Bir Geleneğimizi Daha Yazayım. YARDIMLAŞMA.

zahide 13 Eki 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

210,424
    1,902
    38

Yine eskiden çok büyük yardımlaşmalar varmıs..Büyüklerin anlattığına göre Birinci Dünya Savasından sonrada çok büyük kuraklık olmus , 7 yıl sürmüs ve hiç bir sey üretememisler, meralarda otlarda olmadığından hayvanlarıda ölümüs çoğunun, köyün kenarında su geçer buzim o suyun kenarında hafo dedenin tarlası vardır, şimdiki altıncanakların. Hafo dede o tarlasına bugday ekmis ve o gölün suyuyla sulamıs ve yetişen mahsulu tüm köye dağıtmıs nüfus sayısına göre , insanlar o buydayı dibeklerler ezerek un bulgur yapıp ayakda kalmıslar,yine buna benzer yardımlaşmalar köyümüzde hep olur,. yine benim hatırladığım kadarıylada köyün ileri gelenler son baharda ihtiyacı olanlara yiyecek dağıtırlardı, mallarının fitresini zekatını verirlerdir, belki şimdide var ama bu çok güzel bir gelenek. Benim köyümde ihtiyac ı olana devamlı yardım edilir.Şimdide avrupadaki köylülerimiz ihtiyacı olanlara devamlı yardım ederler.Yardımlaşma hala köyümüzde bir gelenek olarak devam etmektedir.>İnsallah dahada çoğalarak devam eder.

2. Ynt: Bir Geleneğimizi Daha Yazayım. YARDIMLAŞMA.

EVET HALA DEVAM EDIYOR AMA SIMDI KIMSEDE HANI KURALIK VAR AMA KOYUN GELI BIR YANI FAKIR YOK 3 5 KISIVAR ONLARI IDARE EDIYORUZ AMA SIMDI ISLERDE BIR BIRIMIZE YARDIMLASI YORUZ SATEN FITIR ZEKAT YAPILIYOR BU SATEN DEGISIL MEZ ELINE SAGLIK GUZEL OLMUS

3. zahide

210,424
    1,902
    38

Ynt: Bir Geleneğimizi Daha Yazayım. YARDIMLAŞMA.

Sağol orhanım..Zaten köyü köy yapan yardımlaşması ve masumiyetidir insallah onları kaybetmessiniz.

4. Ynt: Bir Geleneğimizi Daha Yazayım. YARDIMLAŞMA.

elımızden geldı kadar atadan gordumuz sevgıyı saygıyı evlatlarada gostereceyız bu deyış mez

5. zahide

210,424
    1,902
    38

Ynt: Bir Geleneğimizi Daha Yazayım. YARDIMLAŞMA.

İnsan dışarı cıkınca kendi milletinin ve köyünün değerini daha iyi anlıyor..her yer o kadar bozulduki, insallah köyler temiz kalır..gelenekleri devam ettirinki farkınız olsun.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş