Bunları Biliyormusunuz, Bilmediğimiz Gerçekler, İlginç Bilgiler, Bunlar hayatımızdan çıkmayacak gerç

Administrator 12 May 2010 1. .  Bunlar hayatımızdan çıkmayacak gerçekler  Gerçek dünya filmlerdeki kadar hızlı değişmiyor. Gelişim yavaş yavaş oluyor. Bilim adamlarına göre gelecek 20 yılda şu ankinden çok farklı bir hayatımız olmayacak. İşte daha uzun süre değişmeyecek şeyler:

  Evler

  Genellikle içinde büyüdüğümüz ev stilinden etkilendiğimiz için zevkimizi kökten değiştirmemiz kolay değil. ABD\'deki 110 milyon yaşam alanından yüzde 70\'inin 20 yıl sonra da kullanılacağı belirtiliyor.

  Kurşun kalem

  Kurşun kalem satışları teknolojideki gelişmelere rağmen hep sabit kaldı çünkü eskiden varolan avantajlarının hepsi hâlâ geçerli... Kurşun kalemle yazılan yazılar silinebiliyor ucu kalem açacağıyla kolaylıkla açılabiliyor pile ihtiyacı yok sürekli mürekkep tedariki gerekmiyor ve ne önemlisi de fiyatı ucuz.

  Kitap

  Geleneksel kitapların arkasında 500 yıllık atalet var. Kalıcı ucuz dayanıklı ve hafifler. Bu faziletler \'e-kitap\'ların 20 yıl içinde kolay kolay taklit edemeyeceği cinsten...

  Nakit para

  Mikroçipli \'zeki\' kartların nakit parayla yer değiştireceği tahmin ediledursun nakit para tüm popülerliğini korumaya devam ediyor ve edecek de... İngiliz Retail Banking Research\'ün yayımladığı bir rapora göre nakit para kullanım oranı önümüzdeki 20 yıl boyunca da günümüzdekiyle aynı seviyede olacak.

  Ataç

  Kağıtları bir arada tutmak için yüzlerce yıldır kullanılan atacın 2020\'lerde de kağıt kullanılacağı göz önüne alındığında hâlâ görevini yerine getireceği düşünülüyor.

  Yolcu jetleri

  NASA 300 yolcu kapasiteli saatte 1500 mil hızla giden High Speed Civil Transport\'un üretimine 15 yıl içinde başlayacak. Ancak Technology in Society dergisinin editörü G. Bugliarello günümüzün gürültülü jetlerinin 2020\'lerde de varolacağını söylüyor.

  Araba kullanma

  Kendi kendine gidebilen araba teknolojinin 2020\'ye kadar geliştirilmesi pek olası değil. Yani araba kullanmaya devam.

  Trafik sıkışıklığı

  Bilim adamları otomobillerin 20 yıl sonra da karada gideceğini ve trafik sıkışıklığının hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaya devam edeceğini söylüyorlar.

  Gürültü

  Giderek daha da mekanikleşen hayatımızdaki gürültüyü ses izolasyonu ya da insülasyonuyla engellemek çok kolay değil. Buliarello gürültüden 2020\'de de kurtulamayacağımızı tahmin ediyor.

  Din

  Birlemiş Milletler\'in popülasyon verileri gösteriyor ki 2025\'te kendisini Hıristiyan veya Müslüman olarak tanımlayan insan yüzdesinde büyük bir değişiklik olmayacak.

  Fermuar

  1851 yılında geliştirilmesinden bu yana fermuarı hiçbir rakip altedemedi.

  Yoksulluk

  Uzmanlar üçüncü dünya ülkelerindeki kitlesel yoksulluk ve açlığa daha uzun süre şahit olacağımızı açıklıyorlar.

  Takım elbise

  \'Clothes and the Man\' kitabının yazarı moda editörü Alan Flusser takım elbisenin uzun süre başarıyla varolabilmesini ortak bir paydaya hitap etmesine bağlıyor. Başka bir deyişle takım elbise statü rahatlık ve gizliliği içinde barındırıyor.

  Alış-veriş

  E-ticaretin çekiciliğine rağmen girip alışveriş yapabileceğimiz gerçek mağazalar ve marketler kesinlikle gelecekte de varolacak. Yeni dükkanlar kapanmayacak.

  Terörizm

  Uzmanlar fanatizmin her çeşidiyle uğraşma becerisizliğimizin devam edeceğini ve önümüzdeki 20 yıl içinde terörizmin daha da artacağını tahmin ediyorlar.

  Yemek takımları

  Kaşık çatal ve bıçak... Batı dünyasında bu temel üçlünün önümüzdeki yıllarda da hayatımızın önemli parçaları olacağı düşünülüyor.

  Futbol

  Bazı sporlar yıllar içinde popülaritesini kaybedecek ama futbol önümüzdeki 20 yılda da yığınları etkilemeye devam edecek.

  Ölüm

  Journal of Anti Aging Medicine\'in editörü Dr. Michael Fossel ölümü yenemeyeceğimizi tahmin ediyor. Hastalıklardan ölmek 2020\' lerde de hâlâ mümkün olacak.  ...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş