atardamarların şişme derecesini azaltmada, yaygın olarak kullanılan bir eczacılık ilacından daha hızlı ve uzun sureli etki gösterdiği bulunmuş. 1985 yılında da Fransa'da 92 hasta üzerinde yapılan kontrollü deneyde, 28 gün boyunca 300 miligram üzüm çekirdeği almanın, ağrı, karıncalanma, geceleri oluşan bacak krampları ve şişkinliği yüzde 50'den daha fazla azalttığı gösterilmiş.
  Üzüm çekirdeğinin diğer bir faydası ise gözlere. Gece görüşünde önemli olan parlak ışıkların neden olduğu göz kamaşmasını geçirmeye yardımcı oluyor.


  Göz Bozuklukları


  Yine Fransa'da 100 denek üzerinde yapılan iki ayrı araştırmada 5 hafta boyunca günde 200 miligram üzüm çekirdeği almakla, parlak ışıklara maruz kaldıktan sonra görme keskinliğine yeniden kavuşma hızının arttığı ortaya çıkmış. Ayrıca testlerde üzüm çekirdeği ürününün, bilgisayar ekranı karşısında çalışmanın neden olduğu göz gerilimini geçirdiği ve miyopisi olanlarda retinanın işlevini ve duyarlılığını düzelttiği görülmüş.


  Yüksek Tansiyon


  Üzüm çekirdeğinin tansiyonu ve onun sonuçlarını düzenlemeye yardımcı olabileceği de belirtiliyor. Araştırmaların gösterdiğine göre, yüksek tansiyonlu insanlar genellikle çok geçirgen olan, zayıf kılcal damarlara sahipler. Bu da onların kılcal damar kanaması geçirme ve göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma olasılıklarını artırıyor. Dr.Miklos Gabor'un yaptığı araştırmada üzüm çekirdeği yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirmiş.


  Kozmetik Dünyası


  Üzüm tanelerinin hücreleri koruyan zengin maddeler içerdiğini keşfeden kozmetik dünyası, içinde üzüm özü bulunan yüz ve vücut kremleri, dudak koruyucuları ile hem cildimizi koruyan hem de güzelliğimizi besleyen ürünler üretiyor. Üzümde ve üzüm çekirdeği yağında bulunan polyphenoller, yani cildi kuvvetlendiren güçlü nem tutucular, cildi besliyor. Ayrıca üzüm polyphenolleri güçlü serbest radikallere karşı etkili bir koruma sağlıyor. Bu özellikleriyle üzüm, kozmetik alanında da kullanılan başlıca maddelerden. Güneş ışınları, sigara, stres ve diğer negatif çevre etkileri, cildimizin daha çabuk yaşlanmasına sebep oluyor. Bu olumsuz dış çevre faktörleri nedeniyle, cildimiz kırışmaya başlıyor ve esnekliğini kaybediyor. İşte kozmetik ürünlerinin içinde bulunan üzüm özleri ya da suyu, bu olumsuz etkilere karşı cildin güçlenmesini sağlıyor. Ayrıca hafif meyve asitleri ve üzüm çekirdeği yağı da cildimizi koruyan etmenler arasında bulunuyor.
  Sonuç olarak bu kadar şeyi üzüm çekirdeği nasıl yapıyor dersek, ekstrenin içeriğinde şunlar bulunuyor;

  • Proanthocyanidin
  • Turunç Bio-flavonoidleri (%40 Hesperidin: Turunçgillerde bulunan bir bioflavonoid ve vitamin C ailesinin önemli bir parçası)
  Kozmetik amaçlı kullanılmak isteniyor ise; bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel olmak, cildin elastik, yumuşak ve düzgün olmasını sağlamak ve buna benzer güzellik ürünü olarak üzüm çekirdeğinin tavsiye edilen miktarı, günde 150 ile 300 miligramdır.

  Damar sağlığını korumak için gerekli doz ise günde 5-10 gram. En güzel tarafı da üzüm çekirdeğinin insanlar üzerinde her hangi bir yan etkisi görülmemiş olması. Yine de her ihtimale karşı hamilelik, emzirme gibi durumlarda kullanımına ara verilebilir.


  Kimler kullanmalı?  Kan damarları için yardıma ihtiyaç duyduğunu düşünenler

  Cildindeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşanlar
  Cildi cansız ve solgun görünenler
  Cinsel yaşantısında kendini yetersiz hissedenler
  Kalple ilgili sorunları olanlar
  Ani kalp krizi riski olanlar
  Görme gücünde yaşlanmaya bağlı bozulma olanlar
  Şişlikler ve allerjik ödemlerde
  Yüksek tansiyonu olanlar
  Kolayca kanama ve morarma eğilimi olanlar
  Daha önce kanamaya bağlı felç geçirenler
  Şeker hastalığı olanlar

  Varis ve hemoroid gibi soruları olanlar
  Üzüm çekirdeği bu hastalıkların bir çoğunda damarları tedavi edici özelliği sayesinde başarılı oluyor.

  Önemli not:

  Bu yazıdaki hiçbir ifade tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bahsi geçen hastalıklar ve tıbbi durumlarda mutlaka bir hekime başvurmanız ve önerileri doğrultusunda hareket etmeniz esastır
  ...
   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  168,510
  1,869
  38


  Nilim elleine sağlık ne güzel bilgiler, hepside önemli,
    3. [​IMG]
   


 4. Teşekkür ederim Nil.
  Çok güzel bilgiler.Emeğine sağlık.

  [​IMG]

   


 5. ...  Teşekkürler
  [​IMG]

  ...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş